Sari la conținut

Buell Ulysses


ciocris
 Share

Postări Recomandate

Hm...se pare ca Romania nu prea este tara motocicletelor altfel. Si eu cand mai auzeam de diversi ca si-au achizitionat moto unicat, ma gandeam unde le-or face servicearea si cu ce piese. Vad ca situatia este cea pe care o prevedeam, din pacate. E drept ca exista si piese de japoneze dupa care astepti o vesnicie, dar asta doar pentru ca nu se mai fabrica sau pentru ca exista pe stoc doar in Japonia sau mai stiu eu unde. Dar la noi cand e vorba de umflat preturile ca sa iasa banu' ,nu ca sa fie omul multumit, asa se va face. Bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am ajuns si eu intamplator aici si m-a surprins ceva, trebuie sa aduc o completare.

 

In cazul suruburilor la o motocicleta, fie ea ce marca o fi, NU TOATE se fixeaza cu Loctite 258, 518 sau mai stiu eu care.

ANUMITE suruburi se fixeaza cu Loctite sau oricare alt "threadlocker" si anume la: cele care sustin discul de frana, in interiorul motorului, cele care fixeaza pinionul axului cu came...

In cazul celui care spunea m-ai sus, s-au desurubat pentru ca nu au fost stranse suficient sau nu s-au folosit suruburile originale din neglijenta mecanicilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si eu intamplator aici si m-a surprins ceva, trebuie sa aduc o completare.

 

In cazul suruburilor la o motocicleta, fie ea ce marca o fi, NU TOATE se fixeaza cu Loctite 258, 518 sau mai stiu eu care.

ANUMITE suruburi se fixeaza cu Loctite sau oricare alt "threadlocker" si anume la: cele care sustin discul de frana, in interiorul motorului, cele care fixeaza pinionul axului cu came...

In cazul celui care spunea m-ai sus, s-au desurubat pentru ca nu au fost stranse suficient sau nu s-au folosit suruburile originale din neglijenta mecanicilor.

Este adevarat ce spui si as mai adauga un aspect si anume ca in unele cazuri e recomandata schimbarea suruburilor vechi cu altele noi. Am aflat acest aspect citind unele proceduri service scrise intr-un manual mai vechi de Buell Lighting unde scrie clar ca nu ai voie sa pui aceleasi suruburi vechi. In plus exista mai multe feluri de Loctite diferentele sunt legate de temperatura la care trebuie sa reziste dar si la forta cu care fixeaza surubul. Si in functie de caz se folosesc cele mai potrivite. De exemplu mie mi s-au slabit suruburile de fixare a cricului si am pus un metal lock de la Bison care nu a tinut datorita temperaturii ridicate fiind situat linga toba. Produsele Loctite le gasiti la SKF romania, si cred ca sunt de cea mai buna calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, e adevarat ce spui. Sunt suruburi sau saibe care nu se refolosesc. Si da, si eu cred ca loctite e cel mai bun, stiu ca atunci cand am desfacut motorul am intrebat la service Honda cu ce se fixeaza suruburile indicate in manual si cei de-acolo mi-au aratat borcanelul rosu de Loctite, cred ca era 243..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ce naspa ca un motor "sport" "barbatesc" in "v", de inspiratie (a se citi cioarda) harley, a fost asa fiabil incat tocmai a dat faliment...

RIP buell

bag-o in vaselina la 2m underground, peste 50j de ani o sa valoreze ceva :cheers:

fireste glumesc :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e "ciorda" ci chiar Harley - motor de Sportster pe steroizi_ si nu a dat faliment ci a fost inchis de Harley. Nu are nici o legatura cu motorul in sine, ci clientela a fost prea mica in comparatie cu celalalte modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...