Sari la conținut

Cum sa vopsesc motorul?


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

:crack:

Da' nici in cutie n-am identificat nici un loc....

Ai dreptate cu etalonarea vitezometrului, DAR ramane problema kilometrajului.... de aceea ash vrea sa gasesc totul original, chiar defect.... ceasul cu care am luat motocicleta este romanesc cu K=1000 (1 tura de cablu pt. 1 metru inregistrat) dar nu shtiu ce const. K are cel original- in principiu ash putea face eu socoteala in functzie de diam rotzii shi nr de dintzi ai pinioanelor.... Daca intr-adevar merge cu k=1000 (uneori notat k=1, la Trabi de ex) pot pune un mecanism de vitezom. de Trabi (am nenumarate) intr-o carcasa care sa mearga pe diam. gaurii din oala farului, ii fac un cadran cu 2-3 led-uri pentru neutral, faza lunga, dinam (asta cred ca e bine sa ramana bec) shi semnalizare shi iese ceva frumos.....

 

Culoarea va fi albastru, data de mine cu pistolul (deci nu spray). Nu am bani shi nici pretentzii de mai mult.

Editat de mihaiachi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca motocicleta ar trebui sa fie neagra, sau macar culoarea principala, predominanta sa fie negru. Cand am reconditionat primul meu Festival vroiam sa fie negru cu nichel. Cum toate elementele care fusesera odata nichelate erau acum ruginite si nu aveam nici unde sa nichelez, am decis ca o sa folosesc acolo alta culoare in contrast. Asa ca am facut rotile, farul, portbagajul si alte accesorii galbene (farul nu mai era cal original). Apoi cand am cumparat al doilea Festival acesta avea mai multe elemente nichelate foarte bine conservate (ca statuse toata viata in garaj) cum ar fi coarnele telescoapale (fata/spate) si altele. Am pus de pe una pe alta si am decis ca una o sa fie facuta intr-un stil destul de sobru, asa cum a facut-o mama ei, iar cealalta cu care merg in fiecare zi ceva mai vesel. Negru cu galben, cum o stie toata lumea, motocicleta cu roti galbene... :eek:

Asa arata...

 

Numa' bine! :)

post-2987-1126252981_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un festival care in acte apare la culoare albastru-galben ( ceea ce inseamna ca el era in 2 culori nu ? ) si ma gandesc ca nu o sa o schimb ca s-ar putea sa arate chiar bine. Vroiam sa pun un albastru inchis predominant si eventual o dunga ceva pe aripi si pe rezervor ( poate un model ) cu galben. Cred ca ar arata f. bine. Momentan motoru e verde brotacic :P :) . Inca nu stiu cum dzeu a ajuns asa ( banuiesc ca daca se amesteca albastru cu galben iese matasea brostii aia :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...