Sari la conținut

Furtun Combustibil La Metraj


dani31
 Share

Postări Recomandate

buuun, la alpadrino au de 3 si de 6 mm.

 

alte variante unde am sanse sa gasesc si de 4?

depinde de ce lungime iti trebuie. daca iti trebuie in jur de 1m, gasesti la orice magazin de piese de dacie, furtunul de alimentare la modele vechi, pe carburatie, de la pompa de benzina la carburator. parca de 4mm e ala la diametru interior.

daca nu, foloseste furtun de plastic de prefuzii, transparent. nu il ataca benzina si nu crapa in timp.

sau, tot la dacie, cel de la stropitoarele de parbriz. bun si ala.

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost pana la alpadrino si aveau ceva dar cu peretii foarte grosi si exterior din tesatura

 

varianta cu improvizatii gen furtun de stropitoare parbriz sau perfuzii am incercat sa o evit

 

to make a long story short am comandat furtunele originale :D

cateva sute de mii in plus si trei zile de asteptare ca sa dorm linistit

 

merci oricum amandurora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in manuale este recomandat inlocuirea tuturor furtunelor de alimentare dupa 2 ani.oare o fi rau,sau, or fi prosti japonezii?in iarna o sa-mi comand si eu.

Rau nu are cum sa fie, ideal ar fi ca dupa 2 ani sa schimbi mobra cu totul, ce zici? Asa stii sigur ca ai totul nou.

Trebuie sa traiasca si ei din vanzarea de piese de schimb, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
am fost pana la alpadrino si aveau ceva dar cu peretii foarte grosi si exterior din tesatura

 

ala era furtun pentru motoare pe injectie, rezista la cateva atmosfere, era foarte bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rau nu are cum sa fie, ideal ar fi ca dupa 2 ani sa schimbi mobra cu totul, ce zici? Asa stii sigur ca ai totul nou.

Trebuie sa traiasca si ei din vanzarea de piese de schimb, nu?

io as recomanda sa schimbe mobra cu totul la fiecare schimb de ulei.

ai facut 3000km, maxim 4000, gata, alta mobra....

:D

 

am fost pana la alpadrino si aveau ceva dar cu peretii foarte grosi si exterior din tesatura

 

varianta cu improvizatii gen furtun de stropitoare parbriz sau perfuzii am incercat sa o evit

 

to make a long story short am comandat furtunele originale :rolleyes:

cateva sute de mii in plus si trei zile de asteptare ca sa dorm linistit

 

merci oricum amandurora

nu stiu daca sunt chir improvizatii. in opinia mea si bazandu-ma pe observatii, furtunul transparent este mult mai trainic si mai rezistent decat cel de cauciuc.

in afara faptului ca in timp devine rigid, nu face crapaturi orice i-ai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala era furtun pentru motoare pe injectie, rezista la cateva atmosfere, era foarte bun

dar putin cam prea mult pentru un capac de rezervor de enduro, nu? sau pentru prea plinul de la radiator :D

 

 

nu stiu daca sunt chir improvizatii. in opinia mea si bazandu-ma pe observatii, furtunul transparent este mult mai trainic si mai rezistent decat cel de cauciuc.

in afara faptului ca in timp devine rigid, nu face crapaturi orice i-ai face.

Da, asa este, furtunele originale erau toate transparente, sau in termeni un pic mai tehnici - din PVC nu din cauciuc.

 

Numai ca si furtunul de PVC se imparte in mai multe dupa destinatie: de apa, de combustibil, pentru ind. alimentara etc.

Nu stii cum va tine un furtun de apa in mediu de benzina, sau un furtun de perfuzie la temperaturi de 100 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar putin cam prea mult pentru un capac de rezervor de enduro, nu? sau pentru prea plinul de la radiator :D

 

 

 

Da, asa este, furtunele originale erau toate transparente, sau in termeni un pic mai tehnici - din PVC nu din cauciuc.

 

Numai ca si furtunul de PVC se imparte in mai multe dupa destinatie: de apa, de combustibil, pentru ind. alimentara etc.

Nu stii cum va tine un furtun de apa in mediu de benzina, sau un furtun de perfuzie la temperaturi de 100 de grade.

pvc, corect, nu-mi venea....adica imi statea pe limba dar nu se scuipa :rolleyes:

s-au comportat exemplar cele pe care le-am folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...