Sari la conținut

Ajutor: Montarea Unui Stop


why
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Acesta e primul meu post în această secțiune, mă decisesem să nu postez până nu rezolv toată treaba cu înmatricularea motocicletei. Vreau să înmatriculez un KTM EXC 250. ÂŞtiu că nu e cea mai strălucită idee de a înmatricula un astfel de motor dar eu stau fix în centrul oraÂşului Âşi ieÂşind de câteva ori pe săptămână fără numere ar începe să bată la ochi. Precizez că sunt începător într-ale enduro-ului, dar am stau pe forum încă din August lucru ce m-a ajutat ff mult cu sfaturi referitoare la echipmament, filmul Dirt Wise manualul Off-road etc.

 

AÂşadar problema mea constă în următoarele: vreau să motez un stop pe spate pentru a putea să trec ITP-ul însă, frânele nu au senzori. Cea de picior a avut dar a fost stricat iar la frâna de mână este făgaÂşul respectiv pentru contact.

 

NiÂşte sfaturi cu privire la achiziția de contacte dar Âşi cablare + conectarea la sursa ar fi de mare ajutor. Ăin să precizez că am mai bătut Âşi alte forumuri pentru această problemă, precum linkul. Voi face Âşi niÂşte poze daca sunt necesare, dar astăzi toarnă cu găleata :rock: .

 

Mulțumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci, rog un moderator să mute topicul acolo dacă se poate.

 

M-am mai interesat Âşi piesa de care am nevoie e aceasta.

 

bump ca sa nu mai fac un topic nou. De unde imi pot achizitiona un kit de strada pentru KTM EXC 250 am vazut putine oferte pe internet pentru 250, si o puzderie pentru 450. Cam la ce pret ar ajunge ?

Editat de why
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complicare maxima cu senzorii aia, parerea mea.Cel mai simplu este sa montezi un mic intrerupator, atat la maneta, cat si la pedala de frana.Costuri minime.

Dar daca vrei sa faci o investitie mai amre, poti apela la astfel de senzori.

Alegerea este a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complicare maxima cu senzorii aia, parerea mea.Cel mai simplu este sa montezi un mic intrerupator, atat la maneta, cat si la pedala de frana.Costuri minime.

Dar daca vrei sa faci o investitie mai amre, poti apela la astfel de senzori.

Alegerea este a ta.

 

Dar senzorii aia la care faci referire sunt tot micro-intrerupatoare, nimic altceva.

 

Pt. initiatorul topicului... trebuie sa cumperi acele intrerupatoare de la representanta, exact pt modelul tau (cel similar, inmatriculabil), daca zici ca ai deja locasurile unde se monteaza, cum singur ai observat. Nu inteleg ce ajutor vrei in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt reply-uri.

 

nu stiu sigur daca vre-o reprezentata KTM vinde senzori pentru frane, dar daca stiti de unde as putea v-as fi recunoscator.

 

De asemenea nu sunt sigur daca motocicleta trece controlul RAR fara semnalizari si doar cu stopul spate si farul. O sa ma interesez, iar daca sunt necesare si semnalizarile o sa imi cumpar un kit dual sport (nici asta nu stiu de unde sa il iau).

Editat de why
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...