Sari la conținut

aveti idee cum....


ALO
 Share

Postări Recomandate

am un amic care are o Yamaha FZR de 600 si a cazut cu ea si i-a spart semnalul si o mica parte din plastic care vine pe langa semnal pe carena....

 

stie cineva cum o poate repara, e cineva care poate face din plastic sau inlocuitor o piesa de forma respectiva?

 

nu imi da-ti raspunsuri de genul "Sa-si cumpere frate una noua" pentru ca nu gaseste...

 

trebuie facuta acea bucata de plastic care lipseste....UNDE?

 

Multumesc

 

 

O sa incerc sa bag niste poze ca sa fie mai elocvent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am un amic care are o Yamaha FZR de 600 si a cazut cu ea si i-a spart semnalul si o mica parte din plastic care vine pe langa semnal pe carena....

 

stie cineva cum o poate repara, e cineva care poate face din plastic sau inlocuitor o piesa de forma respectiva?

 

nu imi da-ti raspunsuri de genul "Sa-si cumpere frate una noua" pentru ca nu gaseste...

 

trebuie facuta acea bucata de plastic care lipseste....UNDE?

 

Multumesc

O sa incerc sa bag niste poze ca sa fie mai elocvent

226208[/snapback]

 

sa-si cumpere frate una noua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semnalul se prinde pe carena argintie (sau albastra, depinde de model).

grupul semnalizator e vreo $50CAN si carena cam tot asa.

daca fortezi semnalul se rupe bosajul in care e prins. daca doar se fisureaza, se va rupe intr-un final din cauza vibratiilor/vantului

 

oops, am uitat poza

post-5820-1124374680_thumb.jpg

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carene sparte? Fibra fratioare, fibra!

Se gasesc (la un moment dat erau prin Obor, da am mai vazut si pe altundeva) kituri de fibra + rasina + intaritor. Prinde atat pe plastic cat si pe carene turnate.

Si cu putina imaginatie, poti turna piese.

Editat de pistolaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti repara lejer cu fibra de sticla.

gasesti tesatura+rasina+intaritor , intr-un timp parca auzisem ca are si la praktiker.

Intaritorul se pune 2%, dar eu am pus asa si am stat vreo 2 zile sa se intareasca.Pune mai mult si va fi OK.Se aplica cu o pensula,nimic deosebit.Cureti bine zona cu hartie abraziva,apoi dai cu rasina, pui tesatura, dai cu rasina peste cat mai uniform.Nu e greu deloc.Grija ca e toxica,evita spatiile inchise si contactul cu pielea, am un prieten care a facut o iritatie urata pe mana si de atunci are alergie puternica la rasina.

Dupa ce ai lipit petecul (pe interior, evident) lasi sa se intareasca bine, apoi slefuiesti bine exteriorul, dai cu un chit f subtire (chit pt pori auto) slefuiesti si apoi vopsesti.Va arata la fel de bine ca noua,dar va avea rezistenta mai mare.Si eu am intarit la moto a mea partea din spate unde se prinde nr pt ca avea o fisura si ceda tot maimult.Acum nu mai am treaba cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti evita contactul cu mainile, mai ales in portiunile mai complicate. Eu mi-am reparat la GSX ambele carene facute tzandari. Te faci varza cu rasina si cu fibra. In mod normal dupa ce lucrezi cu fibra te speli clatind pur si simplu mainile, fara a freca de loc. Dar ce te faci cu rasina? Ca e pacatoasa rau si nu se ia... Nashpa. Am stat o luna cu mainile pline de aschii. Daca se apuca, sa aiba mare grija. Poate mai bine apeleaza la cineva experimentat totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e buna ideea cu fibra...din ce imi dau eu seama.

o sa dau o fuga pana in obor sa vad daca gasesc un kit din asta de care ziceti...

 

multumesc mult pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva..inainte de a aplica fibra, incearca sa lipesti totul in pozitia potrivita.Foloseste Loctite sau orice alt adeziv rapid.Lipitura asta nu va tine, dar e suficient pana se intareste rasina.

In ceea ce priveste rasina, eu n-am avut probleme. Mai ales daca ai carenele date jos,le poti aseza sa iti fie mai usor.Eventual foloseste o pereche de manusi subtiri, fie chirurgicale, fie care se folosesc de coafeze la vopsit parul...nu e cine stie ce, dar rasina nu le gaureste, si scapi basma curata.Am mai vazut si manusi de plastic pt curatenie, sa manevrezi gunoiul, bune si alea ,mai ales ca au un pret cateva mii lei vechi.

 

Daca totusi nu, clateste bine cu apa calda si cu un sapun ( eu am folosit PUR balsam de vase, a fost super).Nu lasa rasina sa se intareasca pe maini,ca e mai nasol dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...