Sari la conținut

Bucuresti - Vulcanii Noroiosi - Sf Ana/tinovul Mohos/balvanyos - Cheia


auto
 Share

Postări Recomandate

Am vrut sa va propun mai demult acest traseu, dar m-am temut ca accidentul Gesericai va putea sa va faca sa va razginditi.

Pe scurt, un tur de 2 zile: Bucuresti - Buzau - Vulcanii noroiosi - Intorsura Buzaului - SF Gheorghe - Bixad - Sf Ana/Tinovul Mohos/Balvanyos

Retur: Brasov - Cheia - Bucuresti

 

Puncte de reper:

- plecare Bucuresti, iesirea dinspre Colentina/Europa (tarabele cu chinezi)/Afumati. Cu cit mai devreme cu atit mai bine.

Pina la Buzau drumul e bun, asa ca cei care vor sa dea gaz... pardon, sa desfunde injectoarele, au unde. Atentie ca drumul e plin de radare, camere si pe alocuri politie.

- Buzau: o sa intram in Buzau doar un pic, de la Spataru se merge inainte. Aprox 100 de km intre Bucurestisi Buzau. Pauza de alimentare si alte nevoi: la intrare in Buzau exista un Lukoil. Recomandat sa punem benzina de acolo, pentru ca pina la Brasov sint numai benzinarii locale.

- continuare catre Vernesti. La un moment dat exista un indicator la dreapta catre Vulcanii noroiosi (Berca). Din pacate nu am fost acolo, asa ca mai multe nu stiu (inclusiv starea drumului)

- Vulcanii noroiosi: pauza de poze si altele

Poze aici:

http://www.itinerar.ro/Vulcanii/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vulcanii_noroio%C5%9Fi

http://www.kerucov.ro/articol_vizualizare_....php?artcod=148

http://www.hoinari.ro/index.php?cu=9104720030710

 

- inapoi catre DN10 unde usor usor incep serpentinele. Marea lor majoritate sint line si exista vizibilitate. Foarte putine ace de par.

DN10 este foarte bun si acum 2 saptamini erau doar 2-3 semafoare in apropiere de Intorsura Buzaului.

- Urmatorul punct este Barajul de la Siriu

Poze puteti admira aici: http://www.itinerar.ro/Baraj_Siriu/

si aici: http://sabin.ro/gallery/siriu

 

Exista loc berechet pentru parcat motoarele.

- urmatorul popas: Teliu Distanta intr Buzau si Teliu: 135 km

- de la Teliu putem merge mai departe pe DN10 pina in DN11 (via Prejmer) sau putem face dreapta catre Bicfalau pina la Ozun pe DJ103B. Varianta asta e mai scurta, dar nu stiu cum e drumul.

Drumurile din Harghita/Covasna nu sint grozave, asa ca nu intrevad o medie orara prea mare.

- mai departe pe DN12/E578 pina la Bixad si apoi pe Dj113 pina la Tinovul Mohos. Distanta intre Teliu si Sf Ana (via Bicfalau) ~ 70 km

Informatii/harta despre Sf. Ana si Tinovul Mohos:

http://www.eco-turism.ro/arii.htm#tinovu_mohos

http://harta-romaniei.blogspot.com/2007/11...ovul-mohos.html

http://www.mackopanzio.hr.astral.ro/index_files/Page5238.htm

http://bp3.blogger.com/_FMmwzQ1drgw/R0XII4...00-h/terkep.jpg

 

Tinovul Mohos (Lacul cu muschi) este un lac de colmatare inversa (de la suprafata catre fund), creat in craterul unui vulcan. Se poate si vizita:

"Intrarea în rezervație se face în grup. TuriÂştii se impart, în funcție de limba vorbită Âşi pleacã însoțiți de un ghid. Pânã la primul lac este amenajat un fel de podeț. De acolo te poți aventura câțiva metri prin tinov. Dacã respecți indicațiile ghidului Âşi calci doar pe smocuri de iarbã, te uzi puțin; dacã nimereÂşti alãturi, pânã la genunchi..."

 

Total pina acum: ~ 330 km

Cazare peste noapte la o pensiune.

 

Drumul de intoarcere:

- Bixad - DN12/E578/DJ122B - Sf. Gheorghe - DN11/E578 - Brasov

Distanta intre Bixad si Centura Brasovului: ~ 60 km

Pe centura Brasovului sint o gramada benzinarii, asa ca putem sa oprim pentru benzina si altele

- de pe centura Brasovului se iese direct in Sacele prin DN11

- din Sacele intram pe DN1A catre Cheia :D

Pentru cei care s-au plictisit, urmeaza serpentinele

- Cheia

Pauza de tigara. Distanta intre Brasov si Cheia: ~ 60 km

- Ploesti: pauza

Distanta intre Cheia si Ploiesti ~ 70km

- DN1 catre Bucuresti

Daca e aglomerat pe DN1, putem sa o luam iesim de pe centura Ploiestiului catre DN1A, prin Butimanu si intram in Bucuresti prin Bucurestii Noi (via Mogosoaia)

Distanta intre Bixad si Bucuresti ~ 250 km (via Cheia)

 

Pentru ca nu sint motociclist, am sa va las pe voi sa organizati mai in detaliu traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

- continuare catre Vernesti. La un moment dat exista un indicator la dreapta catre Vulcanii noroiosi (Berca). Din pacate nu am fost acolo, asa ca mai multe nu stiu (inclusiv starea drumului)

...

Sunt indicatoare catre vulcani, si drumul e asfaltat, e acceptabil, doar ca e putin mai ingust. Sunt vreo ~15km daca imi aduc bine aminte... (vreo 10km pana in Policiori, de unde se face undeva dreapta, exista indicator, catre Vulcanii noroiosi. Sunt in cel putin 2 locuri: un loc amenajat, si altul neamenajat (nu se plateste :D)).

 

...

Daca e aglomerat pe DN1, putem sa o luam iesim de pe centura Ploiestiului catre DN1A, prin Butimanu si intram in Bucuresti prin Bucurestii Noi (via Mogosoaia)

...

N-as recomanda drumul asta decat daca aveti enduro, sau ceva cu suspensii bune. Am fost cu un SV650s si am regretat. Prefer de 10 ori sa fac DN1 aglomerat, decat varianta pe DN1a... Asfaltul e si gaurit, si cu urme mari de masini grele...

 

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt indicatoare catre vulcani, si drumul e asfaltat, e acceptabil, doar ca e putin mai ingust. Sunt vreo ~15km daca imi aduc bine aminte... (vreo 10km pana in Policiori, de unde se face undeva dreapta, exista indicator, catre Vulcanii noroiosi. Sunt in cel putin 2 locuri: un loc amenajat, si altul neamenajat (nu se plateste :))).

 

Good to know.

Oricum nu ar trebui sa se plateasca pentru ca e rezeratie naturala sau ceva de genul. E ca si cum mi-ar lua cineva bani pentru ca merg pe munte.

 

N-as recomanda drumul asta decat daca aveti enduro, sau ceva cu suspensii bune. Am fost cu un SV650s si am regretat. Prefer de 10 ori sa fac DN1 aglomerat, decat varianta pe DN1a... Asfaltul e si gaurit, si cu urme mari de masini grele...

 

Asa era si acum citiva ani... se pare ca nu s-a schimbat nimic.

 

Drumul de la Brasov la Balvanyos e infect...mai ales dupa ce o iei la dreapta de pe drumul principal spre Sf. Ana. Iar Balvanyos e o statiune fantoma...pacat de ea.

 

Sincer statiunea nu prea ma intereseaza... inca nu ma dor oasele de la reumatism :scratch:

Cel mai mult ma intereseaza peisajele.

 

Later edit: eu nu am propus nici o data, nici alte detalii de organizare. Astept, poate se ofera cineva dintre voi.

Editat de auto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa va propun mai demult acest traseu...

 

Pentru ca nu sint motociclist, am sa va las pe voi sa organizati mai in detaliu traseul.

Nu am inteles nimic. Spui ca nu esti motociclist si atunci intrebarea?cum te deplasezi?cu masina?si fara suparare, traseul si propunerea este chiar misto,dar nu crezi ca ar trebui sa fii motociclist ca sa postezi pe un forum pentru motociclisti?Nu vreau sa te jignesc dar mi-am pierdut timpul citind un post al cuiva in vederea unei excursii presupuse a avea loc candva...fara ca cel care a initiat topicul sa aiba treaba cu motociclismul. :laugh:

Incerc sa-ti expun problema obiectiv pentru ca sunt destui pe aici care nu au nici o treaba cu moto dar posteaza...voi stiti de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles nimic. Spui ca nu esti motociclist si atunci intrebarea?cum te deplasezi?cu masina?si fara suparare, traseul si propunerea este chiar misto,dar nu crezi ca ar trebui sa fii motociclist ca sa postezi pe un forum pentru motociclisti?Nu vreau sa te jignesc dar mi-am pierdut timpul citind un post al cuiva in vederea unei excursii presupuse a avea loc candva...fara ca cel care a initiat topicul sa aiba treaba cu motociclismul. :)

Incerc sa-ti expun problema obiectiv pentru ca sunt destui pe aici care nu au nici o treaba cu moto dar posteaza...voi stiti de ce.

Nu fi rautacios, chiar daca ai si tu dreptate. Auto a fost si cu noi la plimbarea pe care am facut-o la pestera Dambovicioara si te asigur ca chiar a fost OK, nu ne-a incurcat cu nimic, din contra ne-a ajutat pe unii din noi cu transportul bagajelor, nu s-a bagat in grupul de motoate si pot sa-ti spun ca el merge sa fotografieze si sa filmeze peisajele,etc.

Cat despre mersul unei masini la plimbare de motoare nu este chiar asa de rau, atita timp cit masina merge in spatele grupului si nu incurca cu nimic motociclistii plus ca nu stii niciodata cind ai nevoie de o masina la o astfel de plimbare. :laugh:

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori a mers si fratele meu(mai mic) cu mine sau cu noi si a fost chiar util in primul rand pt bagaje pe distante mari si in al 2-lea rand pentru ca era foarte atent cu ce se intampla cu toti cei din grup.De ex daca o masina inghesuia pe vreunul din noi atunci el frana depasea sau se baga in fata lui ca sa-l inghesuie.Sincer ori de cate ori l-am luat cu mine la cate o plimbare m-am simtit protejat si nu e doar parerea mea.E mare lucru sa stii ca cineva cu o masina il inghesuie pe serpentine pe dobitocul care vrea el neaparat sa stea la 2 metri in spatele tau(de exemplu).Deci nu sunt carcotas dar e singurul sofer cu care ma simt in siguranta.Ideea e ca nu inteleg de ce a postat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auto a fost si cu noi la plimbarea pe care am facut-o la pestera Dambovicioara si te asigur ca chiar a fost OK, nu ne-a incurcat cu nimic, din contra ne-a ajutat pe unii din noi cu transportul bagajelor, nu s-a bagat in grupul de motoate si pot sa-ti spun ca el merge sa fotografieze si sa filmeze peisajele,etc.

Cat despre mersul unei masini la plimbare de motoare nu este chiar asa de rau, atita timp cit masina merge in spatele grupului si nu incurca cu nimic motociclistii plus ca nu stii niciodata cind ai nevoie de o masina la o astfel de plimbare. :bounce:

 

Mersi pentru sustinere :laugh:

 

@andu_wasup: tocmai pentru ca sintem pe un forum de motociclete, nu pot organiza eu o astfel de intilnire pentru ca pur si simplu nu stiu ce ar trebui sa stiu pentru o astfel de organizare. Spre exemplu nu stiam ca un motor opreste destul de des pentru realimentare sau ca din cind in cind o pauza de odihna e necesara.

Eu am venit doar cu ideea traseului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de motor, poti avea autonomie de 400km si de motociclist (daca e fumator si vitezoman, va opri si mai des). Eu sunt interesat de Vulcanii noroiosi, totul e sa-si revina vremea peste 20 grade, nu-mi iau costum de iarna doar pentru un drum. N-am auzit lucruri bune despre ei dar tocmai d'aia sunt interesanti. :bounce:

 

Daca nu acum, la anul tot dau cu motoru pe la ei.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Buna,

 

A facut careva traseul acesta, pana la Tinovul Mohos, pe motor? care este varianta mai buna de mers, prin Buzau sau prin Brasov? Este ok cu o vitezana turing sau iti blestemi zilele?

 

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tot rascolim....atunci hai sa-l facem,dar nu weekendu asta ca nu ''poci''. :cheers:

 

Daca tot faci drumul asta, macar sa fie perioada mai calda, sa poti face si o baie in lac, sau sta cu cortul la temperaturi mai umane...

Intrebasem de drum, pt ca sunt cateva sute de km si sa te chinui cu un speed pe niste drumuri impuscate, mai bine lipsa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...