Sari la conținut

Cum Pot Sa Aflu Caracteristicile Unei Piese? (bmw F650cs)


Postări Recomandate

salut,

 

am reusit sa-mi pierd surubul de fixare a pedalei de la schimbatorul de viteze.

din cate pare nu este foarte special, dar sunt sigur ca la bavaria o sa astept cateva saptamani pentru el.

pot sa aflu de undeva caracteristicile lui si sa merg sa cumpar unul cat mai apropiat?

m-am uitat in manualul de service si nu prea m-am prins... (banuiesc ca interesul lor nu e sa-ti iei piese de pe toate drumurile).

 

multumesc,

 

post-7468-1220291326_thumb.jpg

post-7468-1220291289_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei un surub cu filet M8 (filet normal de 8 mm) si unul cu M6 si incerci care se infileteaza acolo.Daca merge,pui surubul respectiv,cu o saiba sub el si ai rezolvat problema.Daca este cu alt pas,mergi la un lacatus,ii arati si sigur iti gaseste el un surub potrivit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iei un subler de interior si masori diametrul gaurii. Dupa cat se pare este un surub de 6 mm dar masoara cu atentie sa nu cumva sa fie de 7mm. Daca e de 6 iei un surub normal, curat, si incerci sa infiletezi. Daca merge la mana, ala e. Daca nu merge infiletat usor cu mana sau daca este de 7, nu care cumva sa pui cheia pe el ci faci pe dreaq in 4 si gasesti un strungar sa iti masoare gaura si pasul filetului.

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult de ajutor si sfaturi.

o sa fac o comanda la bavaria, pana ajunge o sa folosesc provizoriu un surub de 6 sau 7 (sper sa nu aiba pas dubios).

deoarece a fost destul de dragut sa cada la 100km de casa a trebuit sa improvizez si am folosit surubelnita drept ax si am legat-o cu sarma si scoci de scaritza (dacia old school).

 

mi se pare totusi dubios ca nu gasesti nicaieri caracteristicile pieselor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult de ajutor si sfaturi.

o sa fac o comanda la bavaria, pana ajunge o sa folosesc provizoriu un surub de 6 sau 7 (sper sa nu aiba pas dubios).

deoarece a fost destul de dragut sa cada la 100km de casa a trebuit sa improvizez si am folosit surubelnita drept ax si am legat-o cu sarma si scoci de scaritza (dacia old school).

 

mi se pare totusi dubios ca nu gasesti nicaieri caracteristicile pieselor.

Service manual! Totusi nemti sunt cam "saraci" in explicatii! Dupa ce cuplu se stinge este surub de M6.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...