Sari la conținut

Am Nevoie De Sfat Urgent...


Profy_X
 Share

Postări Recomandate

Dar nu imi aduc aminte sa fi vazut unde scrie ca trebuie sa fii la peste 30m distanta de intersectia de care ai trecut venind de pe drumul fara prioritate ca sa nu se considere neacordare de prioritate si sa fie de fapt vina soferului pentru ca nu a pastrat distanta intre autovehicule.

 

Si oricum reducerea de viteza stiu ca se face cu 25 m inainte de trecere, nu cu 50 si doar daca sunt pietoni angajati sau cu intentia de a se angaja in trecere, ori daca nu este vizibilitate la acea trecere de pietoni incat sa vezi pietonii care ar putea sa treaca.

 

Iar redusul de viteza oricum inseamna 30 km/h in localitate , tipa la ce viteza te-a lovit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu imi aduc aminte sa fi vazut unde scrie ca trebuie sa fii la peste 30m distanta de intersectia de care ai trecut venind de pe drumul fara prioritate ca sa nu se considere neacordare de prioritate si sa fie de fapt vina soferului pentru ca nu a pastrat distanta intre autovehicule.

 

Si oricum reducerea de viteza stiu ca se face cu 25 m inainte de trecere, nu cu 50 si doar daca sunt pietoni angajati sau cu intentia de a se angaja in trecere, ori daca nu este vizibilitate la acea trecere de pietoni incat sa vezi pietonii care ar putea sa treaca.

 

Iar redusul de viteza oricum inseamna 30 km/h in localitate , tipa la ce viteza te-a lovit?

 

Eu nu inteleg pe care dintre benzi te-a lovit, si sunt curios pe ce banda era ea inainte sa iesi tu in drumul cu prioritate si cam ce distanta inainte sa te loveasca. Mie mi se pare ilogic faptul ca te-a lovit din spate dupa, in cel mai rau caz, Doamne fereste, daca nu acordai prioritate te lua in plin. Ce viteza avea, nu avea de gand sa opreasca la trecere sau macar sa incetineasca? Doamna a suflat in fiola, ai fost de fata? Probe de sange ceva? Un examen la ochi, de cat timp avea permisul? Este imposibil ca cineva sa te loveasca in spate la cca 30 m de o intersectie si u sa fi vinovat. De exemplu, daca lovesti pe cineva din spate la iesire intr-un sens girajoriu, 30 m dupa, esti vinovat tu ca ai fost in rond? Daca informatiile pe care le dai sunt corecte n-ar fi trebuit sa iesi vinovat. Bafta!

 

Scuze. Rectific: Daca lovesti pe cineva la iesirea dintr-un sens giratoriu, 30 m, e vinovat ala ca a fost in sens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da deci testul de alcolemie la facut si ea si eu si ala pt ochi,ce viteza avea aia nu stiu sa iti zic.Eu eram pe prima banda si ea la fel.Polititstul mia zis ca eu sunt de vina pt neacordare de prioritate(ca cica eu nu am apreciat bine distanta?!)Acuma mi-am pus in gand sa fac contestatie maine la politie si pe langa faptul ca ma facut pe mine vinovat mia puscat si o amenda de 326lei si permis suspendat 2 luni(pt neacordare de prioritate) :rock:

 

Daca depun contestatie la politie cam ce urmari negative poate avea?adica sigur pedeapsa nu se schimba?Daca depun se poate face cumva sa nu se ajunga la judecata avocati s.a.m.d?

Editat de Profy_X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, e cu dus si intors. teoretic, ai dreptate, erai incadrat pe banda si aia a venit tare din spate si s-a urcat pe tine. in declaratie tu trebuia sa spui ca mergeai regulamentar pe banda ta, nu ca ai iesit de pe un drum cu cedeaza. acum ceva vreme, un amic de-al meu a patit o chestie similara, a iesit de pe cedeaza si masina care venea pe prioritate a trebuit sa franeze. imediat politia l-a tras pe dreapta si i-a explicat ceva de genul ca daca intri de pe cedeaza pe prioritate trebuie sa o faci astfel incat sa nu incomodezi sau sa-i fortezi pe cei ce merg pe drumul cu prioritate sa franeze sau sa efectueze manevre de evitare. eu zic sa iei totusi legtura si cu un avocat, sa vezi ce-ti zice si el. sanse sa-ti mareasca pedeapsa nu cred ca sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...