Sari la conținut

Moped Piagio Ciao sau moped First Bike?


toply
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru ca am avut si Piaggio Bravo,Si un FB si un Manet va spun parerea mea :FB este o porcarie chiar daca fuge cel mai tare dintre toate . Trebuie sa stai cu cheia pe ele sa pui sau sa stringi suruburi si piulite dar mai grav este fiabilitatea pe mine ma lasat la 2500 ambielajul (asa au scris dobitocii de la asazisul service din Buc.) l-au dus la bv si m-au sunat dupa doua saptamani sa platesc eu pistonul si segmentii si suporta ei restul :laugh:Le-am cerut sa-l aduca inapoi si l-am dat la combinatie si m-am jurat ca nu o sa m-ai iau porcarii numai pt ca sint noi si ca vezi doamne au garantie! :cheers: Sper ca toti care aveti FB sa nu aveti probleme majore pt ca o sa va usture rau(apropo pretul la piese este occidental).atit cu FB. Bravo este dupa parerea mea mai legat decit Si-ul iar daca ai grija lui si mai umbli din cind in cind la el pentru oras este tocmai bun. Dar cel mai confortabil si mai silentios este Manetul atit ca este puturos desi are demaraj bun si pretul cam mare (900 e).Fiecare alege ce vrea .

 

ambielajul te-a lasa din cauza uleiului daca ai folosit de proasta calitate sau proportia prea mica, altfel nu vad dece te-a lasat la 2.500 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cameleon boy@: " cu 3 -4 mil iti iei o bicicleta noua nu o motoreta ". Aici se vede cat stii tu.... cu 3-4 milioane iti iei un r***t de bicicleta noua (DHS,FB,IB,RB sau alte porcarii). Da-i unui cunoscator banii si intreaba-l daca isi va cumpara de la FB. Cu 3-4 milioane iti iei o bicicleta second k-lumea la care nu ii pica pedalele dupa ce iesi din magazin.

 

Acelasi lucru si cu mopedurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai fratele meu sa iti iei tu second hand mie nu imi plac lucrurile vechi mie imi place sa merg cu un lucru nou asa ca numai vb asa la misto despre cate stiu eu fiecare isi ia ce vrea si de acti bani dispune eu unu imi iau ce imi place si ce cred ca este bun nu toate junghiurile din strainatate (vb despre scutere motociclete) First Bike are normele de poluare euro 4 si despre biciclete sunt f bune nu stiu ce vb tu despre cazultul pedalelor eu am 2 de la ei si nu am avut prob cu ele Bafta in continuare si drum uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca firma si calitatea produsului conteaza, si o sa se vada odata cu trecerea timpului pe motor si sasiu. Si cu euro 15 tot o sa ti se uzeze mai repede quinqi-ul decat un motor de marca. Piaggio-ul meu era din 80 si mergea de n-avea treaba. Oare FB-ul tau va mai merge peste 25 de ani?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bogyv nu stiu ce ai tu de impartit cu First Bike dak nu iti convine mergi in continuare pe motociclete moterete din italia in special pe cele din 80 dak erau proaste nu aveau iso 9002 si euro 4 cei care le certifica nu le certifica pt ca ar fi First Bike ci pentru ca au aceste norme de poluare fiecare sa isi ia ce vrea eu mi-am luat ce am crezut ca este mai bun am de la ei si un Sprinter si un Concord(modelul anterior sprinterului)

si acesta era euro 2 si sunt f multumit de ele deci cei care nu au si nu stiu despre ce vb sa numai scrie despre first bike fara rost pe aia nici nu ii intereseaza isi vand scuterele si motocicletele si noi stam si ne certam pe acest subiect ce si cum despre ce .Bafta si prosperitate la toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piaggio SI cumparat din Italia la sh cu 70 euro, dezmembrat total, curatat, vopsit, lacuit, motorul segmentat, schimbat un rulment si un semering si e ca nou.

l-am si rebotezat dupa numele fiicei mele pentru care de fapt a fost si destinat.

am mers impreuna cu ea pe moped (total 125 kg) pana a invatat sa-l stapaneasca singura si tragea foarte bine.

nu am avut nici o problema cu el.

parerea mea e ca decat sa dai un sac de bani pe un FB mai bine un piaggio sh pentru ca oricum e pentru tavaleala si n-are rost sa-ti ingropi banii pentru ca daca vei vrea sa vinzi FB-ul o vei face cu mare greutate si vei lua foarte putin pe el.

post-63-1127923222_thumb.jpg

post-63-1127923233_thumb.jpg

post-63-1127923246_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu stiu acum cat de usor e sa pui o holograma dar in primu rand nu scrie numai pe toba pe motor dar scrie si in acte si peste tot ca este euro4 site lor este in faza de constructie www.firstbike.ro

 

Toni nu poti compara o rabla de piaggio si cu un first bike nou nu se compara la nici un capitol unu cu altu aia e bicicleta cu motor asta e scuter si are sunet de harley fiind in patru timpi se aude super marfa acum fiecare cu ce are si cu ce posib financiare are

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu stiu acum cat de usor e sa pui o holograma dar in primu rand nu scrie numai pe toba pe motor dar scrie si in acte si peste tot ca este euro4 site lor este in faza de constructie www.firstbike.ro

 

Toni nu poti compara o rabla de piaggio si cu un first bike nou nu se compara la nici un capitol unu cu altu aia e bicicleta cu motor asta e scuter si are sunet de harley fiind in patru timpi se aude super marfa acum fiecare cu ce are si cu ce posib financiare are

 

fie, cum spui tu cu euro 4, nu s-au aliniat la standardele euro 4 multe firme producatoare de mashini care au bugete impresionante de dezvoltare shi first bike e cu euro 4????

 

 

siteul lor e tot in constructzie de vreo 2-3 ani

 

 

sunet de harley, hai ne lashi !!! :cheers: :banana: :D :) :) ai auzit vreodata vre-un harley in viatza ta!!! nu in filme, ci in viatza reala!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am auzit in primu rand motorul nu este facut de romani ci de honda care este renumita pt motociclete si pt masini si asa ca te las du-te fratele meu unde vrei tu ca nu te tin eu in loc

 

Problema first Bike este ca a scos ceva care a rupt piata asa cum a facut Dacia cu Loganul si acum toti incearca sa le denigreze eu am si Logan si first bike si sunt f multumit de ele cei care nu sunt sa isi cumpere masini de 10000000 de km de afara si scutere vechi din Italia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat scuterul nou-noutz, produs de o firma cu experientza in domeniu, fiabilitate recunoscuta etc.; asha ca sa nu-mi vorbeshti mie de sh cu zecii de mii de kilometri :cheers:

 

daca tu ai auzit ca motoarele first bike sunt facute de honda, e treaba ta!!!

eu zic sa nu te mai amageshti cu apa chioara!!! :banana:

daca erau facute de honda, nu mai costau asha de putzin :D :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu ma amagesc asa este acum tu crezi ce vrei dar eu dak ar fi sa imi iau un ludix as sta de 10 ori inainte sa ma gandesc are un aspect urat asta e parerea mea nu imi place deloc eu unu merg cu asta decat asa la misto merg cu masina mai mult si or fi fiabele si dc nu au euro 4?

dak sunt asa de misto si in 2 timpi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Motoarele Honda de pe Firstbike-uri de fapt is quinqi din china . Auzi, Honda..... Sasiurile is facute la fosta uzina de mobre din Brasov cu motoarele aduse din CHINA.

2. Toate motoarele firstbike is noi sau aproape noi si deja sunt suficienti care au probleme cu ele (si aici nu ma refer la pedale cazute si vopsea cojita si picata pe jos (ca de astea oricum se vor lovi proprietarii)). II PLIN SERVICE-UL LA EI DE BICICLETE SI MOTOARE.

3. Sunet de harley .... Da, poate sunet ritmic de la bataile bielei si a ambreiajului.

4. Tu ai luat un mare risc cumparand o marca netestata si noua pe piata (si Loganul si FB). Nu zic ca Loganul ii prost, dar uite-te la Nova, a fost un esec.

 

Singurele lucruri care te-au facut sa cumperi au fost niste HARTII pe care scria "pret imbatabil", "garantie 18 luni", "eurocatofi" si "produs nou". Unii dintre noi mai vad si dincolo de aparente si se gandesc sa considere si partile mai subtile ale unor prezentari inainte sa faca o achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi bai bodgdan dc nu te duci tu in coltul comunistelor si sa lasi scuterele in pace nu ai nicio treaba cu ele tot critici Fb ce ai cu el fratele meu uite asa imi place sa iau teapa ai ceva impotriva si in leg cu loganu e o masina f buna si fiabila acum cei cu dacii din 50 toamna zic ca tot ale lor sunt mai misto asa ca fiecare cu ce il doare peace la toata lumea si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trage dom' Semaca.... :banana:

 

Eu tot vorbeam de scutere si mopeduri fiindca topicul este "Moped Piagio Ciao sau moped First Bike?", si pentru ca am fost posesorul unui moped Piaggio Ciao vara trecuta de care m-am bucurat lejer fara nici o problema, chiar daca era mai batran decat mine cu ceva ani. Nu mi-o lua in nume de rau, dar aceasta este o dezbatere si noi asta facem..... DEZBATEM. Pentru binele celor care o citesc si nu numai....

Eu iti doresc cati de multi KM fara probleme si cat mai putine posturi la "Service" (0 daca se poate) si sa nu ajungi niciodata pe mana baietilor de la service-urile FB sa vezi ce inseamna asteptarea.

CHEERS :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut nu stiu ce va luati de First Bike sunt niste scutere excelente unii spun ca sunt chinezarii asa o fi dar eu tot ii dau dreptate lui cameleon stie el ce spune cand vb despre euro 4 la fb asa si este si eu am Deluxe si tot euro 4 este da clasa la multe scutere de 50 si 125 acum eu fiecare face ce vrea cu banii lui salve

 

Si in ceva cei care au sunt fff multumiti de ele sunt fff bune si ieftine pot spune hai bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nu ma amagesc asa este acum tu crezi ce vrei dar eu dak ar fi sa imi iau un ludix as sta de 10 ori inainte sa ma gandesc are un aspect urat asta e parerea mea nu imi place deloc eu unu merg cu asta decat asa la misto merg cu masina mai mult si or fi fiabele si dc nu au euro 4?

dak sunt asa de misto si in 2 timpi?

 

 

1. putzine semne de punctuatzie prin replyurile tale nu ar strica!!!!

 

 

2. in timp ce ludixu a luat nenumarate premii in ceea ce priveshte designul, fb impresioneaza doar domnishoarele de 10-12 ani din fatza blocului :banana: oricum, gusturile nu se discuta, ce imi place mie poate sa nu-tzi placa tzie :cheers:

 

3. motoarele in 2 timpi sunt mult mai mishto decat cele in 4 timpi, la fiabiliate nu stau la fel; dar nu ma intereseaza atata timp cat capacitatea cilindrica a scuterului este mica daca mai e shi in 4 timpi te plictiseshti langa el pana ajunge la viteza maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi luat premii dar tot urat este si inca ceva nu stiu cat de destept esti tu ca sa imi spui mie de puncte de punctuatii scriu cum vreau eu si oricand te iau pe fb sprinter la viteza mie nu imi trebuie partaietoare sa faca ca trabantu macar sa faca ca o motocicleta si sa nu scoata fum de la uleiul pe care il pui in benzina bafta la toata lumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...