Sari la conținut

Toyota Adventure Iasi 2008


Postări Recomandate

dupa cum ne-am obisnuit in ultima vreme am inceput sa mergem la curse de off-road ce erau organizate doar pt masini<de ex musaios> Problema e ca multi dintre organizatorii acestor concursuri sunt paraleli cu fenomenul doua roti asa se face ca am fost in we la Iasi, mai bine zis la manastirea Neamt. Dupa ce am batut 600km am avut neplacuta surpriza: conditiile de cazare, asistenta si organizarea traseului nu avea nimic in comun cu moto si cu ce ni se prezentase pe site-ul oficial.

Am zis sa trecem peste neplacerile cu cazarea si sa incercam prima zi de cursa... tracul GPS a fost marcat relativ ok si ne-am descurcat dar nu au existat: sedinta tehnica, arbitrii in CP-uri, asistenta pe traseu<nicolae a inpins motoreta stricata 15 km pe asfalt dupa ce a solicitat asistenta din partea organizatorilor>, punct de realimentare<desi am pus canistrele intr-o masina aceasta nu a ajuns in timp util la cp>,arbitrii la finish...

Lasand deoparte problemele cu cazarea si masa<vinerea se mananca de post la sfintii parinti asa ca dimineata am mancat salata de vinete, cartofi fierti si ceai> toate problemele legate de organizarea efectiva a cursei au aparut deoarece NICIUNUL DINTRE ORGANIZATORI NU ERA ENDURIST<era un baiat acolo care avea si el motor, dar de strada>

 

DECI: D-lor organizatori de concursuri daca nu stiti o treaba intrebati, ca d-aia exista forumuri, cereti ajutor cand sunteti depasiti de situatie si sunt ferm convins ca se gasesc raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a participa da un telefon inainte, eu stiam care e treaba de aia NICI UN ENDURIST din Iasi nu a fost prezent

ei se axeaza mai mult pe partea auto, i-am contactat asta vara sa-i ajutam la sectiunea moto a sa facem ceva frumos STIIND CA NICI UNU DIN EI nu au treba cu moto si...... asa le trebuie

 

noi facem ceva local...un mic test pt la anul cand o sa fie ceva national concurs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost foarte nemultumit de organizare , clasa moto a fost ignorata total de organizatori

masina de realimentare nu a ajuns la timp in prima zi pe proba , a doua zi am ajuns la speciala 3 inaintea arbitrilor , regulamentul particular nu a fost respectat , la premiere am primit doi insi o cupa si trebuie sa o impartim frateste cu Lacika :rock:

pacat de banii cheltuiti si efortul depus .....

 

inainte de a participa da un telefon inainte, eu stiam care e treaba de aia NICI UN ENDURIST din Iasi nu a fost prezent

ei se axeaza mai mult pe partea auto, i-am contactat asta vara sa-i ajutam la sectiunea moto a sa facem ceva frumos STIIND CA NICI UNU DIN EI nu au treba cu moto si...... asa le trebuie

 

noi facem ceva local...un mic test pt la anul cand o sa fie ceva national concurs

 

interesant ca noua ne-au spus organizatorii ca nu sunt enduristi in zona , care sa-i ajute si sa le faca un traseu separat pentru moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost foarte nemultumit de organizare , clasa moto a fost ignorata total de organizatori

masina de realimentare nu a ajuns la timp in prima zi pe proba , a doua zi am ajuns la speciala 3 inaintea arbitrilor , regulamentul particular nu a fost respectat , la premiere am primit doi insi o cupa si trebuie sa o impartim frateste cu Lacika :rock:

pacat de banii cheltuiti si efortul depus .....

 

 

 

interesant ca noua ne-au spus organizatorii ca nu sunt enduristi in zona , care sa-i ajute si sa le faca un traseu separat pentru moto

 

 

:rock:

 

Scuze! Dar ma apuca rasul cand citesc ce organizare a fost. De fapt e de plans, nu de ras.

 

Imi pare rau sa aud asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu suntem noi super buni insa fenomenul enduro in iasi exista si chiar in plina expansiune

pacat ca au dat-o iar rau anu trecut a fost mai jalnic au avut 3-4 la sectiunea moto

daca pe mine din iasi ma puneau sa platesc cazarea la hotel in iasi :rock:))))

Editat de orestte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi am plecat la predeal unde am facut sambata o tura care s-a incheiat tarziu in noapte :rock:

nici mie n u mi-a venit sa cred cand am auzit ca nu exista enduristi la iasi, ba mai mult,mi sa spus "... voi nu aveti nici o treaba cu offroadul, nici o legatura... cand o sa mergeti si voi la un concurs o sa vedeti cum e..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai imi pare rau ca v-ati ars. Din nou, as zice eu - pentru ca si anul trecut a fost bataie de joc la moto.

Deocamdata sunt doar 3 curse de off road la care merita mers cu moto - Buzau si Campulung - cursele organizate de Off Road Adventure Romania - si Cluju.

In rest mai bine mergeti la plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati bah ca vedeti voi la anu:maniacii de la valcea in colaborare cu ema-istii din sibiu,asezonati cu aroma de patrick boissy..cursa nene nu jucarie.. :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasati bah ca vedeti voi la anu:maniacii de la valcea in colaborare cu ema-istii din sibiu,asezonati cu aroma de patrick boissy..cursa nene nu jucarie.. :rock:

 

Si marmota ce zicea? :rock:

 

bai imi pare rau ca v-ati ars. Din nou, as zice eu - pentru ca si anul trecut a fost bataie de joc la moto.

Deocamdata sunt doar 3 curse de off road la care merita mers cu moto - Buzau si Campulung - cursele organizate de Off Road Adventure Romania - si Cluju.

In rest mai bine mergeti la plimbare.

AGREE.

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar imi era dor sa ma luati peste picior (ca de obicei)moz,ketemeu ..mai lipseste dor prietenul meu rebelul si e toata gasca..mah baieti faceti si voi odata ptr noi o cursa,sau o mica intrunire sau o iesire cu 20 de oameni(asa cum fac eu ptr voi)sa vedem daca va mai arde de ironii dupa aia,cand ptr 24 de ore muncesti luni de zile de inebunesti si in loc sa fii convins ca i-ai multumit pe toti apare cate unul care trebuie sa te arate cu degetul 100 de ani incoace..in fine noi sa fim sanatosi si traiasca capra vecinului..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi mi se face sila cand vad cat esti de ipocrit, nu inteleg de ce vrei sa organizezi concursuri de enduro cu o persoana despre care tu spuneai ca "nu are valoare si este foarte slab pregatit"

 

.

 

sa te arate cu degetul 100 de ani incoace..

 

mie pur si simplu nu-mi place de tine :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi mi se face sila cand vad cat esti de ipocrit, nu inteleg de ce vrei sa organizezi concursuri de enduro cu o persoana despre care tu spuneai ca "nu are valoare si este foarte slab pregatit"

 

.

pai hai sa iti explic cum stau lucrurile ptr cultura ta generala..pana acum patrick mi-a dat 4 telefoane foarte lungi in care am discutat despre mutarea etapei de campionat european la valcea sau in zona asta fiindca incet incet ei raman fara trasee la gheorghieni..EMA ar fi si ia interesata sa se implice asa ca s-a legat o discutie care trebuie finalizata..eu personal nu m-am rugat si nu am tras de nimeni..iar despre patrick,cand am vazut canu poate sa urce si s-a chinuit pe o panta de cateva ori(am filmarile)chiar eu l-am intrebat la cateva zile dupa cursa ce s-a intamplat de nu a reusit sa faca traseul fiindca eu personal am crezut ca il va fuma la micul dejun..patrick mi-a zis ca in primul rand era foarte obosit dupa 2 zile de condus si in al doilea rand a avut guma uzata ptr noroiul ala..in momentul in care eu am discutat cu tine(chiar duminica dupa cursa) chiar asa am crezut,ca este foarte slab pregatit,dar daca nu ai cu ce..poti sa fi si cyril ca nu urci nimic..intre timp mi-am revizuit parerea mea despre patrick..iar la valcea a fost prima data cand ne-am cunoscut..si ca sa te convingi poti sa ii intrebi si pe baietii mei din club ca am avut dicutia asta chiar seara..bah de ce nu a putut sa urce francezul traseul cand am auzit ca se stie asa de bine..asa ca nu sunt ipocrit,recunosc ce am zis si imi pare rau dar stii cum e prima impresie conteaza in cele mai multe cazuri..daca intra patrick si citeste il rog sa confirme sau sa infirme discutia noastra..asa ca bah moz-ule..sa fii sanatos tata,ca eu concursuri o sa fac in continuare si fara reclama ta negativa..hai usor pe rape ca murdaresti casca..

 

 

 

poi mi se face sila cand vad cat esti de ipocrit, nu inteleg de ce vrei sa organizezi concursuri de enduro cu o persoana despre care tu spuneai ca "nu are valoare si este foarte slab pregatit"

 

.

 

 

 

mie pur si simplu nu-mi place de tine :rock:

sentimentul e reciproc daca te incalzeste cu ceva..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te iert de data asta :rock:

tu pe mine nu ai cu ce sa ma ierti..daca fac o afirmatie si sunt prost..mi-o recunosc fiindca asa e normal sa fac si dupa caz imi cer scuze sau nu..dar macar nu ma ascund dupa deget..asta sunt ,altul nu am..daca o sa citesti topicurile in care ne-am tot ciondanit ai sa constati ca niciodata nu a plecat ceva de la mine..voi ati fost cei care m-ati impuns iar eu nu ma pot abtine sa nu raspund..asa ca padurea e mare si plina de rape..daca veniti la valcea si aveti nevoie de ajutor voi fri primul care sare in ajutor..ptr ca asa sunt eu..si gata ca am facut destul offtopic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei prieteni

aceste discutii mi se par foarte bine venite,daca ne gandim bine pentru asta sunt facute forumurile(vox populi ,vox dei!)

in legatura cu slaba mea pregatire din Valcea,Atilla are perfecta dreptate-eram foarte slab pregatit

ce inseamna pregatire?

fizic+mecanic+psihologic+tehnic

adevarul este ca eu eram pregatit pentru o intalnire a motociclistilor(maniaco-depresiv);

cu o seara inainte facusem chef cu Ervin ,Ionut si multi altii,ceea ce a fost super fain

obiectivul meu nu era sa fac neaparat un concurs in sensul pur al cuvantului

in legatura cu organizarile pe care le face Atila,mie cel putin mi s-a parut foarte buna,in mod sigur s-ar gasi ceva de criticat,dar si cei mai buni au problemele lor

si noi am avut la Gheorgheni la campionatul european,si la Romaniacs au avut problemele lor

avand in vedere ca fac parte din comisia de enduro,a FRM mi-am permis sa-l intreb pe Atila sa transforme intalnirea maniaco-depresiva intr-o proba oficiala care sa faca parte din campionat

Atila mi-a raspuns pozitiv,

completez ca daca dorim sa avem un campionat adevarat este necesar sa aiba loc 6,7 probe oficiale;deci avem nevoie de bunavointa tuturor potential organizatori

noi ,la Gheorgheni am putea spune ca am obosit si cred ca este cazul si la Cluj si la Sf Gheorghe

propunerea pe care i-am facut-o lui Atila,am facut-o si celorlalti

daca-mi pot permite sa dau un singur sfat celor care organizeaza curse,oficiale sau neoficiale ,un concurs bun e un concurs cu un traseu bine stapanit (unde nimeni nu poate trisa)unde regulile sportive sunt respectate si nu se schimba regulamentul pe parcursul concursului

daca ati respectat aceste baze,ati reusit

in legatura cu problemele de cazare si mancare,acestea ar trebui sa fie pe ultimul loc al problemelor din 2 motive

 

e foarte mult de munca sa faci un traseu

 

cu toate eforturile depuse tot vei avea reclamatii in privinta cazarii si mancarii

 

in orice caz facem parte din aceeasi familie si ca in orice familie sunt certuri si diferite puncte de vedere

nu pretind ca detin adevarul

sunt pasionat ca cea mai mare parte dintre voi si ca orice pasionat cateodata depasim limitele

fiecare dintre noi ar trebui sa fim recunoscatori organizatorilor chiar si celor mai inexperimentati

amitie, :rock: :rock: :blbl:

patrick

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragii mei prieteni

aceste discutii mi se par foarte bine venite,daca ne gandim bine pentru asta sunt facute forumurile(vox populi ,vox dei!)

in legatura cu slaba mea pregatire din Valcea,Atilla are perfecta dreptate-eram foarte slab pregatit

ce inseamna pregatire?

fizic+mecanic+psihologic+tehnic

adevarul este ca eu eram pregatit pentru o intalnire a motociclistilor(maniaco-depresiv);

cu o seara inainte facusem chef cu Ervin ,Ionut si multi altii,ceea ce a fost super fain

obiectivul meu nu era sa fac neaparat un concurs in sensul pur al cuvantului

in legatura cu organizarile pe care le face Atila,mie cel putin mi s-a parut foarte buna,in mod sigur s-ar gasi ceva de criticat,dar si cei mai buni au problemele lor

si noi am avut la Gheorgheni la campionatul european,si la Romaniacs au avut problemele lor

avand in vedere ca fac parte din comisia de enduro,a FRM mi-am permis sa-l intreb pe Atila sa transforme intalnirea maniaco-depresiva intr-o proba oficiala care sa faca parte din campionat

Atila mi-a raspuns pozitiv,

completez ca daca dorim sa avem un campionat adevarat este necesar sa aiba loc 6,7 probe oficiale;deci avem nevoie de bunavointa tuturor potential organizatori

noi ,la Gheorgheni am putea spune ca am obosit si cred ca este cazul si la Cluj si la Sf Gheorghe

propunerea pe care i-am facut-o lui Atila,am facut-o si celorlalti

daca-mi pot permite sa dau un singur sfat celor care organizeaza curse,oficiale sau neoficiale ,un concurs bun e un concurs cu un traseu bine stapanit (unde nimeni nu poate trisa)unde regulile sportive sunt respectate si nu se schimba regulamentul pe parcursul concursului

daca ati respectat aceste baze,ati reusit

in legatura cu problemele de cazare si mancare,acestea ar trebui sa fie pe ultimul loc al problemelor din 2 motive

 

e foarte mult de munca sa faci un traseu

 

cu toate eforturile depuse tot vei avea reclamatii in privinta cazarii si mancarii

 

in orice caz facem parte din aceeasi familie si ca in orice familie sunt certuri si diferite puncte de vedere

nu pretind ca detin adevarul

sunt pasionat ca cea mai mare parte dintre voi si ca orice pasionat cateodata depasim limitele

fiecare dintre noi ar trebui sa fim recunoscatori organizatorilor chiar si celor mai inexperimentati

amitie, :blbl: :P :lol:

patrick

:rock: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai l-ati pus la munca pe francez - nu a scris atata in romana de cand scrie el pe forum! :rock:

 

Stef, tu ai inteles ce trebuie facut - focus pe traseu, arbitraj si sponsori. In rest faci o lista cu telefoane de la pensiuni si se descurca fiecare. Ce mananca si unde dorm oamenii trebuie sa fie ultima ta grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai l-ati pus la munca pe francez - nu a scris atata in romana de cand scrie el pe forum! :rock:

 

Stef, tu ai inteles ce trebuie facut - focus pe traseu, arbitraj si sponsori. In rest faci o lista cu telefoane de la pensiuni si se descurca fiecare. Ce mananca si unde dorm oamenii trebuie sa fie ultima ta grija.

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]iar eu nu ma pot abtine sa nu raspund [...]

 

Pai cred ca ar trebui sa te abtii, avand in vedere ca (asa cum ai lasat de inteles in posturile tale) te consideri superior celor care nu organizeaza nici un fel de concurs, nu? :)

Aceste comentarii vor exista intotdeauna, fie ca sunt glume, fie ca sunt ironice. Si nu vor fi facute numai la adresa ta: sunt facute catre oricine, atunci cand lucrurile nu stau intocmai cum s-a stabilit, nu crezi?

Aceste comentarii vin tocmai din pricina faptului ca si tu "impungi" atunci cand ai ocazia. ;)

Si asa cum a scris si Patrik, de-asta suntem pe un forum: aici fiecare e liber sa scrie ce gandeste (mai putin sa jigneasca), indiferent daca acele comentarii sunt pozitive sau negative la adresa cuiva. Insa fiecare trebuie sa-si asume responsabilitatea lucrului bine sau prost facut!

Eu va propun, mai baieti, sa nu va mai impungeti degeaba, caci Atilla nu va recunoaste niciodata ca a dat chix cu organizarea la Valcea, iar voi nu mai recuperati nimic! Cine a citit acel topic despre EMD si stie despre ce s-a vorbit acolo, a inteles ce era de inteles...

Asa ca bafta in continuare la organizari de concursuri, dl Atilla si sa ne vedem sanatosi pe coclauri!

 

L.E. Baietii considera ca va fi si la celelalte concursuri ca la EMD Valcea si de-aia "comenteaza" atunci cand vad ca tu vrei sa te implici in toate!

Si ar mai fi ceva: le place cand vad ca reusesc sa te scoata din sarite! ;)

Editat de misha77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

E ceva concurs cu premii de ati sarit asa toti, deodata ;) ? E prea frig afara?

 

Si ar mai fi ceva: le place cand vad ca reusesc sa te scoata din sarite!

 

Si tu esti intre baricade, sau ?

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...