Sari la conținut

Filet Baie De Ulei Distrus


MVA
 Share

Postări Recomandate

Arunca-l, dar spune-mi si mie unde il arunci. :) :scratch:

 

Acu', pe bune, stai linistit, se poate da filet. Ori mai mare (adica se frezeaza si se da filet) ori acelasi (adica se umple cu sudura si se da filet).

Bafta!

Editat de Hellicks Hellmet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am fost destul de inteligent incat sa distrug filetul baii de ulei. ce se poate face? se poate reface filetu? sau arunc motoru la gunoi?:-s va rog ajutor

stai linistit ,am avut aceeasi problema si am rezolvat-o cu tarotul.

 

suna-ma si o rezolvam intr-un week-end.

0748.117.600 Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte simplu poti sa o faci si tu daca esti indemanatic!deci trebuie sa dai gaura iara cu o bormasina dar o dai mai mare fata de cat a fost spre exemplu ai avut surub de M 8 dai gaura cu spiral de 9 mm si apoi tarodezi cu tarod de 10 m si iei iese filet stas ca la carte asa e cel mai usor!si o poti face tu pentru ca tarozi gasesti de cumparat si nu-s ff scumpi iar o bormasina nu e farte greu de gasit majorezi gaura si apoi dai filet cu tarodul dar tarodul sa fie cu 1 mm mai mare decat diametrul gaurii cum am spus mai sus daca ai fosta gaura de 8 mm dau alta cu 9 mm adica o majorezi si filet cu tarod de 10 si iese ca nou apoi pui surub de 10 si e totul ok asa se face!sau daca ai din aluminiu acolo poti sa dai direct cu tarodul dar sa fie mai mare cu 1 mm fata de fostul diametru al surubului!ca se rectifica automat dar daca nu dai gaura mai mare si apoi tarod mai mare cu 1 mm fata de gaura data de tine sper ca ai inteles si se poate face usor!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte simplu poti sa o faci si tu daca esti indemanatic!deci trebuie sa dai gaura iara cu o bormasina dar o dai mai mare fata de cat a fost spre exemplu ai avut surub de M 8 dai gaura cu spiral de 9 mm si apoi tarodezi cu tarod de 10 m si iei iese filet stas ca la carte asa e cel mai usor!si o poti face tu pentru ca tarozi gasesti de cumparat si nu-s ff scumpi iar o bormasina nu e farte greu de gasit majorezi gaura si apoi dai filet cu tarodul dar tarodul sa fie cu 1 mm mai mare decat diametrul gaurii cum am spus mai sus daca ai fosta gaura de 8 mm dau alta cu 9 mm adica o majorezi si filet cu tarod de 10 si iese ca nou apoi pui surub de 10 si e totul ok asa se face!sau daca ai din aluminiu acolo poti sa dai direct cu tarodul dar sa fie mai mare cu 1 mm fata de fostul diametru al surubului!ca se rectifica automat dar daca nu dai gaura mai mare si apoi tarod mai mare cu 1 mm fata de gaura data de tine sper ca ai inteles si se poate face usor!!

In principiu ce ai spus despre baie este corect, dar ai gresit putin cu diametrul de gaura si tarodul(nu la toate filetele se da gaura cu 1 mm mai putin) si anume depinde de pasul filetului :la metric se foloseste o mica smecherie ,adica pina la filet de 10 se inmulteste cu 8 si iti da marimea spiralului,dupa 10 se schimba treaba ,ar mai fi si la 10 un pas de 1,5 sau 1,25 si se foloseste alt spiral! In concluzie la un filet de, sa zicem 12/1,5 o sa dai gaura cu 10,5 nu cu 11 pentru ca ai mai putin de 5 zecimi lipsa de filet!!!

Sper ca am fost inteles si urez succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se majoreaza gaura si se fileteaza. Cel mai bine si mai sigur te duci la service`ul Baneasa. Au atelier de strungarie auto. Mai poti merge la service la Titulescu, stiu ca si ei au strungarie. Succes.

Editat de whiteman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Terminati cu sfaturi din stea de spatele blocului la batator. Cu cat tre sa fie gaura mai mica inainte de a da filet? Nu stiti? Intrebati un strungar. :scratch:)

 

Ce se face in acest caz? Se majoreaza gaura si se fileteaza. Cel mai bine si mai sigur te duci la service`ul Baneasa. Au atelier de strungarie auto. Mai poti merge la service la Titulescu, stiu ca si ei au strungarie. Succes. Si uita faze cu gaura data cu bormasina, pt ca nu gasesti tu spiral de 7,2 ca sa dai filet de 8.

 

Cu stima,

 

aha si zici ca ma duc la service titulescu cu motoru si mi-l fac ei? stiu despre ce e vorba? sa am incredere?

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata am rezolvat-o ca la carte: am impins motoru 1 km pana la un mic service din magurele. acolo mi-a refacut filetu cu un tarod si eu m-am dus mi-am luat un surub cu acelasi pas si cu aceeasi dimansiune si o saiba de cupru.

dupa am gasit prin garaj un ulei f ieftin si am curatat baia de ulei. am strans surubu cu saiba(nu prea tare de data asta :scratch: ) am pus uleiu bun, am montat scutu si asta a fost.

multumesc pt sfaturi, sunt recunoscator

 

cu inca o intrebare va mai stresez. dupa ce am mers cu el vreo 40 min am dat cu degetu acolo la surub si mi-a ramas putin ulei pe deget. probabil nu e buna saiba din cupru? ma gandeam sa pun putin silicon si la fiecare schimb sa ma chinui sa-l dau jos? sau sa las asa ca de...e insesizabila scurgerea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...