Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@raven: misto aia cu mana si lumanarea...uite ala e genul de poza care prinde mai bine cu telefonul...pe bune...mi se pare mult mai interesanta asa :bigstar:

 

@ravegsxr: ombre, da tu vrei sa faci lucruri mari cu bani putini? :lol: vezi ca stabilizare reala nu prea gasesti nici la slr-uri practic...stabilizarea o face obiectivul de exemplu la unele...normal ca stabilizator are si o sapuniera, dar daor uneori, depinde de setari...dar daca ajungi meserias te poti juca cu timpii si diafragma sa ai un avantaj contra mainii tremurande de la bautura :) daca iti iei aparat, trec sa il vad ca mi-e dor sa tin si eu o jucarie digitala mai de doamne-ajuta in mana :grinbandit: apropo...l-ai prins super marfa pe tipul ala in poza cu funia...daca ii dadeai sa faci portret cred ca iesea super interesant :baldy:

 

nu ma huiduiti, eu am boala pe portrete, desi nu am facut prea multe ca nu port aparatu mereu la mine :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut si eu declansator (intr-o cutie de film veche) si merge perfect :bigstar:

 

 

Pai fa opoza cu el desfacut te rog.Spune-mi ce imi trebuie sa-mi fac si eu un declansator.Cutii de filme am o gramada :grinbandit: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai fa opoza cu el desfacut te rog.Spune-mi ce imi trebuie sa-mi fac si eu un declansator.Cutii de filme am o gramada :grinbandit: .

 

Nu mai pot sa-l desfac, pentru ca l-am lipit, sa fie mai solid :bigstar:

Nu stiu cum e la Canon, (probabil e la fel), dar la al meu declansatorul se conecteaza cu un jack stereo de 2.5 mm (ca ala de casti, dar mai subtire). Daca faci contact intre masa si 'inel', declansezi focalizarea (ca si cand apesi butonul aparatului pana la jumate). Contact intre masa si 'varf' - declansezi obturatorul.

Deci ai nevoie de un jack stereo de 2.5mm, cablu stereo (cu 2 fire +masa), si doua 'push-buttons' (de preferat ca cele din poza, mai usor de fixat decat ce am folosit eu)

post-12780-1170243758_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm, e acelasi sistem si la Canon. Deci jack mic mic, doua butoane, unul il lipesti intre masa si inel, celalalt intre masa si varf.

 

Ai putea folosi si o telecomanda IR universala programabila, dar trebuie sa cauti codurile bune (prin incercari).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la prima poza, am incercat sa scot copacii...dar nu aveam nici un unghi bun :grinbandit: am recunoscut si eu greseala asta...:bigstar:

lacatul...hmmm nu aveam mari sperante cu el...

marul...da era un plan :baldy: dar nu puteam sa il iau intreg pt ca il tineam eu in mana...in dreptu frigiderului :) ...intradevar era mai bine ca marul sa fie mai intreg, ar fi fost mai proportional.

scarile...mi-a placut jocul cu acele unghiuri :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa incepi in fotografie ia ti un digital fie el si point and shoot.asta pentru ca inveti foarte repede din greseli si te poti perfectiona pe cand la film trebuie sa astepti pana se developeaza si te costa destul de mult ca sa iti intrii in mana.vorbesc de developare si costul filmului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm...nu ca ar fi prima data knd o spun...dar....bani de aparat digital destul de bun am....numai ca eu ii strang banut cu banut ca sa imi cumpar motor...

am vrut sa ma imprumut de la parinti cu niste bani pt aparat foto, cu conditia ca le dau banii inapoi...mama m-a intrebat pt ce...si i-am spus k pt aparat foto, i-am explicat...raspunsul a fost: pt asa ceva nu am bani...(iar dupa cateva zile s-a dus sa cumpere fotolii si sa bage bani in masina...)

poate dupa ce imi iau motor (caci nu renunt in veci), o sa incerc sa imi iau si aparat digital...

pana atunci ma multumesc cu ce am...invat intre timp cum pot.

pt mine e mai important visul motorului...am in sange asta...si momentan e pe primul loc...

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...