Sari la conținut

Sfirsit De Saptamina In Elvetia


Tigly
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Saptamina asta a fost vreme de vara in elvetia, adica 20 de grade. S-a topit zapada care se asezase deja la peste 1500 de metri cu o saptamina in urma. Asa ca am iesit ieri la o plimbare lejera. Si cum ma chinuiam prin satele si oraselele de pe linga Zurich mi-a picat fisa ca pasurile alpine ar trebui sa fie destul de curate dupa o saptamina de soare. Asa ca m-am repezit pina pe Klausenpass. Drum senzational in culorile toamnei! Citeva poze:

 

 

Apoi astazi am plecat hotarit sa fac pasul San Bernardino. Pentru asta insa a trebuit sa fac mai intii Oberalpass-ul (tot vreo 2000 de m). La coborirea de pe Oberalpass, accident cu doua choppere. Nu stiu ce au patit, dar elicopterul a fost acolo in 10-15 minute si in 45 de minute motoarele erau luate si ele pe platforma, tot drumul era curatat. Apoi pasul San Bernardino: baietii de la Top Gear l-au declarat cel mai frumos drum din lume. Este cotat ca autostrada (fara urcarea pina in pas). Dar este de fapt o sosea in majoritatea cazurilor cu doar doua benzi, foarte late si cu curbe foarte rapide. Nu am intrat prin tunel (7 km) ci am urcat pina in pasul San BErnardino (vreo 2069 de m). Din pacate aparatul foto a murit dupa doua poze dar merita sa mergeti.

 

Urcarea este in niste ace de par care se pot lua doar in viteza intii, incredibil de strinse si foarte ingusta soseaua (practic o banda). Apoi la coborire am intrat din nou pe autostrada si a fost o placere sa o forjez la vale.

 

Al treilea pas alpin pe ziua de azi a fost mai mult fortat de imprejurari. Vroiam sa ma intorc prin tunelul Gothard dar iar era o coada interminabila si satul de atita chinuiala printre masini , am iesit si am facut si pasul San Gotardo (Gothard). Pe varianta rapida, semi-autostrada. In jumatate de ora urcasem si coborisem de la vreo 1000 la 2000 m si inapoi. Foarte rapida soseaua :-)

Si o poza de acum o saptamina de pe Gothard (l-am facut cu masina ca iar era "stau" la tunel). Varianta veche, Tremola.

post-730-1223845443_thumb.jpg

post-730-1223845508_thumb.jpg

post-730-1223845756_thumb.jpg

post-730-1223845793_thumb.jpg

post-730-1223846225_thumb.jpg

post-730-1223846254_thumb.jpg

post-730-1223846623_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint destul de sacaitoare in orasele mari (maricele). Dar spre munte nu exista. Sau cel putin eu nu le-am vazut ca mergeam prea repede :-)

Oricum, pe serpentinele alea nu prea poti sa exagerezi ca te iau astia cu elicopterul dupa aceea :-)

 

 

 

Frumos. Cat de sacaitoare sunt pentru mersul cu mobra radarele fixe?

Nu am prea vazut sa "strice" peisajele prin pozele tale. La munte nu sunt montate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tigly... mi-ai dat idei... pacat ca a cam trecut sezonul.

 

Intebare: in Elvetia este necesara vinieta pt moto? banuiesc ca doar pt autostrazi.

La masina stiam ca este 40CHF si era doar pt un an... la moto cum este?

 

Cum arata radarele/camerele? Le stii pe cele din Austria, cutiile gri?

 

 

Poate ne vedem candva la o tura....

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Tigly... mi-ai dat idei... pacat ca a cam trecut sezonul.

 

Intebare: in Elvetia este necesara vinieta pt moto? banuiesc ca doar pt autostrazi.

La masina stiam ca este 40CHF si era doar pt un an... la moto cum este?

 

Cum arata radarele/camerele? Le stii pe cele din Austria, cutiile gri?

 

 

Poate ne vedem candva la o tura....

 

Vlad

 

da e necesara vinieta si e pt un an intreg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad de Austria! Salutare, chiar mi-ar place sa ne vedem la o tura. Daca faci si ture de toamna tirzie sa-mi spui. Radarele arata cam ca alea din Austria, gri. Vinieta e si pentru motoare, asa mi s-a spus mie, dar sincer nu am prea vazut motoare cu ele :-)

 

Mircea, vezi sa nu ramai si tu vreo doua zile pe acolo, nu numai motorul :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost asta vara dar era foarte aglomerat,se mergea bara la bara,asa ca nu am simtit nici pe jumatate din ce ai simtit tu mai ales ca ai avut si zapada.la balea lac cand am ajuns era ceata abundenta asa ca nu am vazut aproape nimic.

pozele sunt superbe.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi-mi te rog bugetul aproximativ pt aceste 2 zile superbe :)

 

 

Pai pentru cei vreo 600 de km am bagat vreo 40 de franci benzina si vreo 10 franci de bauturi.

 

Azi am mai facut si Furkapass (2436 m) si Grimselpass (2150 m) , revin cu poze :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...