Sari la conținut

Accident Constanta (2 August)


constandin
 Share

Postări Recomandate

¤ 3. Depasirea

 

Art. 149. - (1) Depasirea vehiculelor se face numai pe partea stânga, în sensul de mers, cu exceptia celor ai caror conducatori au semnalizat si s-au încadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stânga si a tramvaielor, care se depasesc pe partea dreapta.

 

Mai cititi si pe aici : http://forum.computergames.ro/130-moto/314...ini/page-4.html

 

pai da mai, insa cazul "anna_125" nu se aplica ce spui tu; acolo se pare ca se vorbeste de trafic aglomerat, nu de incadrare pe banda de virat la stanga, nici de tramvai.

 

in mod sigur, nu scrie nicaieri ca "daca sta il poti depasi prin dreapta"; art 149. descrie singurele doua cazuri in care ai voie sa faci asta si mai mult puncteaza doua situatii de bun simt.

Editat de Grimmjow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice...cind deschizi usa masini TE ASIGURI...pasager sau sofer...nu conteaza unde te afli...in parcare sau in aglomeratie...

 

cand esti pe banda intai si pasagerul din dreapta vrea sa coboare se asigura fix din BUBA ... lasati vrajeala ieftina ca vezi doamne te afli langa bordura si te uiti in oglinda atunci cand vrei sa cobori ... asta e abureala .... adica mai am 1 metru pana la bordura si crezi ca ma astept cumva sa vina nu stiu cine ???? rahat ... e gresit ... stiu ... dar nu am sa fiu ipocrit sa zic ca eu ma uit in oglinda din dreapta inainte de a coboras pe trotuar ... asta e bullshit .... circuli prin dreapta ??? atunci CASCA DREAQ OCHII SI MERGI PRECAUT ... de cele mai multe ori dintr-o masina oprita va cobora cineva ....

 

poti sa repeti pana maine ... nu poate fi vorba de depasire atunci cand practic depasesti o masina pe ACEEASI BANDA .... aia nu e depasire e intrare la risc ... e un fel de nesimtire ... lucru care e interzis ... PUNCT ... nu ai voie sa devansezi o masina daca prin respectiva manevra tu defapt nu parasesti banda ci ocolesti masina pe aceeasi banda ... daca voua vi se pare normal sa faceti asta, atunci nu mai chitzaiti cand se urca cate unu pe voi venind din lateral fortandu-va sa ii lasati langa voi ... priviti si reversul medaliei ... nu scrie nicaieri in codul rutier ca motociclistul este dotata cu o pereche suplimentara de "outze" ...

depasirea prin dreapta este permisa numai cand in fata ta e oprita o alta masina (spre exemplu e oprita pt a face la stanga) mai sunt cateva cazuri dar spre rusinea mea nu imi amintesc :D .... daca cineva se apuca si ia codul rutier la rasfoit o sa vada exact definitia depasirii ... depasirea se face obligatoriu cu PARASIREA BENZII PE CARE AI MERS ... daca e drum cu doua benzi depasesti de pe banda intai pe banda a doua ... daca e drum cu o singura banda pe sens depasesti cu iesire pe contrasens ... e usor ... daca esti pe drum cu doua benzi pe sens si tu circuli pe banda a doua si o alta masina pe banda intai iar tu treci de ea (sau ea de tine) acest fapt se numeste DEVANSARE nicidecum depasire ... cand depasesti o masina (tu fiind motorist) pe aceeasi banda atunci acest procedeu se numeste inconstienta, tampenie etc ... nu sunt lup moralist ... o fac si eu (de o gramada de ori), o facem cu totii ... dar va rog io nu va mai agitati aiurea in tramvai degeaba ... cand faci slalom printre masini te expui unui risc ... daca tot faci asta macar ai demnitatea si asuma-ti-l in totalitate ... asta este un fapt pe care mi l-a explicat un politist de la circulatie cand am patit ceva asemantor ... eram pe un drum cu doua benzi si eu circulam pe banda intai ... in fata mea politia a oprit o masina .... eu ca un mare meserias am vrut sa o depasesc pe aceeasi banda ... soferul oprit a deschis usa din stanga iar eu era sa dau direct in ea ... eu leone fiind ma opresc mai incolo si ma duc ca din pusca sa il iau la maciuci pe stimabilul ... stiti ce mi-a zis politia??? ... esti un inconstient ... si dupa ce mi-a explicat ca eu nu am voie sa depasesc o masina pe aceeasi banda ci pur si simplu trebuia sa depasesc pe banda a doua, mi-a zis sa o intind repejor pana nu se razgandeste si imi arde si o amenda frumusica ....

numai bine si scuze daca am suparat pe cineva

Editat de Roockie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tataie mai citeste si tu :)

no offence :D

 

sa inteleg ca tu mergi cat mai mult printre bordura si coloana de masini .... pai daca e ok sa impartim 2 o banda de ce urlati unii motociclisti ca vine un conservar si va inghesuie pe banda ... ca doar e ok sa impartim banda ... nu!?!?!? :)

 

 

Se pare ca multi se urca in "sa" ca maimutele fara sa cunoasca elementare reguli de circulatie.

Hai sa vedem ce spune legea si ce nu e interzis, normal este permis.

din "CODUL RUTIER":

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lânga un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule în care s-a aflat initial.

...........................................................

(4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie

........................................................

Art.41. - (1) Vehiculele si animalele, atunci când circula pe drumurile publice pe care le este permis accesul, trebuie conduse pe partea din dreapta a drumului public, în sensul de circulatie, cât mai aproape de marginea partii carosabile, cu respectarea semnificatiei semnalizarii rutiere si a regulilor de circulatie

 

:blink:In concluzie, se poate merge cu motorul intre bordura si masinile care ruleaza in trafic daca spatiul permite. Aici se aplica art.41. In cazul in care drumul are 2 sau mai multe benzi de circulatie pe acelasi sens nu poate fi vorba de depasire prin dreapta, vezi art. 45 (4).

Restul e maxima atentie si anticiparea manevrelor care se pot efectua de ceilalti in momentul in care vrei sa treci prin dreapta. Hai, carte si apoi in "SA".

 

 

deci revenim la impartitul benzii :)

 

eu sunt mai nesimtit si nu impart banda cu nimeni ... nici nu-i inghesui pe ei .... mai ales pe dreapta unde mai rar servesc privitul in oglinda si nici nu ma omor sa fiu inghesuit pe banda de conservari ..... dar voi continuati cu impartitul benzii si circulatul cat mai langa bordura ...... si apoi va mirati ca va prinde un conservar si va ia la rost ce cautati pe banda 2 sau 3 cand locul vostru e langa bordura

 

 

LE ... vad ca nu sunt singurul nebun care considera ca e naspa 2 pe o banda, poate ne facem un club ceva ;)

Editat de Kumuya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

¤ 3. Depasirea

 

Art. 149. - (1) Depasirea vehiculelor se face numai pe partea stânga, în sensul de mers, cu exceptia celor ai caror conducatori au semnalizat si s-au încadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stânga si a tramvaielor, care se depasesc pe partea dreapta.

 

Mai cititi si pe aici : http://forum.computergames.ro/130-moto/314...ini/page-4.html

 

Tu esti cam batut in cap cu depasirea pe dreapta . Eu ti-am explicat un caz concret in care am dreptate . Nu m-am referit la cazul in care vrei sa depasesti pe partea dreapta pe ala din fata ta . Din ceea ce ai zis initial se intelege ca nu ai voie sa treci pe langa nimic in miscare pe partea dreapta . Nu imi mai da niciun reply ca numai intru pe topicu' asta . PA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai eu unu nu inteleg de ce dreaq va certati cu depasirea .... ce a facut baiatu cu motocicleta nu se numeste depasire ... punct ... cand mergi prin dreapta si te strecori asta nu inseamna ca depasesti ... e foarte clara definitia citata de cineva mai sus ... motociclistul s-a strecurat, a avut ghinion si si-a luat o usa in fata ... asta e ... ce dreaq ne agitam asa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nene, nu se depaseste pe dreapta, nu inteleg riscul... ? pentru ce (cuvant urat) ma-sii vrei sa-ti risti pielea sa o iei pe acolo pe unde 90%(sunt optimist azi) din soferi nu se uita? da... atat pasagerii cat si soferul au obligatia de a se asigura... CATI O FAC? soferul este vinovat... (SI CE DACA?) iar motociclistul moral.

depasiti pe dreapta, ca e foarte bine, keep it up.

pentru 1 minut de stat in spatele acesteia?

eram azi intre eforie sud si eforie nord ma intorceam din vama si un baiat foarte de treaba cu un chopper a depasi pe linie dubla continua COLOANA de masini de vreo 200 de metri... n-a fost singuru, ca au mai trecut si doua masini... da` chiar asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca o motocicleta si o masina ( depinde de masina ) pot impartii linistite aceiasi banda. Acum daca motociclistul mergea de la inceput in partea din dreapta a coloanei de masini nu cred ca se poate numii depasire.

 

Din cate imi aduc eu aminte din legislatie depasirea este manevra prin care un vehicol trece in fata altui vehicol sau pe langa un obstacol, prin SCHIMBAREA DIRECTIEI DE MERS si iesirea de pe banda sau din sirul de vehicole in care se afla initial.

 

Si de asemenea eu stiu ca NU se considera depasire circulatia mai rapida a unui vehicol pe o banda decat vehiculele de pe alta banda.

2 masini nu incap categoric pe o banda dar o masina si o motocicleta pot incapea.

 

Eu asa vad situatia.

 

Dar in orice situatie nu treci repede pe langa coloana, sau o faci pe pielea ta.

 

 

tu stii prost ... citeste legea .... nu au voie sa stea 2 pe banda .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok din partea mea o las asa... eu NU AM DEPASIT. masinile stateau pe loc iar eu mergeam prin dreapta...

 

depasirea se poate face doar pe banda a doua de mers ... nu este admisa depasirea pe prima banda din cate stiu eu !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok din partea mea o las asa... eu NU AM DEPASIT. masinile stateau pe loc iar eu mergeam prin dreapta...

 

nu pot decat sa-ti urez sa inghesui in continuare conservarii sa incapeti 2 pe banda dar sa ai parte de conservari cu bun simt sa nu te inghesuie pe banda, desi din ce spui tu ar fi ok si sa te inghesuie in marginea drumului ca deh .... puteti imparti banda :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...