Sari la conținut

Unde Gasesc Surub M7 ?


Postări Recomandate

Salut, problema e un filet de 6 mancat, care trebuie refiletat, si unde nu incape surub de 8.

 

Adica am nevoie de surub M7. Am cautat la:

- ROCAST - nu au

- magazinul OLTCIT de la Razoare (pentru ca am auzit ca OLTCIT-ul are multe suruburi de 7) - nu au

- magazinul DACIA de pe Mihai Bravu - au un surub de 7 de la baia de ulei de SOLENZA, dar nu e filetat pana la capat si nu e sigur ca are pas standard

 

Aveti careva idee unde gasesc, in afara de targ, dezmembrari, facut la strung etc.?

 

10xxx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, problema e un filet de 6 mancat, care trebuie refiletat, si unde nu incape surub de 8.

 

Adica am nevoie de surub M7. Am cautat la:

- ROCAST - nu au

- magazinul OLTCIT de la Razoare (pentru ca am auzit ca OLTCIT-ul are multe suruburi de 7) - nu au

- magazinul DACIA de pe Mihai Bravu - au un surub de 7 de la baia de ulei de SOLENZA, dar nu e filetat pana la capat si nu e sigur ca are pas standard

 

Aveti careva idee unde gasesc, in afara de targ, dezmembrari, facut la strung etc.?

 

10xxx

ce dimensiuni are surubul?

in afara de M7 si probabil hexagon de 11, ce llungime are si cat din aceasta lungime trebuie filetat?

ca si orientare, cutia de viteze de dacie berlina este toata asamblata cu suruburi M7 de lungimi variate, de la 2-3 cm pana pe la vreo 9-10 cm.

de asemenea prezonul care asigura fixarea delcoului pe blocul motor la dacie este tot M7.

tarod ai?

daca nu, iti dau eu.

daca ai rabdare sa ajung la bz si sa caut prin fiare, iti gasesc sigur si surub, numai sa-mi spui dimensiunea, asa cum am mai zis.

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am nevoie este un surub M7x10mm filetat pana la baza (sau max 1 mm de baza cat e saiba). Poate fi mai lung ca nu ma doare mana sa il tai.

Cap drept (nu ingropat) hezagonal sau imbus (nu de surubelnita).

 

Teoretic pot folosi si prezon + piulita dar prefer surub.

 

Nici tarod nu am, dar ala il gasesc macar de cumparat.

 

Acum imi vine in minte inca o intrebare: cat trebuie sa patrunda tarodul pana sa faca filet? ca am un orificiu care dupa 10mm se infunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am nevoie este un surub M7x10mm filetat pana la baza (sau max 1 mm de baza cat e saiba). Poate fi mai lung ca nu ma doare mana sa il tai.

Cap drept (nu ingropat) hezagonal sau imbus (nu de surubelnita).

 

Teoretic pot folosi si prezon + piulita dar prefer surub.

 

Nici tarod nu am, dar ala il gasesc macar de cumparat.

 

Acum imi vine in minte inca o intrebare: cat trebuie sa patrunda tarodul pana sa faca filet? ca am un orificiu care dupa 10mm se infunda.

hmmmmm

e in functie de cat are el zona de inceput si zona activa, de taiere.

cred ca de-abia dupa vreo 5mm adancime poti considera ca iti taie filet

mai este o modalitate, pur si simplu sa polizezi drept tarodul in varf, astfel incat zona conica de patrundere sa ramana cat mai mica, pe la vreo 2 mm asa.

gaura trebuie insa sa fie foarte bine data, pasul la M7 parca este de 0,75x2= 1,5mm adica trebuie sa dai gaura de 5,5mm

mai poti face calculul si cu 0,8x7 ceea ce iti da gaura de 5,6mm. dar, daca zici ca filetul ala de M6 este deja ras, e posibil ca gaura sa fie si mai mare de 5,6mm. totusi, recomand sa bagi un burghiu de 5,5mm inainte de a fileta, doar sa fii sigur ca nu mai sunt resturi de varfuri de filet din M6 care au la interior cam 4,8mm.

daca ai rabdare pana lunea viitoare si daca ma duc in week-end-ul asta la bz, iti aduc sigur si surub si tarod. numai ca nu prea sunt de acord sa-l polizezi in varf asa cum ti-am spus.

dar, daca ai zis ca poti gasi tarod, ar fi cel mai bine asa. acum mai recomand un mic truc care va ajuta. incepi filetul cu tarodul nemodificat dai pana intra tot si se blocheaza, il scoti si il polizezi apoi pana cand poate sa mai ramana sub 1 mm din zona conica. in principiu, daca ai un flex(polizor unghiular) si o bormasina si putina indemanare, il poti ascuti la loc :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca din vorba in vorba mi-a mai venit o idee. :baldy:

 

Filetul in cauza este defapt un tub lung de 10 mm sudat pe cadru. Ce ar fi sa dau gaura de 4 mm pana trec prin cadru, si sa-i fac un filet cinstit de 6 mm? cu atat mai mult cu cat nu mai modific tarodul?

 

Si pun Loctite pe surub, ca sa nu il strang prea tare.

 

 

 

P.S. Bogdan merci fumos pentru ajutor. In principiu as vrea sa-mi cumpar tarodul, dar daca ma razgandesc apelez la bunavointa ta sa mi-l imprumuti (iti dau PM).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca din vorba in vorba mi-a mai venit o idee. :baldy:

 

Filetul in cauza este defapt un tub lung de 10 mm sudat pe cadru. Ce ar fi sa dau gaura de 4 mm pana trec prin cadru, si sa-i fac un filet cinstit de 6 mm? cu atat mai mult cu cat nu mai modific tarodul?

 

Si pun Loctite pe surub, ca sa nu il strang prea tare.

 

 

 

P.S. Bogdan merci fumos pentru ajutor. In principiu as vrea sa-mi cumpar tarodul, dar daca ma razgandesc apelez la bunavointa ta sa mi-l imprumuti (iti dau PM).

nu e nevoie sa pui loctite. e o idee foarte buna sa treci pana pe partea cealalta daca iti permite si vei continua filetul cu un tarod de 6 pe care banuiesc ca il ai.

sincer, prefer saiba grover in schimbul tampeniilor de genul loctite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie sa pui loctite. e o idee foarte buna sa treci pana pe partea cealalta daca iti permite si vei continua filetul cu un tarod de 6 pe care banuiesc ca il ai.

sincer, prefer saiba grover in schimbul tampeniilor de genul loctite.

 

merci mult, plec la treaba :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit suruburi de toate marimile, imbus sau nu, lungimi ..ce vrei...la targul de vechituri, unde sunt mosnegi care au toate tampeniile de suruburi, piulite, saibe si alte rahaturi. In cazul meu a fost vorba de un M6, inbus de 25 mm. Apoi am mai cautat si gasit si alte modele.

 

E o idee...daca nu si nu gasesti, da-mi de stire ca-ti iau eu din targ si-l pun intr-un plic la posta. in 2 zile il ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...