Sari la conținut

Tcheti Yamaha R1


Postări Recomandate

Daca se aud tacheti la un yamaha R1 se poate face ceva?se pot schimba sau necesita o operatie mai amanuntita?si daca se poate sa imi puteti spune ce sintome are de la tacheti.MS

 

Tacheti imi pare rau pt greseala de mai sus

Editat de laurentiuxxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lumea motoarelor eu pana acum am auzit de 2 tipuri de tacheti: cei cu actionare mecanica si cei cu actionare hidraulica. Cei mecanici se regleaza, este procedura descrisa in carte. Cei hidraulici nu stiu daca se regleaza, acolo e mai greu. NU stiu nici cum e la tine, dar o cauza frecventa de aparitie a zgomotelor la nivelul tachetilor este uleiul!! Ce ulei ai pus si cand a fost schimbat?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu de crezut ca ai vreo bataie de tacheti .......... mai repede cedeaza cuzinetii si oala de ambreiaj ..... alea bat serios :) ....... la tachetii de la r1 sunt niste pastile care se pot inlocui cu usurinta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume incurca tacheti cu, culbutori! R1 are tacheti,si jocul,respectiv "bataia" lor este data de pastilele,care regleaza aceasta diferenta dintre tachet si axul cu came.Cu adevarat aceste pastile se schimba destul de usor ,mai greu este pina stabilesti ce pastila urmeaza acolo,ma refer la dimensiunea ei,si mai ales atunci cind nu ai nici un joc care sa-l masori!(cine a facut asa ceva stie despre ce este vorba)De regula la motociclete nu apar ca defectiune jocuri mai mari,dimpotriva jocuri mai mici sau inexistente.Despre procedura o gasesti in service manual. Succes!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume incurca tacheti cu, culbutori! R1 are tacheti,si jocul,respectiv "bataia" lor este data de pastilele,care regleaza aceasta diferenta dintre tachet si axul cu came.Cu adevarat aceste pastile se schimba destul de usor ,mai greu este pina stabilesti ce pastila urmeaza acolo,ma refer la dimensiunea ei,si mai ales atunci cind nu ai nici un joc care sa-l masori!(cine a facut asa ceva stie despre ce este vorba)De regula la motociclete nu apar ca defectiune jocuri mai mari,dimpotriva jocuri mai mici sau inexistente.Despre procedura o gasesti in service manual. Succes!

ati intalnit cazuri de supape alungite la motoare 4L? domnule tng.eu am vazut pana acum numai la bicilindric

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jocul prea mic sau inexistent apare datorita uzurii scaunelor supape => supapa intra mai adanc pe scaun jocul se micsoreaza. Indiferent se nr cilindrii sau pozitionare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati intalnit cazuri de supape alungite la motoare 4L? domnule tng.eu am vazut pana acum numai la bicilindric

Iarta-ma dar nu inteleg intrebarea ,sau mai bine la ce te referi?Este vorba de motoare de moto, sau motoare asa in general?Nu fac legatura cu acest topic!Este adevarat sunt supape alungite,la bicilindrice,(harley),la motoare 4 in linie pe motocicletele de serie nu am vazut.

Parerea mea!

 

Jocul prea mic sau inexistent apare datorita uzurii scaunelor supape => supapa intra mai adanc pe scaun jocul se micsoreaza. Indiferent se nr cilindrii sau pozitionare

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarta-ma dar nu inteleg intrebarea ,sau mai bine la ce te referi?Este vorba de motoare de moto, sau motoare asa in general?Nu fac legatura cu acest topic!Este adevarat sunt supape alungite,la bicilindrice,(harley),la motoare 4 in linie pe motocicletele de serie nu am vazut.

Parerea mea!

 

 

Corect!

exact asta am si vrut sa fie intrebarea.poate greseala mea de expri mare. despre bicilindrice vb. am primit raspuns. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa ms pt raspunsuri.vreau sa mai zic ca la relantiu cateodata mai da cate un rateu scurt am inteles ca ar fi de la tachetii acestia sau de la pastile.se poate?

 

nu iti fa griji de asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...