Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

e usor sa arati un deget. arata tu ca ai facut mai mult decat personajul de mai sus si abia atunci sa strambi din nas.

ai respect fata de munca altora!

E o chestiune de gust, omul si-a dat cu parerea (cred). :)

 

Si eu prefer fotojurnalism, peisaje etc. fata de studio, compozitii digitale & shit (nu ca si acolo n-ar fi nevoie de talent), mie personal mi se pare o ramura mai "artificiala" a fotografiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e usor sa arati un deget. arata tu ca ai facut mai mult decat personajul de mai sus si abia atunci sa strambi din nas.

ai respect fata de munca altora!

Foarte multi muncim prost, in general.

 

Sunt niste poze photoshopate de coperta ieftina. Dar sa-l prezinte cineva ca pe un fotograf talentat e ca si cum ar spune ca + connectR e muzician.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

da-ne tu ceva spectaculos, sunt curios.

pozele sunt bune, esti tu prea acru. pe bune, esti atat de acru cateodata ca ma mir cum naiba rezisti. :))

 

prietene, daca vrei ceva spectaculos, uita-te pe 1X.com

 

poze din astea casual cu copilasi in putza goala, pe mine nu ma dau pe spate. Sunt family snapshots si nimic mai mult, iar ele puncteaza mai mult in melancolia si rememorarea vremurilor demult apuse ale unora (cum zicea Doctor X). Dpdv fotografic,nu sunt niste capodopere. Asta este parerea mea, care nu e obligatoriu sa coincida cu a altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o chestiune de gust, omul si-a dat cu parerea (cred). :)

 

Si eu prefer fotojurnalism, peisaje etc. fata de studio, compozitii digitale & shit (nu ca si acolo n-ar fi nevoie de talent), mie personal mi se pare o ramura mai "artificiala" a fotografiei...

Acuma ceva vreme era intr-o crisma pe masa o brosura din asta pe teme culturale care continea si un articol despre nu stiu ce fotograf celebru american, era o poza cu 3 copchile goale, la 10-12 ani, alb-negru, chestii. M-am trezit gindind acelasi lucru, adica mie nu-mi atinge nici o treaba. Parca exista o bariera a compozitiei artificiale pe care daca o treci incepe sa sune a "m-as fi vrut pictor dar n-am talent".

 

Totusi, apropo de munca, aveam un clip in care arata cap-coada cum face unul o fotografie in studio... e ceva munca. Sa vad daca-l mai gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

daca-mi este permis, pun si eu un link. un fotograf foarte bun de la noi. merita sa aruncati un ochi

edward aninaru

http://edwardaninaru.com/

 

iarasi,nici Aninaru nu ma da pe spate ca sa zic asa. Este un fotograf bun, bravo lui c-a plecat din tara si are ocazia acum sa lucreze cu diverse staruri.

 

Imi place cum foloseste lumina, procesarea, dar dpdv artistic, compozitie, nu ma da pe spate (bine, si tipul de fotografie in care activeaza omul nu prea poate produce rezultate wow... ). Am vazut un interviu recent cu el (in scris) si ca persoana pare un tip foarte ok. Si ca fotograf, nu zic ,e peste multi,dar repet: nu e nimic iesit din comun.

 

e usor sa arati un deget. arata tu ca ai facut mai mult decat personajul de mai sus si abia atunci sa strambi din nas.

ai respect fata de munca altora!

 

nu trebuie sa fii Cartier Bresson ca sa poti sa-ti dai cu parerea, si din intamplare, 9fingers chiar are dreptate.

 

Fotografia e ceva subiectiv,iar omul si-a exprimat parerea vis a vis de operele lui Aninaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri



Treaba frantuzeasca, clar :D

La aia ma referam si eu cu bancuri ieftine. Un fel de crazydevil cu pretentii de fotograf profesionist.

 

 

http://lab.carbonmade.com/projects/2693265#54

 

Nu asa....pieptul inainte/ridica capul/barbia sus/privire spre cer/intinde piciorul stang...

Editat de 9fingers
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Apropos de regizarea fotografiei.


Am pe facebook diversi fotografi si persoane din aria asta fotografica, din tara si nu numai.


Si vad cate un ca.cat de poza din asta care ajunge virala (''ador'' termenul asta). Nu vreau sa dau nume pt ca nu-l cunosc pe individ (desi daca descriu prea mult poza, multi o sa se prinda,care mai au tangenta cu lumea foto).


Era nu stiu ce poza, iarna asta, cu un cuplu care se saruta/juca in zapada. Si pac-tzac, viral, posturi, facebook, share-uri ,ca.cat-mancat, pare-mi-se ca a fost si vreo 15 secunde la stiri stirea asta....zic ba manca-ti-as carnatul, CE O FI? Cine e ala, ce s-a intamplat? L-a pozat Basescu pe Ponta sarutandu-se cu Crin? ce atata mediatizare.


Ma uit la poza si zic "meh, poze din astea vad zilnic pe strada. ma refer la ipostaze" si stau si ma crucesc de unde atata mediatizare.

 

Ca apoi sa citesc mai atent si sa vad ca de fapt fotograful insusi recunoaste pe pagina de facebook,ca mergea pe strada, i-a vazut pe astia 2 ca se giugiuleau, i-a abordat si le-a zis sa o faca in continuare, sa faca abstractei de el,ca el trage 2-3 cadre.


Aici mi s-a parut culmea penibilitatii, deci un k.kt de poza banala ajunge virala si mai e si ''staged''..


Multi confunda norocul, intamplarea....cu skillul fotografic. Nu este asa. Trebuie sa ai talent, viziune si sa vezi compozitia,inainte ca elementele sa se alinieze. Vezi un tunel,iti imaginezi cum ar arata o silueta de om trecand pe acolo,si ce umbra ar face, si alte k.kturi de genul. Iei aparatul in mana,si stai acolo 5-10-15-20 minute pana trece cineva si obtii ceea ce ai vizualizat. Asta inseamna TALENT si anticipare. Nu inseamna ca ti-a ''iesit la plesneala'', cum crede pu.limea © in general.

 

Diferenta intre un fraier care declanseaza la intamplare ,si din noroc chior prinde si el un cadru.....si altul care vede cadrul dinainte,si il anticipeaza si il creaza, este imensa.

Si a nu se confunda genul ala patetic de posing si staging, cu anticiparea unui cadru (fara sa intervii).

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

as fi tentat sa cred ca rezultatul conteaza, indiferent de mijloace.

 

Deci daca un bou de pe strada, dezamorseaza o bomba, taind un fir la intamplare, conteaza doar ca a dezamorsat-o,nu? Faptul ca NU e un genist si habar nu are, nu are importanta,nu?

 

Poate parea deplasata comparatia,dar cred ca ilustreaza cat de cat ideea in sine....

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Uite, Doctor X e un om responsabil (cu intelesul de persoana care-si asuma responsabilitatea pt faptele sale) :)))) (glumesc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi muncim prost, in general.

 

Sunt niste poze photoshopate de coperta ieftina. Dar sa-l prezinte cineva ca pe un fotograf talentat e ca si cum ar spune ca + connectR e muzician.

am pus un link, daca vrei sa-l vezi bine, daca nu, tot bine. mie-mi place omu, ca si caracter (il urmaresc de ceva ani) si imi place si ce lucreaza.

are cateva fotografii misto. repet, parerea mea, nu e musai sa fii de acord cu ea.

vad insa ca-ti place sa jignesti si n-o sa ma cobor la nivelul tau, dar ca sa critici cu atata inversunare un lucru, trebuie sa ai macar habar de ceva.

ori tu, vad ca te-ai specializat in a comenta orice topic de pe forum. fie ca ai sau nu treaba cu subiectul.

cand o sa vad niste fotografii decente din partea ta, atunci continuam discutia pe teme fotografice.

la fel de simplu poti spune despre cineva (connectr, de ex, nu sunt fan, dar l-ai pomenit tu) ca nu canta bine, dar tu esti afon.

in spatele acelor fotografii sunt zeci de ore de munca. e vorba de locatii, aranjat decoruri, lumini si post-procesare. lucruri de care tu oricum n-ai habar.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceam de filmul ala...

 

Apropo de munca, (30:40)

 

Si ce lumina de "amurg de toamna" iese (31:08)

 

Mie-mi ies fitele din cap cind ma uit la din astea :))

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o poza de la mine... vara, cald, soare, motoare... fara nici o pretentie ca ma pricep sau ceva, dar sa mai terminam offtopicul.

fac si eu ca doctor x, daca stiam, nu mai puneam nici un link.

 

post-14488-0-27891500-1394118630_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

putin supraexpusa gabyshor,nu?

fix la asta ma uitam si eu. e raw, deci n-ar fi problema, ca o corectez.

dar acasa lucrez pe monitor, la job stau pe laptop. acasa mi se parea ok.

nici nu mai stii dupa care display sa te iei...

 

la tipografie am patit invers. la mine erau ok pozele, la ei subexpuse.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arde-l!! :crack:

 

Glumesc si eu... :D

stai linistit, suport critica. imi stiu nivelul si am mult de invatat.

si n-ai sa vezi cearta cu adrian pe aici. e prea aproape de mine. ma sui pe motor si ma duc in iasi. il bat direct.

glumesc si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

stai linistit, suport critica. imi stiu nivelul si am mult de invatat.

si n-ai sa vezi cearta cu adrian pe aici. e prea aproape de mine. ma sui pe motor si ma duc in iasi. il bat direct.

glumesc si eu.

 

asteapta si tu pana pe 20, sa am si eu motorul gata macar, sa ne intalnim la jumatea drumului :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus un link, daca vrei sa-l vezi bine, daca nu, tot bine. mie-mi place omu, ca si caracter (il urmaresc de ceva ani) si imi place si ce lucreaza.

are cateva fotografii misto. repet, parerea mea, nu e musai sa fii de acord cu ea.

vad insa ca-ti place sa jignesti si n-o sa ma cobor la nivelul tau, dar ca sa critici cu atata inversunare un lucru, trebuie sa ai macar habar de ceva.

ori tu, vad ca te-ai specializat in a comenta orice topic de pe forum. fie ca ai sau nu treaba cu subiectul.

Ca tot vorbesti de nivelul discutiei la care nu te cobori. Eu n-am spus absolut nimic de tine, ci de calitatea unor fotografii. Tu alegi sa bati campii cu caracterul fotografului sau persoana mea.

 

Comentez in putine topicuri, chestii de care sunt pasionat ori despre care am invatat ceva.

 

cand o sa vad niste fotografii decente din partea ta, atunci continuam discutia pe teme fotografice.

la fel de simplu poti spune despre cineva (connectr, de ex, nu sunt fan, dar l-ai pomenit tu) ca nu canta bine, dar tu esti afon.

in spatele acelor fotografii sunt zeci de ore de munca. e vorba de locatii, aranjat decoruri, lumini si post-procesare. lucruri de care tu oricum n-ai habar.

N-am facut conservatorul, habar nu am sa cant la vreun instrument, si totusi imi dau cu parerea despre muzica. Cum faci si tu, cum face cam orice om care si-a cultivat gustul pt muzica (sau arte vizuale).

 

N-am pretins niciodata ca as fi fotograf, si fotografia se adreseaza oricarui om capabil sa-si foloseasca ochii. Ce-mi ceri tu e o copilarie.

Sunt convins ca mazgalitorul tau de coperti se pricepe foarte bine sa scoata in evidenta machiajul si sa cosmetizeze orice mm2 de piele in photoshop. Sa ingramadeasca intr-un cadru toate elementele coloristice care iau ochii unui adolescente.

E la fel de bun ca un zugrav sau faiantar priceput. Dar nu are nimic de spus intr-o fotografie, nu vad nicio inclinatie artistica la el. Se lauda cu niste fotografii sintetice si vulgare.

 

inna-site-10.jpg

 

Imi cer scuze ca am afisat poza asta aici, de la cei care au ceva pretentii de la un fotograf.

(Pana si blitzurile alea par puse de un elev de liceu in pauza)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o poza de la mine... vara, cald, soare, motoare... fara nici o pretentie ca ma pricep sau ceva, dar sa mai terminam offtopicul.

fac si eu ca doctor x, daca stiam, nu mai puneam nici un link.

Pai daca vreti sa terminati off topic-ul , postez eu si iar aveti o saptamana de foc :whip: .

 

P.S : o seara faina , domnilor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...