Sari la conținut

Cat Ulei Necesita Suspensia Fata A Unui Ktm 250 Exc?


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Trebuie sa pun ulei in furca si nu stiu exact ce cantitate trebuie. Semeringurile sunt deja montate si trebuie data comanda cu cantitatea necesara. Calitatea uleiului am aflat-o (SAE 5 - corectati-ma daca gresesc) dar in privinta cantitatii v-as ruga sa ma ajutati.

Motocicleta este fabricata in anul 2000.

 

Va multumesc

Editat de mariusghiur
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi intrebare o am si eu, pentru o Honda CBR F4i din 2001 si ce tip de ulei intra. Din manual nu am priceput mare lucru si imi e frica sa ma las pe mana mecanicului! :baldy:

 

 

Edit: Am gasit.

 

Tip ulei: Pro Honda Suspension Fluid SS-8 (gasesc asa ceva?)

Fork fluid capacity: 462 +- 2,5 cm3

Fork oil level: 116 mm (nu inteleg la ce se refera)

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi intrebare o am si eu, pentru o Honda CBR F4i din 2001 si ce tip de ulei intra. Din manual nu am priceput mare lucru si imi e frica sa ma las pe mana mecanicului! :baldy:

 

 

Edit: Am gasit.

 

Tip ulei: Pro Honda Suspension Fluid SS-8 (gasesc asa ceva?)

Fork fluid capacity: 462 +- 2,5 cm3

Fork oil level: 116 mm (nu inteleg la ce se refera)

 

Legat de tip, nu cred ca-ti trebe neaparat ulei cu numele specificat de tine. Cred ca cel mai important e sa aflii vascozitatea care iti trebuie. La Thundercat mi se pare ca puneam 10W. Cat despre nivel, avand in vedere valoarea, cred ca se refera la inaltimea coloanei de ulei in jamba, ca sa zic asa. Adica ar trebui sa pui ulei in jamba cat sa urce pana la 116 mm, masurand de jos bine-nteles. La Thundercat era masurat invers, de sus, si se specifica ce lungime de jamba sa ramana deasupra uleiului.

 

P.S. Ce am scris e cu valoare de "Cred ca..."

Editat de Shorty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi intrebare o am si eu, pentru o Honda CBR F4i din 2001 si ce tip de ulei intra. Din manual nu am priceput mare lucru si imi e frica sa ma las pe mana mecanicului! :baldy:

 

 

Edit: Am gasit.

 

Tip ulei: Pro Honda Suspension Fluid SS-8 (gasesc asa ceva?)

Fork fluid capacity: 462 +- 2,5 cm3

Fork oil level: 116 mm (nu inteleg la ce se refera)

exact cum ai zis... Gabel pro Holm: 462 CM3 SAE 10W

nu trebe musai ce fabricant recomanda honda. poti sa pui motorex, yacco, putoline etc...SAE 10W sa fie. din experienta motorex mi s-a parut un pic mai fluid decat putoline. asta ca idee daca vrei sa fie suspensia un pic mai tare sau mai moale

 

Buna ziua,

 

Trebuie sa pun ulei in furca si nu stiu exact ce cantitate trebuie. Semeringurile sunt deja montate si trebuie data comanda cu cantitatea necesara. Calitatea uleiului am aflat-o (SAE 5 - corectati-ma daca gresesc) dar in privinta cantitatii v-as ruga sa ma ajutati.

Motocicleta este fabricata in anul 2000.

 

Va multumesc

Aceeasi treaba trebuie sa o fac si eu la KTM-u meu (tot exc 250 din 2000)

Gabel pro Holm: 750 CM3 SAE 5

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nivelul de ulei { fork oil level } este foarte important . Acesta se masoara comprimand furca la maxim de cateva ori dupa ce ati pus cantitatea de ulei din manual , iar nivelul trebuie sa fie cel specificat de producator masurand de la partea de sus a tubului { jamba } cel care este prins in ochelari . Pentru aceasta trebuie scos capacul tubului si arcul . Amortizarea se bazeaza tocmai pe acel spatiu ramas liber in tub , daca puneti ulei peste nivel furca va fi tare , iar mai putin ulei furca va fi moale , evident daca in loc de 15 w puneti 10w la acelasi nivel de ulei furca va fi mai moale . Bafta , si sper ca v-am ajutat . :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am priceput cu nivelul de ulei :baldy: Nivelul uleiului nu se modifica in functie de cantitatea de ulei?

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...