Sari la conținut

Schema Modificare Becuri Din Faruri La Africa Twin


Postări Recomandate

Salut tuturor , postez acesta schema , pentru ca am tot cautat o posibilitate de a-mi modifica farurile originale de 35 W cu niste faruri mai mari , h4 de 55/60, acesta nu se putea face doar cu ajutorul a 2 relee de 40 de A (4 lei bucata de la orice magazin auto ) recomand sa folositi varinata cu 5 pini(cred ca e de culoare galbena , si sa aiba pe schema de pe releu si o dioda ), in fine de ideea esta urmatoare , trageti 2 fire direct de pe baterie , grosimea firului sa fie de min 2,5, apoi legati releul unul pentru fiecare bec , sa fiti atenti la mine la modelul rd 04 firele de la faruri au 3 culori , verde este masa , albastru faza lunga , alb faza scurta , becul halogen h 4 il alegeti voi , de potrivit singura posibilitate este sa puneti putin poxipol pe bec deoarece nu se poate adapta pe conectorul vechi .

 

In ceea ce priveste partea de conectica , la conectare pentru bec gasiti conectori pentru h4 cu 3 picioruse , iar pentru relee recomand la fel conector sau cupla pentru relee cu 5 picioare .cam atat

 

Spor la munca .

 

Ps. NU ESTE COMPLICAT , DAR DACA NU VA DESCURCATI APELATI LA UN ELECTRICIAN AUTO , SIGUR V-A INTELEGE SCHEMA .

post-28163-1216545062_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelashi lucru e valabil si pentru proiectoare, in cazul in care vretzi sa va montatzi pe moto. Singura diferentza e ca alimentarea intrerupatorului care alimenteaza releul am luat-o legand in paralel un fir la becul de pozitzie, astfel incat sa nu pot aprinde proiectoarele daca nu am contactul pus si pozitzia aprinsa. Asa evit ca eventualii curioshi, care vor sa vada ce face butonul ala de pe bord sa imi aprinda proiectoarele si sa le lase asa, si eu sa ma trezesc ca vreau sa plec si nu mai am baterie. Pentru alimentarea pricipala, (cea de care spunea mai devreme Dracones ca se ia direct de la baterie pe fir de 2,5) am folosit cablul care alimenteaza si priza de 12V de la bord, si care are fir de 4 si sigurantza fuzibila, pentru protectie suplimentara.

In liberul acesta vreau sa montez alarma pe moto, si mi-ar trebui si mie schema electrica de la Afrika modelul RD04, sau macar schema de culori a firelor de la contact, sa stiu si eu ce face fiecare. Dau o bere. Multzumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Boierule, cand te gasesc acasa? Cand ma duc la Maneciu, vreau sa ma opresc pe la tine.As vrea sa-mi iau si eu o Africana, dar nu stiu prea multe despre ea asa.Mi-a zis Vlad ca ai facut si un releu pentru pompa de benzina, ma intereseaza si asta.Hai ca poate bagam si o tura pe la Crasna, noi am fost sambata acolo cu cortul.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Boierule, cand te gasesc acasa? Cand ma duc la Maneciu, vreau sa ma opresc pe la tine.As vrea sa-mi iau si eu o Africana, dar nu stiu prea multe despre ea asa.Mi-a zis Vlad ca ai facut si un releu pentru pompa de benzina, ma intereseaza si asta.Hai ca poate bagam si o tura pe la Crasna, noi am fost sambata acolo cu cortul.

:unsure:

 

 

Incepand de azi sunt acasa 2 saptamani. Dar sa ma suni inainte, sa nu fiu plecat pe dealuri... 0728.292.638

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...