Sari la conținut

Interviu Cu Mircea Vrajitoru, Triplu Campion Est European La Clasa 125


Postări Recomandate

Mircea Vrajitoru a reusit in luna septembrie a acestui an, performanta deosebita de a castiga pentru a treia oara consecutiv, Campionatul Est European de Viteza la clasa 125SP. Motoflash a avut placerea de a discuta cu tanarul campion.

 

Mircea, cand ti-ai inceput cariera moto si care a fost prima victorie importanta?

Cariera mea moto a inceput foarte devreme, de la 6 ani. Prima mea cursa castigata a fost in 2003, la Arad sau Tirgu Mures dar nu mai tin minte exact. La 4 ani m-am urcat prima data pe un motor, pe picioarele mele.

 

La doar 15 ani, campion est european pentru a 3-a oara consecutiv! Cum ai reusit?

M-am antrenat apoape zilnic, dar nu numai pe motocicleta. De mult timp fac si atletism cu marele antrenor Adrian Popovici si asta m-a ajutat mult. In plus am beneficiat de experienta si sfaturile tatalui meu, Octavian Vrajitoru.

 

De ce ai absentat la etapa din Turcia?

Pentru ca am ales sa merg la Hungaroring pentru a concura la etapa finala din Campionatul Alpe Adria.

 

Inainte de ultima runda din Serbia, in clasamentul general erai pe locul 2 in urma bulgarului Vasil Kichukov. A fost o lupta stransa?

Lupta foarte stransa nu a fost, doar ca eu nu am fost la etapa din Turcia si din aceasta cauza am pierdut puncte importante.

 

Care a fost cea mai grea cursa din campionat?

Cea mai grea cursa a fost cea de la Plevna din luna iulie, cand am tras din greu in lupta cu Vasil Kichukov si Denis Braescu insa in final am reusit sa termin pe locul 2.

 

Cum s-a descurcat motocicleta ta Aprilia RS 125 pe parcursul campionatului?

La inceput a fost foarte dificil cu ciclistica motocicletei, nu apucasem sa fac vreo tura cu ea inainte sa concurez prima data. Am fost la Pannonia-ring pentru o zi, inainte de prima etapa de campionat national de la Hungaroring, dar am cazut la sfarsitul zilei . La Hungaroring am cazut de 2 ori (imediat a 2-a zi) in Warm-up si in cursa , dar am avut noroc ca s-a reluat startul. Dupa prima etapa am rezolvat toate problemele cu ea si a mers perfect. Eu sunt multumit de ea.

 

Interviul integral aici.

 

905.jpg

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca jos..............:unsure:

 

ii adevarat sunt multi talentatii in RO.............dar nu prea ii nimeni sa aiba talentul de SPONSOR...................:D)

 

ii mai greu la faza cu lansarea ................ la el a avut cine..............sa il ajute.......... :rock: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...