Sari la conținut

gps -uri...


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Pentru anul asta am prevazut in "programul de investitii" un sistem de navigatie pentru motocicleta.

Fusese pina nu de mult pe aici o discutie despre gps-uri da' nu reusesc sa mai dau de ea, asa ca deschid din nou subiectul.

 

As avea nevoie de un gps care sa ma ajute cind ies din tara cu distante, rutari, puncte de interes samd.

Pentru RO nu am nevoie neaparat de asta,desi am inteles ca s-a dat drumul si pe la noi, mai mult vreau sa pot reface traseele parcurse si eventual sa ma pot intoarce pe unde am venit in caz ca ma ratacesc.

Ce ar fi mai potrivit in ideea ca vreau sa-l folosesc si pe masina?

 

Aveti montat pe moto gps?

Puteti sa-mi dati un sfat?

Suma alocata ar fi in jur de 1000 euro.

 

Multumesc.

ia-ti un GARMIN III PLUS. aproape 200 euro si e f bun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.rqa.ro/handheld.html

 

Gasesti o gramada de modele , vezi care ti se potriveste ... dar cam toate se incadreaza in banii tai. bafta !

 

 

 

M-am uitat pe acolo,problema e ca nu stiu inca criteriile dupa care ar trebui sa aleg.Nu sint familiarizat cu gps-urile,deocamdata abia ma documentez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici de la louis la 800e special pt moto rezistent la apa etc

 

 

TomTom Rider nu are posibilitatea de a transfera rute si waypoints de pe calculator.E bun pentru a ajunge dintr-un punct in altul.Eu as vrea sa-mi pot face pe calculator track-urile si sa pot salva traseele parcurse.

Si mi se cam scump pentru ce e.

Multumesc oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt asta iesi mai ieftin cu un pocket pc + modul gps.

asa am eu si am rutare pt romania + posibilitatea sa adaug harti scanate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt asta iesi mai ieftin cu un pocket pc + modul gps.

asa am eu si am rutare pt romania + posibilitatea sa adaug harti scanate

 

Si ai pc-ul prins pe moto?

Varianta asta e cea mai flexibila din cite am vazut,da eu vreau sa am aparatul pe moto si sa reziste la vibratii sau la ploaie.

Cit te-a costat totusi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu dar iarna asta vreau sa-l prind.

O sa montez la motor priza de 12V unde montez gps-ul care incarca si bateria pocketpc-ului. Toate aste stau in genta de rezervor in locul hartii ferite de apa.

Este cel mai ieftin sistem de rutare si navigatie gps de pe piata.

250~300 euro. Multe sisteme sunt pe okazii.ro la sectiunea palmuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Datele problemei:

 

- hardware MyGuide 3100

- software MyGuide Navigator 6.1 (Nav N Go 2006)

 

- speedcam salvate in format *.txt

- POI/PDI (point of intrest/puncte de interes) salvate in format *.db

 

- am gasit "iGO POI Explorer" ptr. import/export POI.

- am gasit lista cu POI ptr. Romania (si nu numai) www.poiplaza.com si am descarcat-o in formatul acceptat de modelul meu de GPS (iGO-MioMap).

 

 

Problema identificata:

 

- dupa ce am importat POI-urile in format *.db (utilizand iGO POI Explorer) si am copiat fisierul pe GPS, am constatat ca unele puncte apar de 2 ori (unele din POI-urile descarcate de pe site-ul mai sus mentionat existau inaintea "update-ului" in lista cu POI pe GPS). Fiecare POI e caracterizat printre altele si de coordonate (latitudine & longitudine); la unele dintre POI-urile duplicate coincid coordonatele, la altele coordonatele sunt foarte apropiate, rezultand o distanta relativ mica (de ordinul catorva metri) intre cele 2 puncte care reprezinta in realitate/pe teren acelasi POI.

 

- trebuie precizat si faptul ca fisierul *.db il pot exporta (cu ajutorul programului iGO POI Explorer) si in formatele: Google Earth KML file (*.kml, *.xml), Google Earth KMZ file (*.kmz), GPS eXchange format (*.gpx, *.xml), TomTom POI Database (*.ov2), CSV POI file (*.csv, *.asc, *.txt) sau iGO database back-up (*.db).

 

 

Intrebare:

 

- cu ce program si in ce fel pot inlatura aceste puncte duplicate din fisierul meu cu POI, astfel incat sa raman cu o singura inregistrare ptr. fiecare punct de interes?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
NU pune PDA pe ghidon. Se distruge urgent, de la vibratii. Chiar si GPS-ul rezista cu greu, daca nu-l pui intr-o montura speciala, antivibratii.

Eu merg cu GPS-ul pe ghidon, intr-o asemenea montura, si cu PDA-ul in rucsac, in carcasa antisoc. Cand ma ratacesc, ma opresc, conectez PDA la GPS, vad pe harta unde sunt, apoi imi construiesc ruta cu waypointuri pe harta pe PDA, si la urma upload-ez ruta in GPS. Apoi PDA la loc in rucsac si vruuuummmm!, urmarind doar GPS-ul. Pana la urmatoarea ratacire, si poi o iau de la capat. :laugh:

 

sal,

 

imi poti spune te rog cum uploadezi waypoint-urile din PDA in GPS? exista o optiune in ozi explorer de pe pda sa exporte waypoint-uri prin USB si similar o optiune in GPS-urile GARMIN de exemplu sa importe waypoint-uri prin interfata seriala ?

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...