Sari la conținut

Help Pls...


Postări Recomandate

am si eu cateva probleme s ma help careva:)

 

vreau sa schimb stopul de pe spate la un rs 50...ce stop s`ar potrivi? ca nu gasesc modelul normal de nici o culoare

uleiul i`am bagat castrol pt amestec.....dar vreau sa stiu unde si ce uleiuri tre` sa`i mai bag...ca am mai descoperit eu una alta pe acolo unde s`ar baga ulei

 

si vreau sa stiu si eu cum reglez pedala de frana cand o ating sa se aprinda stopul...deoarece nu se aprinde tre` sa apas pedala tare si la viteza este posibil sa dea cu mine de asfalt ...pls help.....

 

si daca e cineva care stie de unde sa fac rost de stopul de pe spate as fi recunoscator...dau 3 berici:) sau daca nu ce s`ar potrivi..alt stop..de la ce motor

 

modelul de care as avea nevoie este cel din poza...

post-40993-1218085779_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu cateva probleme s ma help careva:)

 

vreau sa schimb stopul de pe spate la un rs 50...ce stop s`ar potrivi? ca nu gasesc modelul normal de nici o culoare

uleiul i`am bagat castrol pt amestec.....dar vreau sa stiu unde si ce uleiuri tre` sa`i mai bag...ca am mai descoperit eu una alta pe acolo unde s`ar baga ulei

 

si vreau sa stiu si eu cum reglez pedala de frana cand o ating sa se aprinda stopul...deoarece nu se aprinde tre` sa apas pedala tare si la viteza este posibil sa dea cu mine de asfalt ...pls help.....

si daca e cineva care stie de unde sa fac rost de stopul de pe spate as fi recunoscator...dau 3 berici:) sau daca nu ce s`ar potrivi..alt stop..de la ce motor

 

modelul de care as avea nevoie este cel din poza...

 

la motorul meu, cand actionez frana spate (implicit pedala de frana) nu se aprinde lampa de STOP. Cred ca asa e din fabricatie, sa se aprinda lampa de stop doar la actionarea manetei de frana pe roata din fata. E posibil ca acelasi lucru sa se intample si la tine asa ca indiferent cat de tare apesi pedala de frana pentru frana spate nu o sa ti se aprinda lampa stop.

la celelalte intrebari nu te pot ajuta pentru ca nu stiu.

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred, ala e stp de frana care se aprinde frana. ce, nu se poate frana doar cu spatele? cum i-si da seama participantul la trafic din spatele tau ca tu franezi daca de ex folosesti doar spatele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred, ala e stp de frana care se aprinde frana. ce, nu se poate frana doar cu spatele? cum i-si da seama participantul la trafic din spatele tau ca tu franezi daca de ex folosesti doar spatele?

iti spun sigur ca la mine nu se aprinde stopul de frana la actionarea franei spate. Nu ma pricep la mecanica dar o sa ma uit mai atent daca nu cumva am un contact la pedala de frana care poate e intrerupt. Pana in acest moment nu mi-am pus niciodata problema ca nu se aprinde lampa de stop la frana spate pentru ca nu prea folosesc frana spate iar atunci cand o folosesc o fac concomitent cu frana fata, prin urmare am mereu lumina pe lampa stop la franare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fi atent ca si u ai aceeasi problema cu mine daca nu tzi se aprinde.....la mine se aprinde numai cand actionez frana spate...si apas pedala maxim...eu am dat carenele jos si m`am uitat la ea....si are doi papusi si doua fire care atunci cand u apesi pedala frana spate sa iti aprinda stopul....:kiss: asta daca ai tot aprilia rs 50 ....si zi si mie ce uleiuri folosesti..pls...ca presupun ca le`ai schimbat candva:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fi atent ca si u ai aceeasi problema cu mine daca nu tzi se aprinde.....la mine se aprinde numai cand actionez frana spate...si apas pedala maxim...eu am dat carenele jos si m`am uitat la ea....si are doi papusi si doua fire care atunci cand u apesi pedala frana spate sa iti aprinda stopul....:kiss: asta daca ai tot aprilia rs 50 ....si zi si mie ce uleiuri folosesti..pls...ca presupun ca le`ai schimbat candva:)

 

ba da aveti niste idei ... nu tine de papuci sau alte balarii decat in cazul oxidarii sau ruperii firelor. Ce ai tu acolo este un mic intrerupator ce este actionat de pedala de frana printr-o tija, de cele mai multe ori tija aia e sarita de acolo si de aceea intrerupatorul nu este actionat. Acel intrerupator este reglabil, la prinderea lui de motor exista o piulitza de plastic ce poate fi insurubata sau desurubata pe corpul intrerupatorului ... daca o insurubezi aprinde stopul cand e pedala apasata tare si daca il desurubezi o sa se aprinda cand apesi mai putin pedala ...

 

Apropo ca era sa uit ... NU EXISTA MOTOR(inmatriculat si omologat) FARA INTRERUPATOR PE FRANA LA SISTEMELE DE FRANARE ( fatza - spate )

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da aveti niste idei ... nu tine de papuci sau alte balarii decat in cazul oxidarii sau ruperii firelor. Ce ai tu acolo este un mic intrerupator ce este actionat de pedala de frana printr-o tija, de cele mai multe ori tija aia e sarita de acolo si de aceea intrerupatorul nu este actionat. Acel intrerupator este reglabil, la prinderea lui de motor exista o piulitza de plastic ce poate fi insurubata sau desurubata pe corpul intrerupatorului ... daca o insurubezi aprinde stopul cand e pedala apasata tare si daca il desurubezi o sa se aprinda cand apesi mai putin pedala ...

 

Apropo ca era sa uit ... NU EXISTA MOTOR(inmatriculat si omologat) FARA INTRERUPATOR PE FRANA LA SISTEMELE DE FRANARE ( fatza - spate )

:kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asta inseamna pentru tine ca m-am dat rotund, atunci asa e :)

 

:kiss: :D

 

Poate cand o sa mai afli si tu mai bine cu ce se mananca motoarele, o sa iti dai seama ce balarii debitai prin 2008 ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca le ai asa ca zi si mie..invatza`ma ca eu sunt bata recunosc...stiu cate ceva dar asa vag....nu mai am frana pe spate acum...si piulita aia de care zici u nujtu unde e...da si mie detalii plss....sa o repar...ca nujtu ce sa`i mai fac:( si ce lichid de frana tre` sa folosesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca le ai asa ca zi si mie..invatza`ma ca eu sunt bata recunosc...stiu cate ceva dar asa vag....nu mai am frana pe spate acum...si piulita aia de care zici u nujtu unde e...da si mie detalii plss....sa o repar...ca nujtu ce sa`i mai fac:( si ce lichid de frana tre` sa folosesc?

 

TE AJUT(cu sfaturi), NU TE INVAT, DE INVATAT INVETI SINGUR :D

 

Daca zici ca nu mai ai frana pe spate iti recomand sa schimbi tot lichidul, si nu sa completezi ... se pune lichid de frana DOT 4, preferabil de productie externa ca ce produc romanii :kiss: . Incearca sa scoti lichidul de pe tot traseul(inclusiv furtun-etrier), dupa ce torni lichidul nou apesi 2-3-4-5 pedale, cat sa se intareasca pedala(sa se simta ca tine) dupa care desfaci usor niprul de pe etrier(cu pedala apasata) ... pe masura ce desfaci mai mult niprul pedala o sa se apese tot mai tare, cand ajungi la capatul cursei la pedala o tii apasata, strangi niprul, si apoi repeti opreatia pana pe acel nipru o sa iasa lichid de frana si nu aer ... Spor la treaba ...

 

Ai gasit macar intrerupatorul ala ??? daca l-ai gasit si nu are piulitza de care am precizat incearca sa mai strangi tija dintre frana si intrerupator, dar nu prea tare ca dupa aia o sa iti stea stopul aprins si nici asta nu e bine

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TE AJUT(cu sfaturi), NU TE INVAT, DE INVATAT INVETI SINGUR :P

 

Daca zici ca nu mai ai frana pe spate iti recomand sa schimbi tot lichidul, si nu sa completezi ... se pune lichid de frana DOT 4, preferabil de productie externa ca ce produc romanii :D . Incearca sa scoti lichidul de pe tot traseul(inclusiv furtun-etrier), dupa ce torni lichidul nou apesi 2-3-4-5 pedale, cat sa se intareasca pedala(sa se simta ca tine) dupa care desfaci usor niprul de pe etrier(cu pedala apasata) ... pe masura ce desfaci mai mult niprul pedala o sa se apese tot mai tare, cand ajungi la capatul cursei la pedala o tii apasata, strangi niprul, si apoi repeti opreatia pana pe acel nipru o sa iasa lichid de frana si nu aer ... Spor la treaba ...

 

Ai gasit macar intrerupatorul ala ??? daca l-ai gasit si nu are piulitza de care am precizat incearca sa mai strangi tija dintre frana si intrerupator, dar nu prea tare ca dupa aia o sa iti stea stopul aprins si nici asta nu e bine

 

am rezolvat`o momentan cu frana.....e bine..am schimbat cu dot 4 si tine acum...dar tot nu se aprinde stopul...cred ca este de vina sistemul ala din interior....s`o fi bulit ala....ca la mine daca desfac piulita aia care e in fatza imi curge lichidul de frana....:-?? nujtu daca asa ar trebuii dar se intampla....merci pt sfaturi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat`o momentan cu frana.....e bine..am schimbat cu dot 4 si tine acum...dar tot nu se aprinde stopul...cred ca este de vina sistemul ala din interior....s`o fi bulit ala....ca la mine daca desfac piulita aia care e in fatza imi curge lichidul de frana....:-?? nujtu daca asa ar trebuii dar se intampla....merci pt sfaturi ...

ma omule ... tu nu ai nici o treaba cu pompa de frana(chestia din care ies si intra furtune) pe aia laso in pace ... stai sa caut poza, ca tu mai mult strici decat sa repari ...

 

Uite si poza ... daca nici acum nu intelegi ...

post-18053-1218355517_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma omule ... tu nu ai nici o treaba cu pompa de frana(chestia din care ies si intra furtune) pe aia laso in pace ... stai sa caut poza, ca tu mai mult strici decat sa repari ...

 

Uite si poza ... daca nici acum nu intelegi ...

 

la mine nu e asa man...ce imi arati u acolo e ozeneu:) nu e asa...la mine este altfel...nu am poaza sa iti arat....oricum nu mai conteaza ca o dau si imi iau yamaha tzr:)..merci pt sfaturi oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...