Sari la conținut

Cheile Bistritei-curmatura Oltetului(numai Linie De Creasta)


Postări Recomandate

post-15042-1215964594_thumb.jpgpost-15042-1215964559_thumb.jpg

post-15042-1215964519_thumb.jpgpost-15042-1215964485_thumb.jpg

post-15042-1215964440_thumb.jpgpost-15042-1215964407_thumb.jpg

post-15042-1215964375_thumb.jpgpost-15042-1215964339_thumb.jpg

post-15042-1215964310_thumb.jpgpost-15042-1215964288_thumb.jpg

am plecat doar cu clau intr-o tura de 2 zile cu gandul sa facem pe creasta legatura intre ranca si cheile bistritei..in afara de praful infernal(care se ridica pana la 6 m in aer)si caldura inabusitoare plimbarea noastra s-a transformat intr-o tura de hard enduro,trial si coborari gen romaniacs..cu alte cuvinte cine nu se stie foaaarte bine cu enduro nu recomand..printre altele de pe varful balota a fost o coborare super abrupta pe grohotis mobil de vreun km..

concluzie : din curmatura oltetului nu se poate ajunge spre ranca pe creasta decat daca esti cyril despres.sunt santuri de 2 m pe urcare plin de copaci mari cazuti si bolovani..noi am coborat la nani si berusca in ciunget...

primele poze sunt cu valea bistritei(sau ce a mai ramas din ea)trial direct....

5,6 varful valeanu

7,8 varful ursu

1,2,3,4 coborarea de pe varful balota..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca voi ati mers matematic pe linia de creasta. Dar cu drumurile alea, care se vad in poze ca serpuiesc printre pajisti, ce sunt? Urmaresc creasta muntilor Capatanii? Se pot face cu o moto soft enduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca voi ati mers matematic pe linia de creasta. Dar cu drumurile alea, care se vad in poze ca serpuiesc printre pajisti, ce sunt? Urmaresc creasta muntilor Capatanii? Se pot face cu o moto soft enduro?

sunt zeci de drumuri de acces in general din satele de la poalele muntilor spre stane si locuri de pasunat..si da se pot face cu un soft enduro dar cu 40 la ora si cu 2 sapt de antrenamente ptr incheieturi..(este o zona cu enorm de multa piatra colturoasa)

 

ps nu ai scut si hand-guard-uri nu ai ce cauta in zona..(pozele "vorbeste")..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bulangiule te dai fara mine pe drumuri asha misto ? ?:()

nu vorbesc bah cu destea ca tine care stau in mijlocul sezonului cu burta la umbra.. :D :kali: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Super tare Stef taica! Lasa ca facem traseul la iarna cand vin, da' cu snowmobilele :cheers: Toate bune!!!

hai tu..ca la iarna zapada o sa fie de 3 metri in zonele astea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM 15 ANI SI AM SA FAC SCOALA PT A1 IN IULIE,VREAU SA MI CUMPAR UN MOTOR DE 125 CM.ENDURO SAU MOTOCROSS(KTM,HONDA,SUZUKI SAU YAMAHA),DIN GERMANIA,AN DE FABRICATIE 2000-2004. STIE CAREVA CARE SUNT PRETURILE PE ACOLO???EU VREAU PANA IN 1200 DE EURO biggrin.gif... CE MA IMPRESIONAT ESTE CA UN PRIETEN ADUCE DIN BELGIA, ENDURO SI MOTOCROSSURI (LE CUMPARA CU 500 DE EURO )SI LE VINDE C U 2000 EURO..ARATA BN SI SUNT DIN 2000 PANA IN 2004..STIE CAREVA CARE SUNT PRETURILE PRIN GERMANIA??PLS AJUTATIMA ....MERCI DAU O BERE

 

ce te f.ute pe tine grija burtilor noastre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos. Foarte frumos.

La Valeanu mai e intretinuta cabana armatei? Mai sta cineva pe acolo?

Ca aia a scolii era demult rupta! Ufff... memories!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos. Foarte frumos.

La Valeanu mai e intretinuta cabana armatei? Mai sta cineva pe acolo?

Ca aia a scolii era demult rupta! Ufff... memories!

 

la valeanu nu prea am mai vazut miscare..auzisem ca se va inchiria si se va transforma zona intr-o locatie ptr ski..din cea a scolii speciale.. :cheers: ;) ..a mai ramas un fel de fundatie..cea din chica zanoagei cred ca a disparut complet..am incercat sa o gasesc intr-o iesire dar nu am avut nici o sansa..ori nu m-am orientat eu bine ori a disparut complet..

 

PS pe vremuri era zona noastra preferata de revelioane..duceam skiurile si mancare in octombrie..le ascundeam prin pod si in decembrie trageam cate 10 zile scoala de ski...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

boshorogilor, numai sa nu va podideasca lacrimile, ca speriati junimea aplaudaca de pe aici.

@atillas....ce mancare lasati din octombrie pana de revelion?pesmeti?marmelada?

batoane uscate in cuptor si taiate bucati,pateu,conserve de carne,de fasole cu carnati,zacusca,ceapa,muraturi..etc etc..

noi urcam doar cu ciocolata si mancare ptr o zi..traseul era formidabil de greu prin zapada pana la genunchi sau mai sus.. :cheers: ;) :)

 

PS sa nu uitam palinka si coca cola...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...