Sari la conținut

Accident Usor Sos. Petricani


Junioru`
 Share

Postări Recomandate

Se intampla azi de dim incercand sa ma incadrez pe sos Petricani, de pe o strada laterala .Acelasi lucru dorea sa-l faca si un sofer al unui Renault Master. Ma vazuse in oglinda, m-am asezat langa el, ma vazuse din nou prin stanga sa pe geam, amandoi asteptand sa se iveasca o ocazie pt a ne inscrie pe Sos petricani, directia Pipera-Dna Ghica. Asteptand, uitandu-ma in stanga si-n dreapta, intr-o fractiune de secunda ma trezesc cu magaoaia peste mine, eu fiind nitel mai in fata ca si pozitie fata de Renault.Desteptu virase km mult stanga, si prea concentrat la ce venea din dreapta, a omis un mic detaliu...eram si eu pe acolo...

In fine...eu cu ochii in stanga, aud cum acesta se pune in miscare, intorc capul :D si intr-o fractiune de secunda ma loveste din dreapta si cad inevitabil pe stanga...bine k s-a oprit dreaq si nu m-a facut afis...

Dupa gesticulari :D si multi nervi :D ...ridic motoru, trag pe dreapta...pagube: oglinda stanga, semnal fata stanga si carena sparta iar eu o zgarietura la picior.

Ne-am deplasat la politie...la accidente usoare...dupa completat declaratii si asteptat ceva timp..intram in cele din urma.

Agentul constatator imi da castig de cauza ..cel cu Renault a primit amenda 108 RON si 3 puncte penalizare...Agentul se deplaseaza la vehicule, constata pagubele ..noteaza, revenim la birou.Primesc autorizatia de reparatie, facut copie asigurare, deplasat la societatea de asigurari.

In ciuda traficului infernal ajung in cele din urma din zona Obor pe Calea Vitan ...Acolo iar nervi...Declaratie de completat de la dosar...asteptat vreo ora jumate pana sa-mi vina randu la "interviu".Intru in cele din urma...bla bla bla...hai afara sa vedem ce si cum...ajungem afara si ce sa vezi..o mica problema: agentul constatator de la politie a scris gresit autorizatia de reparatie...in loc de oglinda si semnal stanga, a scris oglinda si semnal dreapta...iar nervi...si k sa fie treaba treaba mai era si suspicios respectivul inspector al societatii de asigurari...nu intelegea cum de pe partea dreapta de unde am fost lovit, nu am nici o urma pe motor.. :rock: I-am explicat din nou ce si cum...nu avea viteza..mai mult m-a impins ca era la 1m jum de mine cand s-a pus in miscare...da` cu cn sa te intelegi...bineinteles ca vrea sa se prezinte si vinovatul cu masina, plus declaratia lui.Plin de nervi gonesc inapoi spre obor la politie...ajuns acolo nu am rezolvat nimic pentru ca numai agentul care mi-a completat autorizatia de reparatie poate sa o modifice...deci trebuie sa revin maine de dim sa-mi modifice autorizatia dupa care sa iau legatura cu vinovatul sa-l iau de manuta si sa ne prezentam la societatea asiguratoare ...

Este prima data cand trec prin asa ceva si inca ma mai doare capu dupa ziua de azi :unsure: ...groaznica birocratie...o zi de 13 de tot kktu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fruntea sus..........macar nu ai patit ceva mai rau...........la noi in Tulcea e mai lejer..........cu masina am avut 4 accidente.......deci stiu procedura pe de rost :unsure:

Cu moto nu am avut nimic.............fruntea sus si gandul la patrie........o sa fie bine...........o sa fie si fetebaieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Este prima data cand trec prin asa ceva si inca ma mai doare capu dupa ziua de azi ...groaznica birocratie....

 

Welcome to the club! :D

 

Eu doua luni m-am luptat cu asiguratorii si cu service-ul, facand pe mediatorul intre ei pentru ca asiguratorul sa accepte devizul si serviceul sa scada nota... :D Inca doua luni au trebuit serviceului sa aduca 19 repere si inca doua luni sa o repare!Mai e ceva de comentat? :rock:

 

Asa ca, iti recomand multa rabdare si tutun... :unsure:

 

Bine ca tu esti intreg!Mobra se repara pana la primavara!

 

Bafta! :D

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...si eu ma bucur k nu a fost ceva mai grav dar toate au mers prost azi...de cand am plecat de acasa pana am revenit...plus ca ma gandesc ca cine stie cat or sa-mi tina trotineta in service pana sa reuseasca ei sa carpeasca la ea...asta in cazu in care nu face figuri inspectoru de la asigurari maine...dak s-a mai lovit cineva de suspiciunile inspectorilor de la asigurari poate imi poate spune la ce sa ma astept sau dak se poate intampla sa refuze reparatia...nush...

 

Welcome to the club! :D

 

Eu doua luni m-am luptat cu asiguratorii si cu service-ul, facand pe mediatorul intre ei pentru ca asiguratorul sa accepte devizul si serviceul sa scada nota... :D Inca doua luni au trebuit serviceului sa aduca 19 repere si inca doua luni sa o repare!Mai e ceva de comentat? :rock:

 

Asa ca, iti recomand multa rabdare si tutun... :unsure:

 

Bine ca tu esti intreg!Mobra se repara pana la primavara!

 

Bafta!

 

Mda...incurajator :D ms k mi-ai zis...sa stiu la ce sa ma astept...bine k nu s-a intamplat prin primavara sau vara...sa stau pe bara cateva luni...toata iarna au timp sa lucreze la el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dak s-a mai lovit cineva de suspiciunile inspectorilor de la asigurari poate imi poate spune la ce sa ma astept sau dak se poate intampla sa refuze reparatia...nush...

 

Nu are cum sa-ti refuze reparatia.In cel mai rau caz va incerca sa nu-ti plateasca tot ce considera el ca nu face obiectul prezentului accident.Plus sicane la greu...Oricum, ca sfat personal, nu incerca sa-l ungi direct(eventul daca aveti o cunostinta comuna...), sunt super bine platiti, tocmai pentru a nu ceda avansurilor.Iti ingreunezi situatia inutil!Daca e sa iti taie de pe deviz, fii sigur c-o va face fara sa clipeasca!Teoretic, nu ar trebui, atat timp cat militianul a scris daunele pe PV(dar daca zici ca a incurcat stanga cu dreapta...ce sa mai vorbim!).

 

Iar de reparat, poate e gata mai devreme de primavara, insa nu cred sa mai prinzi finalul sezonului asta!

 

Exemplul de mai sus este pentru B&S Motors.Nu e obligatoriu ca asa sa fie in toate serviceurile.Dar cred ca mai rau de atat nu se poate!

 

Numa' bine! :unsure:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are cum sa-ti refuze reparatia.In cel mai rau caz va incerca sa nu-ti plateasca tot ce considera el ca nu face obiectul prezentului accident.Plus sicane la greu...Oricum, ca sfat personal, nu incerca sa-l ungi direct(eventul daca aveti o cunostinta comuna...), sunt super bine platiti, tocmai pentru a nu ceda avansurilor.Iti ingreunezi situatia inutil!Daca e sa iti taie de pe deviz, fii sigur c-o va face fara sa clipeasca!Teoretic, nu ar trebui, atat timp cat militianul a scris daunele pe PV(dar daca zici ca a incurcat stanga cu dreapta...ce sa mai vorbim!).

 

Iar de reparat, poate e gata mai devreme de primavara, insa nu cred sa mai prinzi finalul sezonului asta!

 

Exemplul de mai sus este pentru B&S Motors.Nu e obligatoriu ca asa sa fie in toate serviceurile.Dar cred ca mai rau de atat nu se poate!

 

Numa' bine! :rock:

Am inteles...ms mult de info si un sfarsit de sezon cat mai placut :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am patit eu numai ca era o femeie...i-a scapat ambreajul si s-a urcat pe mine.m-a aruncat pe dn1 sb-bv pe contrasens dar noroc am avut ca nu a venit nici un tir sa ma faca afis electoral pe asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am patit eu numai ca era o femeie...i-a scapat ambreajul si s-a urcat pe mine.m-a aruncat pe dn1 sb-bv pe contrasens dar noroc am avut ca nu a venit nici un tir sa ma faca afis electoral pe asfalt...

Daca nu ne ferim noi nu ne fereste nimeni... sanatate :unsure:

 

Am rezolvat in cele din urma cu asiguratorii...aqm tre sa caut un service autorizat care sa-mi faca reparatia.

Problema este ca motorul este un Kawasaki GPX 600R ceva mai vechiutz si nu stiu daca si in cat timp s-ar efectua reparatia.Este vorba de semnal, oglinda si carena putin crapata...toate pe partea stanga...dak stiti unde as putea rezolva problema as fi profund recunoscator :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ne ferim noi nu ne fereste nimeni... sanatate :disappointed:

 

Am rezolvat in cele din urma cu asiguratorii...aqm tre sa caut un service autorizat care sa-mi faca reparatia.

Problema este ca motorul este un Kawasaki GPX 600R ceva mai vechiutz si nu stiu daca si in cat timp s-ar efectua reparatia.Este vorba de semnal, oglinda si carena putin crapata...toate pe partea stanga...dak stiti unde as putea rezolva problema as fi profund recunoscator :(

 

fa-ti o estimare a daunelor apoi du-te la asigurator. fa-ti-o in regie propie. banuiesc ca ai un prieten care sa te ajute cu carena, iar oglinda si semanlul pot fi schimbate relativ usor. eu cred ca ai putea sa ramii si cu ceva bani in buzunar.

ce ziceai ca ai patit la picior? de ce nu ai dat telefon la 112 sa chemi politia la locul faptei? vatamare corporala... asigurarile despagubesc si asta sa stii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome to the club! :(

 

Eu doua luni m-am luptat cu asiguratorii si cu service-ul, facand pe mediatorul intre ei pentru ca asiguratorul sa accepte devizul si serviceul sa scada nota... :D Inca doua luni au trebuit serviceului sa aduca 19 repere si inca doua luni sa o repare!Mai e ceva de comentat? :(

 

Asa ca, iti recomand multa rabdare si tutun... :disappointed:

 

Bine ca tu esti intreg!Mobra se repara pana la primavara!

 

Bafta! :(

 

Salut!

 

Bine ca nu ai patit nimic!!!

 

Fratemiu se lupta cu asiguratorii de cand a fost lovit acum o luna si jumatate (dauna totala, ranire persoana) - cica nu inteleg devizul in excelul trimis de service cu suma (!!!).

 

Asfalt uscat si numai bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Bine ca nu ai patit nimic!!!

Fratemiu se lupta cu asiguratorii de cand a fost lovit acum o luna si jumatate (dauna totala, ranire persoana) - cica nu inteleg devizul in excelul trimis de service cu suma (!!!).

Asfalt uscat si numai bine!!!

 

Salut,

 

De patit, am patit si eu, stai linistit:m-am lovit la un genunchi, noroc ca aveam genunchiere cu tibiere si socul a fost nitel atenuat, altfel cred ca aveam genunchiul muci!Si asa am schiopatat vreo doua saptamani.

 

Stiu cazul vostru, adica al fratelui tau...a fost postat si aici pe forum, ceva cu un taximetrist parca care i-a facut stanga in fata pe Virtutii...Ce sa zic?E tipic societatilor de asigurare din Romania!Cand vine vorba sa si plateasca, iau foc si nu stiu decat sa te sicaneze, ca sa amane plata sau sa te faca sa renunti(stiu, pentru ca am lucrat in sistem pana mi s-a facut scarba vazand cum amana oamenii care isi cereau dreptul la despagubire si stiind care era politica firmei de asigurari...).Oricum, transmite-i fratelui tau(si e valabil pentru toti!) sa nu cedeze.Sa se lupte cu ei pana isi vede motorul reparat sau banii in cont.Sa plateasca, da-i in ma-sa de asiguratori.La mine venise janghina aia de la Asiban cu propunerea s-o repar in regie proprie.Atentie ca poate fi cu doua taisuri.Mai ales daca e dauna grea, te cam prajesti daca nu ai prieteni care sa te ajute cu manopera ieftina si piese la pret de importator.

 

Tocmai din motivul asta mi-am facut CASCO:platesti fransiza si scapi de stressul razboiului service-asigurari in care tu esti in no man's land!

 

Numai bine si voua!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De patit, am patit si eu, stai linistit:m-am lovit la un genunchi, noroc ca aveam genunchiere cu tibiere si socul a fost nitel atenuat, altfel cred ca aveam genunchiul muci!Si asa am schiopatat vreo doua saptamani.

 

Stiu cazul vostru, adica al fratelui tau...a fost postat si aici pe forum, ceva cu un taximetrist parca care i-a facut stanga in fata pe Virtutii...Ce sa zic?E tipic societatilor de asigurare din Romania!Cand vine vorba sa si plateasca, iau foc si nu stiu decat sa te sicaneze, ca sa amane plata sau sa te faca sa renunti(stiu, pentru ca am lucrat in sistem pana mi s-a facut scarba vazand cum amana oamenii care isi cereau dreptul la despagubire si stiind care era politica firmei de asigurari...).Oricum, transmite-i fratelui tau(si e valabil pentru toti!) sa nu cedeze.Sa se lupte cu ei pana isi vede motorul reparat sau banii in cont.Sa plateasca, da-i in ma-sa de asiguratori.La mine venise janghina aia de la Asiban cu propunerea s-o repar in regie proprie.Atentie ca poate fi cu doua taisuri.Mai ales daca e dauna grea, te cam prajesti daca nu ai prieteni care sa te ajute cu manopera ieftina si piese la pret de importator.

 

Tocmai din motivul asta mi-am facut CASCO:platesti fransiza si scapi de stressul razboiului service-asigurari in care tu esti in no man's land!

 

Numai bine si voua!

 

Tot de Asiban e vorba si acum si aceleasi texte.

 

Multumesc mult pentru avertizare!

Asfalt uscat si numai bine!

Aveti grija de voi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...dupa faza de luni q desteptu care s-a suit pe mine :) , azi alt ghinion...o javra de caine...o jigodie de animal dezorientat mi-a sarit in fatza :D dintre niste masini pe o strada laterala pietruita si plina de gropane...cu rotile ude ca de...astia cand se plictisesc se apuca sa ude strazile :) , am franat si fatza si spatele din instinct dar degeaba...am luat javra cu roata fatza, m-am dezachilibrat si am cazut pe dreapta, iar cainele sub motor captiv (r`ar al dreaq)...spectatorii vazand evenimentul au sarit repede sa ridice motoru de pe javra da nici unu n-a venit sa ma intrebe "Ai patit ceva?"

In urma evenimentului m-am ales cu apratoarea rotii fata sparta, irecuperabila, semnal dreapta praf, multe zgarieturi pe carene pe partea dreapta si ghidonul stramb.

Cu ghidonul am rezolvat la un tovaras :) . S-a indreptat relativ usor din jug...sper sa nu fi avut si alte urmari asupra furcii.

Macar de cadeam tot pe stanga..aqm e polizat si pe stanga si pe dreapta

Daca in privinta problemelor pe stanga se rezolva prin asigurare (BCR) de data asta..pe dreapta va trebui sa ma descurc singur..

In cazul in care cineva ma poate ajuta cu aparatoarea si semnalele astept un rasp...moto este un Kaw GPX 600R

Macar aparatoarea ca e destul de jenant in timpul mersului sa ma trez cu noroi pe casca :P

Multzam anticipat si asfalt cat mai uscat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu indreptatul ghidonului nu e tocmai cusera.In cazuri de-astea, se recomanda INLOCUIREA lui.Indreptandu-l, "inmoi" materialul si risti cand iei o gropana cu roata fata, sa te trezesti ca se stramba si iar faci buba...Ai grija!

 

Idem pentru pedala de frana!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu indreptatul ghidonului nu e tocmai cusera.In cazuri de-astea, se recomanda INLOCUIREA lui.Indreptandu-l, "inmoi" materialul si risti cand iei o gropana cu roata fata, sa te trezesti ca se stramba si iar faci buba...Ai grija!

 

Idem pentru pedala de frana!

Cunosc riscurile..din fericire nu s-a strambat furca in sine sau altceva ce ar putea crapa in timp, ci din acel jug care face legatura intre furca si cadru, nush qm sa ma exprim mai bine :) .Am slabit suruburile si am indreptat ghidonul cat se poate de uman :) dupa care le-am strans la loc..

Intampin totusi probleme in a gasii semnale si oglinzi...cred k o sa recurg la gesturi extreme...k doar suntem romani :D...o sa caut ceva asemanator si oi vedea eu qm le adaptez la carene...

In ce priveste aparatoarea fatza mi-am pierdut speranta in a gasii una la fel pe net...cred k o voi repara eu aksa inarmat cu multa rabdare si mult "Moment"..

Ms de sfaturi... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc riscurile..din fericire nu s-a strambat furca in sine sau altceva ce ar putea crapa in timp, ci din acel jug care face legatura intre furca si cadru, nush qm sa ma exprim mai bine :) .Am slabit suruburile si am indreptat ghidonul cat se poate de uman :D dupa care le-am strans la loc..

Intampin totusi probleme in a gasii semnale si oglinzi...cred k o sa recurg la gesturi extreme...k doar suntem romani :P...o sa caut ceva asemanator si oi vedea eu qm le adaptez la carene...

In ce priveste aparatoarea fatza mi-am pierdut speranta in a gasii una la fel pe net...cred k o voi repara eu aksa inarmat cu multa rabdare si mult "Moment"..

Ms de sfaturi... :)

 

cam multe patanii in ult. timp. eu cred ca e un semn rau. poate ar fi bine sa o lasi sezonul asta in pace. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam multe patanii in ult. timp. eu cred ca e un semn rau. poate ar fi bine sa o lasi sezonul asta in pace. ;)

Mda...asa m-am gandit si eu ;) .Asa k acum fac o pauza.

E in mentenanta...semnale si oglinzi inca mai caut, in schimb m-am apucat sa-i rezolv alte probleme..

Acum e in garaj dezbracata :blbl: ..luni astept discuri de ambreiaj k sunt groaznice actualele, ulei si filtru k a trebuit sa scot si uleiul, iar peste vreo sapt carburatoarele sincronizate si ce-o mai trebui k ma doare sufletu` sa stiu k am probleme cu ea si nu pot sa profit cat mai pot de sf asta de sezon..

Referitor la caini..cred k am lipici ..nush ce se intampla..alaltaieri seara iar m-am trezit cu o haita de caini in fatza...poate dak as avea o toba mai impunatoare si-ar feri mai bine mustatile.. :D

Multa bafta si un sf de sezon cat mai tarziu... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...