Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Tipul asta nu e cel care s-a facut politist pe moto?

 

ba da :lol: e tare de tot omu...ar fi iesit super marfa in poza daca nu aparea betisoru ala in cadru, dar, e bine ca se vede...

 

@Wan Ted: hehe, lasa ca ce ai tu te face fotograf :D ce firma e?...cam asa e, nu ap te face fotograf, dar te ajuta mult...

 

@calinbac: pune odata pozele alea ca daia e topic de pasionati...nu te sfii, sa putem vedea ce gresesti, sa iti dam sfaturi, ca uite, fac bine pt toti :) :cheers: eu unu sunt de parere ca in afara de poze reusite si super ok sa punem si poze nereusite sa incercam sa vedem impreuna ce am gresit...practic, asa invatam unii de la altii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Wan Ted: bune pentaxurile...sa iti traiasca mult si bine si sa faci poze frumoase :cheers:

 

uite-aci, din categoria toamna-iarna...faza tare a fost ca am prins intr-o zi, toate anotimpurile posibile :lol:

post-12624-1168416110_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...foarte bine observat Dane cu orizontul.

Una din regulele este, imaginea impartit in 3 treimi. Asta este valabil citi pentru orizontal atit si pentru vertical.

Dar in imagina cu stinca nu este chiar asa de rau ca stinca iti ia imadiat priverea si pe urma vezi fondul.

Cu ce fotografiezi tu de regula Dane, daca am voie sa intreb?

Analog sau digital?

 

Vincent

 

 

Pai pt. ca e mai usor de transportat. De obicei fac poze cu Canon Powershot A60.

 

Dar preferatul este Canon EOS 33V care e pe film. Asa parca imi place mai mult cum arata pe film,dar mi-e scarba cu developatu, nu prea gasesc filme ieftine,plus ca dupa aceea le scanez si se cam zgarie la scanare(nu am scaner le dau undeva sa le scaneze).As incerca pe diapozitiv,dar e scump.Din cate stiu diapozitivul are cea mai buna calitate a imaginii.

Imi place sa fac poze cu SLR-ul ca sa ma joc cu adancimea de camp, e MULT mult mai rapid(am obiectiv ultrasonic),dar are ceva kile bune.

Apropo idei cum sa-mi car SLR cu motocicleta.Am geanta de rezervor.

 

Ideea e: mi-ar placea sa fac numai pe film,eventual cu diapozitive,dar nu e asa practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...eu colectionez tot ce este pentru fotografiat si scrie "Canon" pe el.

De la "EOS" am incepind de la "1N HS" pina la "5000-N", astea cu "AF" racord.

Cu racord "FD" am de la "T90" pina la "FTb QL".

Am chiar unul cred "EX Auto QL" ala are racord "FN".

Citeva "KOWA" si bineinteles "Zenit"-uri si un "FED3". Ce lipseste este un "CMENA 8".

Mai am citeva de marime mijlocie (6x6, 6x9) de diferite feluri si antic si mai noi.

Trebuie sa-ti trimit niste poze cu colectia.

 

Se zice ca fiecare are "o pasarica" dar sotia mea zice ca eu am un "stol" intreg.

Mai merg "off-road" cu masina 4x4 si camion 4x4, si cel mai vechi hobby este motocicleta.

 

Referitor la "tank-bag" am si eu pe motor.

 

Numai bine.

 

P.S.:

Mai am si labor pentru developad dar acolo apuc numai iarna si developez numai B&W.

 

Era sa ma apuc si eu de colectionat aparate,dar m-am abtinut nu m-a pasionat chiar atat de tare.Plus ca a venit motocicleta si am cam uitat de aparate.

 

Acumimi permit sa fac urmatoarea comparatie:

 

Canon este un fel de Honda printre aparatele foto. Leica un fel de BMW. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut 'Wan Ted',

 

Daca te referi la mine, inseamna ca nu ai citit citeva posturi dinaint.

Eu am spus ca sunt un "colectionar". Asta este un "Hobby" de-al meu sa colectionez aparatura de fotografiat.

 

Si drept sa spun, imi pare rau de acei oameni care nu au nici un "Hobby"!

 

frumoasa colectia...

 

am si eu cateva, da sunt imprastiate, la tara, aici, pe la vro cateva consignatii(alea tre sa le salvez neaparat)...cand o sa unesc colectia, fac poze :lol: eu un hobby frumos, da e pacat sa nu le folosesti...trust me :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wallower: Complimente pentru colectie, e superba!

Nu ma refeream la tine. Pur si simlpu mi-a placut reflectia lui Brooks Anderson si am vrut sa o impartasesc cu voi.. un aparat foto te face sa fii mereu atent la ce te inconjoara, sa cauti, sa explorezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dane,

 

am promis ca pun citeva poze din colectia mea de aparatura de fotografiat, partea prosta este ca le tin toate ingramadite in dulap si trebuie sa le scot pe rind sa le fac poze.

Asa mam gindit ca sa te fac mai curios nu le pun toate odata, incep dintr-un cap cu "categoria grea" format mic (24x36) si din capatul celalant din coltul "nostalgic" (format mijlociu (4,5x6 / 6x6 si 6x9). La fel pun si citeva obiective potrivite la aparatele respective.

 

* Categoria grea:

1.) Canon EOS-1N HS # 269719

2.) Canon EOS-3 Eye Control # 2731474

3.) Canon EOS-5 Quartz Date # 2003164

4.) Canon EOS-50E Eye Control # 3968320

5.) Canon EOS-300V # (21)80010468

 

* Categoria Oldtimer:

1.) Agfa Synchrobox (6x9) f=95mm

2.) AGFA Isolette (4,5x6 / 6x6) Agfa AGC 1:4,5/ f=85mm

3.) Belfoca I (6x6 /6x9) Feinmess Dresden Bonar 1:6,3 / f=105mm

 

* Obiectivele sunt "AF" cu racord de "EF" pentru Canon.

1.) Canon Zoom lens USM, EF 35-105mm , 1:4,5-5,6 , diametru 58mm , # 4219626B /

2.) Canon Zoom lens USM, EF 35-105mm , 1:4,5-5,6 , diametru 58mm , # 6900236C /

3.) Canon Zoom lens USM, EF 100-300mm , 1:4,5-5,6 , diametru 58mm , # 2900202E /

4.) Canon Zoom lens USM, EF 28-90mm , 1:4-5,6 II , diametru 58mm , # 80014493 /

5.) Sigma Zoom Aspherical, 28-105mm , 1:2,8-4 , diametru 72mm , # 1025052 /

6.) Sigma APO Macro, 70-300mm , 1:4-5,6 , diametru 58mm , # 3064327 /

7.) COSINA , 100-300mm , 1:5,6-6,7 MC Macro , diametru 55 , # 9430108 /

8.) Voigtländer Scopar 28-80mm , 1:3,5-5,6 , VMV Macro, diametru 58mm , # 9240528 /

 

* Blitul:

1.) Canon Speedlite 540EZ # OI1103

 

Deci asta va fi un serial si in fiecare "joi seara" fac pozele si "vineri dimineata" le pun pe net.

 

Daca uit odata sa nu ma bateti! :lol:

 

Sa auzim de bine,

Vincent

 

P.S.:

Aparatura nu este de vinzare!!! :)

Este un Hobby de-al meu care ma costa foarte multi bani! :cheers:

 

Si nu ai un Canon AE 1??

 

1 si 2 sunt la fel sau le-ai trecut de 2 ori doar?

 

#3 mi-ar fi folositor,dar daca zici ca nu e de vanzare.

 

Mie imi mai trebuie un tele si un wide daca ar fi sa ma apuc sa fac serios de tot poze.

 

De unde ai cumparat astea? banuiesc ca second hand. De ex. Canon EOS 3 e vreo 800$ nou.

Toate sunt functionale?

 

Deci sa inteleg ca le tii doar de colectie? De exemplu nu ai facut niciodata o poza cu formatul 6x6 sau 6x9.Am auzit ca ies niste poze extraordinare dpdv al caliatatii,detaliu etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...