Sari la conținut

Opinii


Postări Recomandate

Doresc sa achizitionez o motocicleta de 125cmc si nu stiu la care sa ma decid, eu pun accentul pe performante si as dori sa aud si niste pareri. Nu pot spune ca sunt incepator deoarece unchiul meu are un kawasaki ninja si ma plimb zilnic cu el.

sunt zeci de topicuri cu aceeasi intrebare ca a ta!!!chiar era nevoie sa mai deschizi unul? :P cat despre motocicleta,vrei 2T sau 4T ,ca nu ai precizat...ptr performanta(vit max) ar fii Aprilia Rs 125 si Cagiva Mito...

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este dif dintre 2timi si 4 timpi?

 

motoarele in 2 timpi fac admisie, compresie, aprindere si evacuare in 2 trepte, adica pistonul se duce o data in jos si o data in sus si a terminat un ciclul, iar cele in 4 timpi fac toata treba asta in 4 trepte, deci pistonul se duce de doua ori in sus si de 2 ori in jos ca sa termine un ciclu.

 

in concluzie, in timp ce motoarele in 2 timpi urca mai repede in ture, deci au demaraj mai bun si sunt mai puternice, au si uzura si consumul mai mare + ca sunt destul de pretentioase si trebuie sa fi mai atent cu ele de cat cu cele in 4 timpi. Si cele in 2 timpi se aud ceva similar cu o drujba, cam astea ar fi diferentele.

post-16236-1219312999_thumb.png

post-16236-1219313020_thumb.png

Editat de roolrevolv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mito...evident..cat ai merge tu pe nush ce plm kawasaki nu poti sa spui ca tu nu esti chiar incepator..in trafic nu e acelasi lucru cu mersul pe stradute..si poate mito sau rs o sa ti se para para prea nervos si pe urma o sa vi sa ne zici pe forum ca motoreta ta are 40 de cai ca ai vazut tu ca fuge rau...eu iti recomand 4timpi...

Editat de 69WRX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate or avea acelasi motor dar derbi nu cred ca are power valve

anyway cum zicea si 69wrx ceva in 4timpi ii mai bun ,

la drum lung iti intra bazaiala in cap cu astea-n 2timpi , consuma mult mai putin si vei avea si mai putine probleme

Editat de Eriksson
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

derbi gpr si aprilia rs 125 au acelasi motor (cel putin din cate am citit )

Pana cand Aprilia a preluat Derbi nu aveau acelasi motor, Derbi avea motor Yamaha

 

poate or avea acelasi motor dar derbi nu cred ca are power valve

anyway cum zicea si 69wrx ceva in 4timpi ii mai bun ,

la drum lung iti intra bazaiala in cap cu astea-n 2timpi , consuma mult mai putin si vei avea si mai putine probleme

Are power valve si deschide mult mai repede fata de RS.

 

Bazaiala in cap :kali:)) :scratch: esti tare frate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

isi ia un 4t si schimba numai in 10 mii...si asa o sa creada ca merge cu rs pana in 7000 de ture

Editat de 69WRX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi toti treceti pe 4t, nu vedeti pana si costin s-a lasat de reising, se apuca de choppereala ca d-aia vrea viraga de doi jumate :unsure:)

 

 

parerea mea...ceva 4t :angry: dar sa fie cat de cat voluminos...te gandi de viteza ca daca o sa fii toata viata motociclist o sa ai motoare cu care sa poti prinde viteza si o sa=ti fie tarsa sa tragi de manson!

 

numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti explic un pic altfel..

4timpi = performante reduse, sunet frumos, consum mai mic SI BENZINA+ULEI

2timpi = performante mai bune, sunet varza, consum mare SI TOT TIMPUL DE MESTERIT CEVA LA EL(daca stii, daca nu il duci la service)

 

gandeste-te bine, te pricepi la mecanica? esti in stare sa-l repari, sa mesteresti la el in fiecare weekend? ft bine, rs125

altfel? ia-ti tata 4t aka cbr125 si macar stii ca n-o sa ai probleme cu el..

 

si inca ceva, vrei viteza? sunt atatea motoare de 600cc, 900cc, 1000cc..dc tre sa forjezi unu de 125cc???

mai intai inveti cat de cat cum e cu traficul, cum se comporta un motor si pe urma treci la o categorie mai mare

bafta :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti explic un pic altfel..

4timpi = performante reduse, sunet frumos, consum mai mic SI BENZINA+ULEI

2timpi = performante mai bune, sunet varza, consum mare SI TOT TIMPUL DE MESTERIT CEVA LA EL(daca stii, daca nu il duci la service)

 

gandeste-te bine, te pricepi la mecanica? esti in stare sa-l repari, sa mesteresti la el in fiecare weekend? ft bine, rs125

altfel? ia-ti tata 4t aka cbr125 si macar stii ca n-o sa ai probleme cu el..

 

si inca ceva, vrei viteza? sunt atatea motoare de 600cc, 900cc, 1000cc..dc tre sa forjezi unu de 125cc???

mai intai inveti cat de cat cum e cu traficul, cum se comporta un motor si pe urma treci la o categorie mai mare

bafta :unsure:

Poate ca unii chiar vor sa ii dea forja de mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Dar de 250cc ce mai exista sport pe la noi?

gatorade la sticla mica(250cc=250ml)mergi si tu la magazine sport poate gasesti ceva pe gustul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...