Sari la conținut

PRIMA DATA


shadowrider
 Share

Postări Recomandate

Rideri ieri mi s-a intimplat si mie beleaua.

Plecam din Regie pe la 22:00, pe la poarta 2, cea dinspre Semanatoarea , chiar aproape de poarta sunt niste gropi in asfalt decopertate de "DESTEPTII" :crack: de la reparatii drumuri , eu am vrut sa ocolesc gropile cu pricina prin dreapta, am prins sub roata spate pietris si nici nu am stiut cind am cazut!

VITEZA 2-5KM/H MAXIM.

Rezultatul: :crack: LA MOTOR: carena dreapta zgiriata unde este autocolantul , semnalul dreapta zgiriat, la fel si exteriorul oglinzii ; eu am cazut in umarul drept si am o minuscula julitura eram intr-un tricou , care nici macar nu s-a rupt.

 

Intrebarea mea este: unde as putea sa-mi remediez zgirieturile de la motor?

Multumesc. :moron:

ATENTIE LA GROPILE DECOPERTATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu sint mari zgirieturile, cu polis sau ceara de masina.

Daca sint mai mari, atunci trebuie revopsita. Si reparat cu chit inainte, ca sa aiba pe ce sa prinda vopseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ai tras concluzia ca daca "nici macar nu s-a rupt tricoul" si "am o julitura minuscula" asta inseamna ca erai protejat si ca asa se merge.

Daca in loc de 5 km/h aveai 50, te asigur ca nu ai mai fi mers in tricou niciodata. Da un ochi pe "Educatie rutiera prin poze explicite".

 

Cat despre motor, nu ai nevoie de oamenii de pe forum sa te ajute sa remediezi "problemele", ci de un autocolant nou. Daca e de vopsit ceva, orice vopsitor poate sa umple niste zgarieturi cu chit si sa dea o mana de vopsea pe portiunea zgariata. Vrei adresa, telefonul si numele de la "orice vopsitor"? Sau nu ai vazut un vopsitor in viata ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moron:

Sper ca nu ai tras concluzia ca daca "nici macar nu s-a rupt tricoul" si "am o julitura minuscula" asta inseamna ca erai protejat si ca asa se merge.

Daca in loc de 5 km/h aveai 50, te asigur ca nu ai mai fi mers in tricou niciodata. Da un ochi pe "Educatie rutiera prin poze explicite".

 

Cat despre motor, nu ai nevoie de oamenii de pe forum sa te ajute sa remediezi "problemele", ci de un autocolant nou. Daca e de vopsit ceva, orice vopsitor poate sa umple niste zgarieturi cu chit si sa dea o mana de vopsea pe portiunea zgariata. Vrei adresa, telefonul si numele de la "orice vopsitor"? Sau nu ai vazut un vopsitor in viata ta?

230670[/snapback]

Avind viteza mica, nu s-a intimplat mare lucru, bafta mea este ca zgirietura cea mai mare s-a produs exact unde este lipit autocolantul, dar este afectat si plasticul carenei de sub autocolant, daci pe ala vreau sa-l remediez intai si apoi sa lipesc autocolantul.Tot asa in unghiul mastii am o mica zgaiba, pe care vreau s-o remediez si pe aia.

Ajutorul l-am cerut pentru ca sa imi fie recomandat un/ mai multi oameni care, repara o carena perfect si cind o fac, o fac cu pasiune, nu amatori care imi dau o spoiala si cer o caciula de bani.

Vopsitori si service-uri sunt destule dar m-am convins cit de bune sunt ! :crack:

Vad ca esti foarte incisiv, dar deloc constructiv, daca nu te intereseaza problema mea de ce ai mai postat?

Eu nu am spus ca este bine sa merg in tricou, nu am facut-o din teribilism ci pt ca nu mai am fonduri si pt echipament :crack: , cind voi avea bani sigur o sa-mi iau tot ce trebuie, exemplul cu tricoul l-am dat ca sa nuantez faptul ca nu aveam viteza, imaginile cu pricina le-am vazut .

Am avut bafta, putea sa fie mai rau , dar nici nu ma asteptam ca in situatia aia sa cad cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti foarte incisiv, dar deloc constructiv, daca nu te intereseaza problema mea de ce ai mai postat?

 

Pentru ca ai postat la rubrica "Accidente", am raspuns la latura de accident a problemei tale.

 

Pentru reparatii, posteaza la "Service".

 

Ma intereseaza problema ta in masura in care il intereseaza pe orice membru, adica suficient cat sa raspund, ca altfel nu ma inregistram pe forum. Nu am vrut sa te jignesc.

 

Si ca sa fiu constructiv: O zgarietura se poate repara la orice vopsitor bun, pentru ca tot cu chit se umple, chiar daca suportul este de plastic (cel mult se aplica un primer special). Un om priceput la carene te poate ajuta sa o repari daca e rupta, sau daca vrei sa torni una noua.

Eu mi-am vopsit un motor mai vechi undeva in Chitila, pe prima strada la stanga dupa podul Constanta. Se ocupa in principal de masini, dar au lucrat super. E adevarat, m-a costat cca. 350€ (cu tot cu materiale), cu toate ca stiam pe cineva de acolo.

 

PS La cat ai dat pe motor, sa nu mai fi ramas o suta de iepuroi acolo de o jaka? La United Motors au armuri gen cros (super meseriase pentru vara) la 4 milioane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...