Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator Adrian

aia cu mobra ma depaseste de ce ai vrut sa o esuezi asa :)

 

fix partea cromata ai pus-o la soare, ca sa iasa supraexpusa (raportat cu restul mobrei care-i in umbra si nu prea distingi nimic) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu mobra ma depaseste de ce ai vrut sa o esuezi asa :)

 

fix partea cromata ai pus-o la soare, ca sa iasa supraexpusa (raportat cu restul mobrei care-i in umbra si nu prea distingi nimic) :)

Pai doar despre tobe era vorba .. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu mobra ma depaseste de ce ai vrut sa o esuezi asa :)

 

fix partea cromata ai pus-o la soare, ca sa iasa supraexpusa (raportat cu restul mobrei care-i in umbra si nu prea distingi nimic) :)

 

Pe mine nu ma deranjeaza expunerea dar backgroundu ala nu imi place deloc.. e si un pic prea luminat si galbenu ala nu prea ajuta sa puna in valoare subiectul. Un cadru de genul asta ar fi mers de ex. pe o alee seara imediat dupa apus, motoru parcat langa o usa intredeschisa care sa dea fanta de lumina (bec incandescent) pe tobe iar backgroundul dat de albastru inchis al cerului - pierzi highlighturile date de lumina soarelui dar castigi mult la cromatica. Da' ideea imi place :ok:

 

 

Pun si eu una din budapesta, demult vanam o roata de asta sa o pozez noaptea:

 

0abZZRZ.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep... incerc si io :D


» Post actualizat in 29 Nov 2014 00:04

Biker, la poza cu grilajul ai si o varianta color?

eu nepricepandu-ma cu Canon-ul, nu-mi dau seama daca faci misto sau intrebarea e pe bune. dar... nu, nu am varianta color, desi se poate face. :)

mi-am luat un aparat dupa buget si care se presupune ca e mai bun decat ce-am avut. nu stiu sa scot din el nici cat poate, desi e limitat si incomparabil cu ce folosesc userii topicului de față. tocmai cand am impresia ca am "scos" o fotografie mai acatarii, ma uit pe aici la ce fac altii si-mi vine sa-mi dau palme. o sa incerc sa aprofundez treaba asta, cu fotografiatul.

post-69982-0-47907900-1417186386_thumb.jpg

post-69982-0-73708200-1417186397_thumb.jpg

post-69982-0-96784500-1417186478_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@biker33: invata notiunile tehnice de baza si cu ce se mananaca: timp de expunere, iso, diafragma, cum afecteaza timpul de expunere miscarea in cadru, compensare de expunere, etc. In plus studiaza compozitie, cromatica sa iti poti face o idee de cum sa incadrezi un subiect si dupa ce sa te uiti cand pozezi.

Si un sfat pe care il poti aplica si acum si mai tarziu dupa ce inveti: cand pozezi ceva fa mai multe poze intotdeauna, 10-20, mai poti sa variezi usor incadrarea, setarile, pana crezi ca ai scos maxim din cadru ala. Asa ai de unde alege in caz ca nu ai focus pe toate sau sunt miscate, si vezi si ce greseli faci cand te uiti acasa peste poze.

Camera ce o ai e buna sa inveti, daca te prinde hobby-ul poti trece mai incolo la un dslr entry lvl, sau mirrorless.

 

 

 

Inca ceva cadre din budapesta, am prins vreme tare urata cu lumina plata..

 

49LvfHE.jpg

 

eFd5ooJ.jpg

 

1n7Kdfn.jpg

 

uoeLMcE.jpg

 

9Hhh1b6.jpg

 

g0aJmKr.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca am pus mana pe camera, in interes propriu, din nou dupa juma de an, si pentru ca eram prin zarnesti cam astea au iesit

ty94PAG.jpg

 

gOhLusO.jpg

 

KY2lkFL.jpg

 

s55O3MP.jpg

 

Jm43P1r.jpg

 

si un subiect mai ciudat :))

bWhRWjI.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Ce model e ala rosu ? HD Sportster? ce an/cilindree?

 

Dendrocopos minor (ciocanitoare mica) & Lanius excubitor (sfrancioc mare)

 

post-77849-0-02937300-1418117690_thumb.jpg

post-77849-0-49910000-1418117690_thumb.jpg

post-77849-0-94282300-1418117690_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skj: f interesant bokehul de la Helios, nu stiam de obiectivele astea.. nu stiu daca e la fel de versatil ca un obiectiv care are bokeh "normal" dar e fain sa ai un obiectiv care poate face o chestie unica.

 

@Adrian: da bine backroundul de iarna la pozele cu pasari.. faina cromatica.

 

 

O poza ce mi-a placut mult din ultima excursie, mai am o gramada de selectat si dupa fac spam aici :)

gnKADrY.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@skj: f interesant bokehul de la Helios, nu stiam de obiectivele astea.. nu stiu daca e la fel de versatil ca un obiectiv care are bokeh "normal" dar e fain sa ai un obiectiv care poate face o chestie unica.

E pur si simplu un obiectiv de 58mm cu F2, de pe vechiurile zenituri. Il gasesti cam in 100 de lei. Sunt mai multe versiuni, 44m-x...x fiind 2, 4,6,7..7 parca e de 50mm cu f1.8sau f1.7,

 

E ok obiectivul si pe crop, insa pe full frame ii vezi adevarata valoare.

Iarasi ceva cu bokeh asemanator, dar mult mai sharp e Yashica 50mm f1.7 ... cam de 3-4 ori mai scump, dar isi merita banii.

 

Cat despre heliosul de 85 mm ... bokeh monster:

 

post-49786-0-58909800-1418223976_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

un bokeh interesant reda si jupiter 9 ( 85mm f2), pe montura m42. E destul de soft wide open, dar cine-l ia nu-l ia pt sharpness :) ci pt bokeh.


Am atasat mai jos o poza cu un crop ( Canon 30D si Helios ul 58mm f2 (nu bag mana-n foc ca era helios,posibil sa fi avut si pentaconul 50mm 1.8 atunci, fiind facunta prin 2009)) E cea cu fluturele.


Apoi celelalte 3 sunt cu Canon 5D si Jupiter 9 (85mm @ f2).

 

A se observa in ce fel topeste background ul, mai ales in poza cu rața lișița.

post-77849-0-97553400-1418225042_thumb.jpg

post-77849-0-52602300-1418225043_thumb.jpg

post-77849-0-00747500-1418225044_thumb.jpg

post-77849-0-46851100-1418225044_thumb.jpg

Editat de Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca totusi bokehurile astea merg mai mult la chestii artistice mai de nisa.. ma gandesc ca de-a lungul timpului s-a urmarit ajungerea la un bokeh cat mai smooth cum sunt obiectivele profi in ziua de azi - desi imi place ce bokeh scoate heliosul ala, totusi atrage cam mult atentia de la subiect, highlighturile sunt prea sharp in unele cazuri.

 

 

Inca o poza care imi place tare tare mult.. l-am prins pe nenea cand statea nemiscat isi rasfoia pozele ce le facuse cu cateva momente inainte si am avut timp sa fac o expunere mai lunga cat sa prind si backgroundul luminat de luna

 

huWv4M2.jpg

 

 

 

Cum e cu alea fara oglinda, are cineva? Multi se indreapta spre ele :)

Sunt f ok cat timp nu iti trebuie viteza si precizie maxima la focus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt f ok cat timp nu iti trebuie viteza si precizie maxima la focus

Aici cred ca gresesti... s-a mai schimbat ceva... au viteze comparabile cu dslrurile, de exemplu A6000 e chiar mai tare. Ia vezi aici:

 

Frumoasa ultima ta poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici cred ca gresesti... s-a mai schimbat ceva... au viteze comparabile cu dslrurile, de exemplu A6000 e chiar mai tare.

 

Pai tocmai la focus nu a detaliat.. un dslr la pret comparabil cu un a6000 are AF mai bun desi probabil sony-ul are calitate a imaginii mai buna. Si daca facem comparatia intre un Sony A7S full frame si un Canon 5D mark 3, dslrul iese mult in fata la focus. La nivel amator asta poate nu conteaza asa mult(totusi depinde ce pozezi) dar daca pozezi profesional, adica ai un client care plateste bani si asteapta niste rezultate nu prea poti sa risti cu focusul..

Sa iti dau un ex: Esti intr-o locatie unde s-a deplasat o echipa intreaga, modele, make-up, hairstyle toti cu tarife mari pe zi cu toate costurile de cazare, transport suportate de client si ai de facut un cadru cu modelul care e in miscare pe o strada cu soarele de apus in spate, adica ai conditii dificile de focus si ai 5 minute de lumina in care trebuie sa prinzi cadrul perfect - expunere, compozitie, lumina, expresie faciala. E foarte posibil sa faci cadrul cu mirorrlessul cu sistemul AF inferior dar nu merita riscul :)

 

De ex. poza asta am facut-o cu fuji x100s (e crop din motive de copyright) e f ok la rezolutie full, se poate pune in catalog fara probleme dar nu ar fi mers sa facem catalogul doar cu camera asta din motivele de mai sus

 

qC8Gwbj.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...