Sari la conținut

19/09/2008 - Barbu Vacarescu


costin_hammer
 Share

Postări Recomandate

Vineri 19/09 a avut loc un accident pe strada Barbu Vacarescu la intersectia cu Gheorghe Titeica. Motoreta venea dinspre Bila si se intrepta catre Aurel Vlaicu iar la intersactia cu Ghe. titeica s a oprit intr o masina ce nu a acordat prioritate.

Motorul este albastru si are numere de Buzau.

 

Stie cineva mai multe???

 

PS: Motoreta sta parcata de vineri pe trotuar sprijinita de un gard, daca il cunoste cineva pe proprietar si acesta are nevoie de un garaj in zona sa dea un PM. E pacat ca asa motoreta sa stea parca abandonata acolo si mai important zone e plina de dubiosi ( a se citi ciori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Eu sunt patitul de pe Barbu Vacarescu. Astazi am ridicat motoreta de la Razvan (proprietarul curtii langa care era parcata si caruia ii multumesc inca o data pentru tot).

Maine o sa vina asiguratorul si o sa constate daunele.

 

Despre intamplarea in sine nu am ce sa va povestesc...clasicul "Nu te-am vazut", "De unde ai venit ?".....miercuri tb sa merg la RAR pentru a o inscrie.

 

Descrierea din postul de deschidere spune totul ....am facut toate analizele la Floreasca (dus cu SMURDUL) si am scapat cu o leziune pe canalul uretral si cu o sonda urinara pusa pentru 24 ore...acum mai iau ceva pastile si gata.....extrem de ieftin....pentru ca nu aveam viteza (in oras merg cu ea mai turata tocmai pentru franare de motor in caz de ceva).

 

Multumesc colegilor care au oprit imediat dupa accident pentru a-si oferi ajutorul (eventual imi pot trimite pe privat datle de contact in caz ca ajung la proces si am nevoie de martori ) si as vrea sa ne intalnim sa bem o bere :grinbandit:

 

Partea proasta este ca asiguratorul vinovatului (ARDAF) nu are contract cu nici un service moto. Asta inseamna ca pe timpul meu si banii mei tb sa-mi fac motoru....

 

 

Daca s-a mai lovit cineva de situatia asta poate posta cat a durat decontarea de catre asigurator a facturilor si daca a mai obtinut bani de la vinovat pentru timp pierdut sau daune morale.

 

PS : multumesc si personalului de la Floreasca...nu va doresc sa ajungeti acolo dar sunt singurii care pot oferi o sansa....

 

 

 

sa auzim de bine si sa continuam sa ne bucuram de cele 2 roti...

 

 

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa aiba contract cu vreun service ca sa poti sa ti-o repari. Faci 2 devize de piese+manopera la reprezentanta "oficiala", apoi la o firma ce aduce piese si are si service (cel mai bine agreat RAR). Cu ele 2 te prezinti la ARDAF si te certi cu ei pentru bani.

 

Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ele 2 te prezinti la ARDAF si te certi cu ei pentru bani.

 

 

si te certi...si te certi...si te certi, etc-etc. ai mare grija cu ce s-a scris in pv si cu absolut orice. ardaf sunt pe moarte si-or sa se lege de orice... la mine, din cauza ca in pv si-n declaratie din greseala si agitatiune am scris c-am cazut pe dr. in loc de st., iar militianu nu a observat si-a trecut daunele pe partea pe care erau de fapt, m-au lasat sa-mi fac singur mobra...nici csa-u nu m-a putut ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOTI asiguratorii vor cauta nod in papura sa te intarzie si sa te faca sa renunti. Banii la ei in conturi fac dobanzi :) si cu cat stau mai mult cu atat ei castiga :grinbandit:

 

Actele trebuie facute perfect (si nu glumesc) sa nu aiba de ce sa se lege.

 

@yorky, daca ai nevoie de ajutor in privinta asta da-mi un PM/YM si detaliem :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-a mai lovit cineva de situatia asta poate posta cat a durat decontarea de catre asigurator a facturilor si daca a mai obtinut bani de la vinovat pentru timp pierdut sau daune morale.

 

 

 

bafta !

 

Din fericire nu iti spun din experienta personala. Dar cazul pe care il stiu s-a rezolvat dupa 6 luni. Iar masina (ca nu era vb de motoreta) nici acum nu mai e in starea originala.

 

Mai tinem cont ca cea care isi recupera banii mai avea si pile la csa care au dat telefoane... 6 fucking months.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu motoreta ieri dimineata sprijinita de gard langa magazinul alora care monteaza boxe pe masini (sper sa nu confund motoretele) un SV albastru parca, cu furca indoita si chiar ma gandeam unde sunt protagonistii, ca era liniste in jur,

bafta si bulan maxim cu reparatul motorului si al tau. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Dar cazul pe care il stiu s-a rezolvat dupa 6 luni. Iar masina (ca nu era vb de motoreta) nici acum nu mai e in starea originala.Mai tinem cont ca cea care isi recupera banii mai avea si pile la csa care au dat telefoane... 6 fucking months.

 

Tot 6 luni a durat lupta cu service-ul si asiguratorul si in cazul meu...mai precis cu B&S+ASIBAN=loseri...Mi-am invatat lectia si mi-am tras CASCO.

 

Sanatate si putere de lupta cu birocratii! :grinbandit:

 

LE:@yorky, niste detalii in plus despre accident nu ar strica...in masura timpului disponibil (si chefului pentru asa ceva, in conditiile date...).

 

Bafta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ghinion aveti toti... Eu am avut de luat de la Asiban Bucuresti (daca suma depaseste 30 -parca- milioane se transfera dosarul la Bucuresti) 148 milioane, si mi i-au livrat in cont dupa fix 1 luna de zile de la data depunerii cererii de despagubire, si in luna asta nu am dat nici un telefon la ei, nu m-am dus la sediu etc. La ASIBAN am avut si casco si sunt super seriosi, ARDAF sunt cei mai mai mult sex oral... Pt a repara moto mai repede, plateste tu dauna, si recupereaza-ti banii de la ei, ca majoritatea service-urilor vor avans 50 % pt a comanda piesele (deci 1 luna daca ai noroc ca in cazul meu), dupa aia alte cateva saptamani pana vin piesele, si dupa aia inca o luna daca aia de la service nu-ti dau motoreta acasa pana nu primesc suma integral. So, platesti tu piesele+manopera, la dosaru de dauna bagi deviz + factura/ordin de plata si gata :grinbandit: Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...a zis cineva mai devreme ff bine...parca thomas...faci deviz "oficial"...cu coduri de fabricanr adica...ai grija sa-l umfli cu cel putin 30 %...e foarte usor...apoi ceri regie proprie...iti va da jos TVA-ul la total deviz....la mine a durat fix doua saptamani de la accident,pana am avut banii in contul neveste-mii....da...e important sa ai un card/cont pe numele tau...sau sotia...

..te duci la asigurator...la constatare,nu fi tigan,dar ramai ferm pe pozitie...vrei mobra cum a fost!...daca ai o piesa doar mudara,nu insista ca vrei sa o inlocuiasca...la bunul simt...

 

 

...sa nu uit...toate astea functioneaza,daca nu e vb de dauna totala...adica valoare dauna mai mare decat valoarea lor de catalog...atentie...catalogu` asta de la RCA nu e la fel de permisiv ca cel de la CASCO...

 

 

Bafta maxima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot 6 luni a durat lupta cu service-ul si asiguratorul si in cazul meu...mai precis cu B&S+ASIBAN=loseri...Mi-am invatat lectia si mi-am tras CASCO.

 

CASCO!!! ha, ha, ha ce poanta buna!!!! dar casco ala e facut cumva la o firma din alte tari civilizate sau tot in tara de kko in care ne aflam?

nu-ti doresc sa ajungi in situatia sa apelezi la casco ala. e fix aceeasi treaba ca si cu rca: tragere pe poponeata la greu. iti zic din experienta mea cu masina full casco obligadu by za lizing shittin company (ca nu-s chiar asa naiv sa-mi mi-o fac cu mana mea).

de asemenea am auzit chestii naspa de la tipi care si-au facut benevol full casco si tot au fost purtati luni de zile de le-a sarit basca.

asadar casco = cacao pen'ca e specificu tarii. no hard feelings.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CASCO!!! ha, ha, ha ce poanta buna!!!! dar casco ala e facut cumva la o firma din alte tari civilizate sau tot in tara de kko in care ne aflam?

nu-ti doresc sa ajungi in situatia sa apelezi la casco ala. e fix aceeasi treaba ca si cu rca: tragere pe poponeata la greu. iti zic din experienta mea cu masina full casco obligadu by za lizing shittin company (ca nu-s chiar asa naiv sa-mi mi-o fac cu mana mea).

de asemenea am auzit chestii naspa de la tipi care si-au facut benevol full casco si tot au fost purtati luni de zile de le-a sarit basca.

asadar casco = cacao pen'ca e specificu tarii. no hard feelings.

 

Posibil sa ai dreptate.Inca nu am avut incidente cu motorul, de cand am casco, ca sa te contrazic.Nici nu-s curios, sincer.... :goodposting:

 

Am avut insa accident cu masina de firma si am reparat-o pe casco, desi nu am fost de vina si puteam s-o repar pe RCA-ul celuilalt.Si nu au fost niciun fel de probleme.Am dus masina in service, am platit fransiza si mi-am luat masina dupa o luna, din care 2 saptamani au trecut pana au sosit piesele.Depinde de societatea de asigurari unde ai asigurare si de service-ul unde ti-o repari...Mai conteaza mult si brokerul unde ai facut asigurarea....

 

Sa nu avem nevoie de asigurari si de doctori!

 

Bafta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...