Sari la conținut

Sunetul Motocicletelor


McKagan
 Share

Postări Recomandate

Salutare !

De mult timp ma intrebam si acum sper sa ma lamuresc din raspunsurile voastre...

Deci : de ce se aud diferit motoarele in functie de configuratia cilindrilor : monocilindru / linie/ V / boxer si 4 timpi vs 2 timpi ? :)

Personal, eu sunt innebunit de sunetul V-urilor (in special V2), mi se par cele mai ca lumea, groase ca sunetul de tractor. Sunetul de 4 in linie mi se pare banal, am auzit prea mult la viata mea si nici nu ma unge la suflet, parca ar fi o femeie care tipa cat poate :grinbandit: insa 2 in linie am vazut ca se aude diferit de 4 in linie (am avut Kawasaki KLE 500), ceva gen monocilindru dar mai subtire si rafinat. Monocilindrele imi plac si ele cum se aud, mai gros decat V-urile, mult mai grave. Si boxerele parca se aud ceva intre V si 2 in linie...

Si motoarele in 2 timpi de ce se aud ca niste tantari fata de cele in 4 timpi care au un sunet mult mai gros ?

Parca am inteles ca sunetul este dat de unghiul de aprindere dintre cilindri, si in acest sens, un exemplu ar fi Yamaha TDM 900, care, desi e 2 in linie, are aprinderea defazata la nu stiu cate grade, de aia se aude identic cu un V2 :blink: ...

 

Va multumesc pentru raspunsurile pe care urmeaza sa le dati ! Bafta si asfal :D t uscat !

Editat de Trail Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. ca sunt diferite... :grinbandit:

 

eu ma bas diferit fata de tine pt. ca sunt alt model, alt lot, alta fabrica, alta serie, alt sasiu :D

 

nici cand te duci la wc n-o sa vezi 2 rahati la fel cu toate ca sunt tot ai tai, la fel si cu mobrele :D

:blink:

fara comentarii, mor de ras......asa intrebare, asa raspuns......clar! :)

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...