Sari la conținut

Weekend In Ciucas


Postări Recomandate

weekendul asta sunt la cabana Pirusca cu Braccio si Stefan BZ. O sa bagam ture prin Ciucas. Cine vrea sa se bage ne gaseste acolo. Mai sunt locuri de cazare in cabana. Eu pot fi prins la tel pana pe la 5-6 dupaamiaza (0745 666 802 sau 0722 666 802). Acolo nu e semnal.

la pirusca se ajunge din DN1A, inainte de cheia se face dreapta si sunt cam 20km de drum de tara. Din nord se vine dinspre Vama Buzaului

 

sunati daca aveti intrebari. nu cred ca mai intru azi pe forum.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

weekendul asta sunt la cabana Pirusca cu Braccio si Stefan BZ. O sa bagam ture prin Ciucas. Cine vrea sa se bage ne gaseste acolo. Mai sunt locuri de cazare in cabana. Eu pot fi prins la tel pana pe la 5-6 dupaamiaza (0745 666 802 sau 0722 666 802). Acolo nu e semnal.

la pirusca se ajunge din DN1A, inainte de cheia se face dreapta si sunt cam 20km de drum de tara. Din nord se vine dinspre Vama Buzaului

 

sunati daca aveti intrebari. nu cred ca mai intru azi pe forum.

aia 20 km sunt defapt fo 30 si ceva si i-am facut de proba cu exc-u ca sa nu am surprize cu masina. primii 20 km pana in pasul Boncuta sa zicem ca merge cu omasina normala, dar restul numai cu un 4x4 din cauza gropilor cu apa, podetelor de lemn si a terenului destul de accidentat. eu am tras concluzia ca nu bag bmw-u' pe acolo, chiar daca as face un ocol prin Valeni, dreapta spre Cislau si stanga spre vama Buzaului. cu camionu' tau nu ai nici o problema :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost 4 - stefan de la buzau, braccio, gizmo si subsemnatu. 2 ture in ciucas, povesti, foc, urda si branza de la stana, cabernet si enduro. viata grea :kali:

Drumul de la intrarea in cheia pana la pierusca pe valea talajenelului are 25km. Primii 20 sunt pentru masini 4x4. Dupa ce te intepi in drumul care vine de la vama buzaului merge cu orice masina.

 

poze fara comentarii ca nu e timp

 

astea 2 miscate (facute de mine :D ) sunt din locul unde ne-am intors in prima zi. mai tinerii mei coechipieri m-au pacalit pana la urma sa urcam o motoreta in brate si ma bucur ca s-au decis sa ne intoarcem. I'm too old for this shit :scratch:

post-1160-1219649890_thumb.jpg

post-1160-1219649901_thumb.jpg

post-1160-1219649914_thumb.jpg

post-1160-1219649928_thumb.jpg

post-1160-1219649942_thumb.jpg

post-1160-1219649957_thumb.jpg

post-1160-1219649992_thumb.jpg

post-1160-1219650011_thumb.jpg

post-1160-1219650034_thumb.jpg

post-1160-1219650056_thumb.jpg

post-1160-1219650063_thumb.jpg

post-1160-1219650083_thumb.jpg

post-1160-1219650100_thumb.jpg

post-1160-1219650232_thumb.jpg

post-1160-1219650241_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost 4 - stefan de la buzau, braccio, gizmo si subsemnatu. 2 ture in ciucas, povesti, foc, urda si branza de la stana, cabernet si enduro. viata grea :D

Drumul de la intrarea in cheia pana la pierusca pe valea talajenelului are 25km. Primii 20 sunt pentru masini 4x4. Dupa ce te intepi in drumul care vine de la vama buzaului merge cu orice masina.

 

poze fara comentarii ca nu e timp

 

astea 2 miscate (facute de mine :crack: ) sunt din locul unde ne-am intors in prima zi. mai tinerii mei coechipieri m-au pacalit pana la urma sa urcam o motoreta in brate si ma bucur ca s-au decis sa ne intoarcem. I'm too old for this shit :scratch:

:kali:)) urat loc,am fost si eu cu soarecu pe acolo ne-am chinuit rau,avem de primit niste bere de la voi ptr ca noi am umplut santul ala cu bolovani ptr ca sa se mai inalte poteca, sa treaca corpul motorului ca altfel ramaneam intr-una blocati acolo.......mai bine ca v-ati intors ca noi am facut 7 ore pe acel drum.oricum de la pietrele alea nu mai era greu numai ca ne-au rupt pietrele alea.ptr noi a fost si mai greu ca soarecum era cu xr-ul; ala vechi de 600.super loc dar pacat ca nu poti merge pe motor trebuie sa il cari tu pe el.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch:)) urat loc,am fost si eu cu soarecu pe acolo ne-am chinuit rau,avem de primit niste bere de la voi ptr ca noi am umplut santul ala cu bolovani ptr ca sa se mai inalte poteca, sa treaca corpul motorului ca altfel ramaneam intr-una blocati acolo.......mai bine ca v-ati intors ca noi am facut 7 ore pe acel drum.oricum de la pietrele alea nu mai era greu numai ca ne-au rupt pietrele alea.ptr noi a fost si mai greu ca soarecum era cu xr-ul; ala vechi de 600.super loc dar pacat ca nu poti merge pe motor trebuie sa il cari tu pe el.........

 

Sunteti tari daca ati trecut pe acolo, ca la 10 metri de radacinile alea a urmat o stanca de 1.5 M pe care de abea in 3 insi am reusit sa tragem motorul sus cu coarda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea 2 miscate (facute de mine :crack: ) sunt din locul unde ne-am intors in prima zi.

 

Hai ca fac eu un comentariu. :D Iti tremura mana ca piftia de la efort? :scratch:

Lasand gluma la o parte, acolo iti trebuie un GPS cu o harta buna si sa fii atent la curbele de nivel , altfel te trezesti cu cate o stanca in mijlocul cararii ... :kali:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti tari daca ati trecut pe acolo, ca la 10 metri de radacinile alea a urmat o stanca de 1.5 M pe care de abea in 3 insi am reusit sa tragem motorul sus cu coarda.

dupa pozele cu motoarele printre pietre (vorbesc de pozele dinaintea celor miscate),urmeaza o portiune relativ mai usoara decat cele prin care tocmai au trecut ei,dupa care urmeaza o zona pe o poteca care nu pune probleme,apoi cand zici ca ai scapat si cand mai ai 100 de metrii pana la releu incepe din nou dansul........am reusit sa trecem motoarele ptr ca partea buna este ca portiunea de care vb este la vale...dar oricum fff greu dar ne-am descurcat pana la urm,desi am avut emotii ca ne prinde noaptea acolo.tot drumul fara pietre ar fi de 30 de minute cu poze si cu pauza de tigara dar asa noi am facut 7 ore pana la pozele pe care le vedeti si inca 1 sau doua pana la cap...l-am injurat rau pe ala care ne-a trimis acolo,bine ca nu ne-am apucat sa facem treseul in sens invers asa cum ma invatase pe mine tipul de pe forum care s a bagat in seama sa-mi dea idei de traseu.....are carne berechet.

succes si mare grija pe unde va bagati!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tari baietii (soarecu si cetateanu') sunt mandra ca sunt prietenii mei :unsure: ...am ce invata de la ei :angry:

:kiss:)))))))))))))))))))) mai rau nici ca se putea.....

 

 

 

de unde s a plecat si unde s a ajuns.........

FRUMOASE POZE FRUMOASA TURA in concluzie.LA MAI MULTE!!!!!!!!

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca fac eu un comentariu. :kiss: Iti tremura mana ca piftia de la efort? :unsure:

Lasand gluma la o parte, acolo iti trebuie un GPS cu o harta buna si sa fii atent la curbele de nivel , altfel te trezesti cu cate o stanca in mijlocul cararii ... :kiss:

 

a iesit tremurata pentru ca operam cu aparatul de enduro al lui Stefan - e un mmodel special cu ecranul spart :P si nu m-am prins cum merge

noi astia grasii avem grija cu efortul :angry:

 

@cetateanulx - daca voi ati trecut in 2 oameni un XR si un Husaberg peste radacinile alea si apoi peste pragurile de bolovani pana sus in seaua ciucas am si eu o intrebare: "Pot sa pun mana pe voi?" :kiss: As crede asta doar daca sub nick-ul "cetateanulx" posteaza Ciryl Despres cu traducatoarea langa el.

Poate nu e clar despre ce traseu vorbim - e vorba de urcarea din Poiana Dalghiului pana in Saua Ciucas (vezi harta in attach).

 

Daca si dupa ce va uitati pe harta tot sustineti ca ati urcat pe acolo pana sus cu XR nu pot sa va dau decat un singur sfat - mergeti la Red Bull la profi si o sa va umpleti de glorie :)

 

Nu cumva tu vorbesti de urcarea din sosea din pasul bratocea pana la releu????

post-1160-1219823666_thumb.jpg

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a iesit tremurata pentru ca operam cu aparatul de enduro al lui Stefan - e un mmodel special cu ecranul spart :kiss: si nu m-am prins cum merge

noi astia grasii avem grija cu efortul :unsure:

 

@cetateanulx - daca voi ati trecut in 2 oameni un XR si un Husaberg peste radacinile alea si apoi peste pragurile de bolovani pana sus in seaua ciucas am si eu o intrebare: "Pot sa pun mana pe voi?" :angry: As crede asta doar daca sub nick-ul "cetateanulx" posteaza Ciryl Despres cu traducatoarea langa el.

Poate nu e clar despre ce traseu vorbim - e vorba de urcarea din Poiana Dalghiului pana in Saua Ciucas (vezi harta in attach).

 

Daca si dupa ce va uitati pe harta tot sustineti ca ati urcat pe acolo pana sus cu XR nu pot sa va dau decat un singur sfat - mergeti la Red Bull la profi si o sa va umpleti de glorie :kiss:

 

Nu cumva tu vorbesti de urcarea din sosea din pasul bratocea pana la releu????

:) ca suntem buni asta este altceva.........dar nu la condus,la carat in spate..........suntem puternici :P noi am incercat de la releu (bratocea) in sus,nu am reusit si ne-am gandit sa facem traseul invers adica de la fosta cabana ciucas prin locul in care a ti fost voi si apoi coborare cu ele in spate pe la releu.timp aproximativ 8/9 ore si multe blesteme......si vorbe de genul -tu ai fost cu idea sa mergem pe aici,ba tu ai vrut .............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: ca suntem buni asta este altceva.........dar nu la condus,la carat in spate..........suntem puternici :kiss: noi am incercat de la releu (bratocea) in sus,nu am reusit si ne-am gandit sa facem traseul invers adica de la fosta cabana ciucas prin locul in care a ti fost voi si apoi coborare cu ele in spate pe la releu.timp aproximativ 8/9 ore si multe blesteme......si vorbe de genul -tu ai fost cu idea sa mergem pe aici,ba tu ai vrut .............

 

bai eu devin foarte curios sa te cunosc :unsure:

Deci voi ziceti ca ati coborat din seaua ciucas in poiana dalghiului pe cruce rosie 2 oameni cu 2 motoare? pe unde ati urcat in sea?

locul unde am fost noi e pe versantul nordic al ciucasului, nu spre sud - sud est unde e cabana.

Sunt SIGUR ca vorbim de trasee diferite. asta nu are nici o legatura cu releul bratocea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai eu devin foarte curios sa te cunosc :unsure:

Deci voi ziceti ca ati coborat din seaua ciucas in poiana dalghiului pe cruce rosie 2 oameni cu 2 motoare? pe unde ati urcat in sea?

locul unde am fost noi e pe versantul nordic al ciucasului, nu spre sud - sud est unde e cabana.

Sunt SIGUR ca vorbim de trasee diferite. asta nu are nici o legatura cu releul bratocea.

 

~~Ceata~~ ~~ ~~

 

Se vorbeste despre?

 

Ma gandeam si eu sa abordez drumul de la Cheia la Vama Buzaului, prin Poiana Stanii - Pasul Boncuta, care este nu mai mult sau mai putin decat un drum forestier (cel putin pana in Boncuta). Si parca asa a inceput topicul. Cum au ajuns pozele cu catara aici?

 

Sau poate eu sunt ambigu...

 

post-36004-1219836025_thumb.jpg

 

Si 2, ca am uitat: Cabana Pirusca e deschisa publicului? Cate camere? Ce conditii? Ce tarife? 10x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

~~Ceata~~ ~~ ~~

 

Se vorbeste despre?

 

Ma gandeam si eu sa abordez drumul de la Cheia la Vama Buzaului, prin Poiana Stanii - Pasul Boncuta, care este nu mai mult sau mai putin decat un drum forestier (cel putin pana in Boncuta). Si parca asa a inceput topicul. Cum au ajuns pozele cu catara aici?

 

Sau poate eu sunt ambigu...

 

post-36004-1219836025_thumb.jpg

 

Si 2, ca am uitat: Cabana Pirusca e deschisa publicului? Cate camere? Ce conditii? Ce tarife? 10x

2. "Cabana" Pirusca este defapt o casa a Ocolului Silvic Brasov. Te poti caza numai daca inchiriezi cabana de la Ocol. Pt. detalii suni acolo. (ocolul silvic Brasov)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

~~Ceata~~ ~~ ~~

 

Se vorbeste despre?

 

Ma gandeam si eu sa abordez drumul de la Cheia la Vama Buzaului, prin Poiana Stanii - Pasul Boncuta, care este nu mai mult sau mai putin decat un drum forestier (cel putin pana in Boncuta). Si parca asa a inceput topicul. Cum au ajuns pozele cu catara aici?

 

Sau poate eu sunt ambigu...

 

nu esti ambiguu, esti doar neatent. Citeste inca o data cum a inceput topicul.

la intrebarea cu cabana ti-a raspuns catam. La aia cu drumul iti raspund eu - drumul de care zici e forestier si se poate face si cu tico, cu trabantul sau cu dacia. Merge f simplu cu orice fel de motor enduro.

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai eu devin foarte curios sa te cunosc :unsure:

Deci voi ziceti ca ati coborat din seaua ciucas in poiana dalghiului pe cruce rosie 2 oameni cu 2 motoare? pe unde ati urcat in sea?

locul unde am fost noi e pe versantul nordic al ciucasului, nu spre sud - sud est unde e cabana.

Sunt SIGUR ca vorbim de trasee diferite. asta nu are nici o legatura cu releul bratocea.

noi am fost pe aici,am ingrosat pe harta pe unde am mers noi,sar putea sa fie locuri diferite dar am recunoscut locurile alea cu pietre.prin radacinile alea unde sunt facute pozele miscate nu imi amintesc

post-18675-1219843018_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi am fost pe aici,am ingrosat pe harta pe unde am mers noi,sar putea sa fie locuri diferite dar am recunoscut locurile alea cu pietre.prin radacinile alea unde sunt facute pozele miscate nu imi amintesc

 

pai vezi ca ne-am inteles :angry:

intr-adevar, locurile cu pietre sunt pe traseul tau intre cabana ciucas si tigai. Sunt cateva locuri mai tehnice insa se urca pe motor.

Eu de traseul care se termina la pozele miscate ziceam - acolo e dileala mare. Am aflat de la padurar ca au mai incercat unii dar si ei s-au intors.

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry:

pai vezi ca ne-am inteles :kiss:

intr-adevar, locurile cu pietre sunt pe traseul tau intre cabana ciucas si tigai. Sunt cateva locuri mai tehnice insa se urca pe motor.

Eu de traseul care se termina la pozele miscate ziceam - acolo e dileala mare. Am aflat de la padurar ca au mai incercat unii dar si ei s-au intors.

:unsure:

:kiss: :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...