Sari la conținut

Atentie La Handguard


solo
 Share

Postări Recomandate

Din protectie in zdrobitor cunoscutele handguarduri din aluminiu sau plastic nu intodeauna vor proteja degetele a veit si randul meu sa stau putin pe tusa.Coboram o panta foarte abrupta m am incapatanat sa stau pe motor dintr o data spatele a fugit pe un copac cojit si m am trezit zburand cu motorul pe o parte ,m am aruncat de pe motor dar mi am prins degetul mic intre handguard si ceva piatra sau bustean zdrobindu mi degetul chiar si prin manusa .A fost brusc si nu am simtit nimica dar cand am scos manusa care era intacta mi am vazut degetul zdrobit .ultima falanga era fara piele si carne

post-6919-1224454674_thumb.jpgchestia buna era ca ma drogau astia cu calmante :)

 

post-6919-1224454920_thumb.jpg degetul dupa a 2 operatie la cj la chirurgie plastica spitalul de recuperare

 

post-6919-1224455463_thumb.jpg am avut noroc ca nu mi am zdrobit si osul

 

post-6919-1224455685_thumb.jpgvarianta pentru a nu patii ca mine bagati banii ca se merita

eu am avut ghinion dar imi revit :) pacat ca am ratat ultima etapa de enduro...asta e mai e si la anu

numa bine glod in ciubota

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol Solo! Imi pare rau pentru ce ai patit! Imi pare bine ca acuma esti pe cale de a te repara. Te-au facut bine doctorii de la Recuperare? Daca tot te-ai operat la chirurgie plastica puteai sa ii rogi pe esteticieni sa iti faca mainile asemanatoare cu cele ale lui Michael Gao :) .

 

Insanatosire grabnica !

 

PS Eu ma dau fara handguarduri si am acele manete care se dau peste cap si nu se rup. Totul este foarte bine pana cand treci prin ceva crengi care nu au altceva de facut decat sa iti traga ba ambreiajul ba frana de fata. Nu odata am patit sa sar pe ghidon din cauza asta

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din protectie in zdrobitor cunoscutele handguarduri din aluminiu sau plastic nu intodeauna vor proteja degetele a veit si randul meu sa stau putin pe tusa.Coboram o panta foarte abrupta m am incapatanat sa stau pe motor dintr o data spatele a fugit pe un copac cojit si m am trezit zburand cu motorul pe o parte ,m am aruncat de pe motor dar mi am prins degetul mic intre handguard si ceva piatra sau bustean zdrobindu mi degetul chiar si prin manusa .A fost brusc si nu am simtit nimica dar cand am scos manusa care era intacta mi am vazut degetul zdrobit .ultima falanga era fara piele si carne

post-6919-1224454674_thumb.jpgchestia buna era ca ma drogau astia cu calmante :)

 

post-6919-1224454920_thumb.jpg degetul dupa a 2 operatie la cj la chirurgie plastica spitalul de recuperare

 

post-6919-1224455463_thumb.jpg am avut noroc ca nu mi am zdrobit si osul

 

post-6919-1224455685_thumb.jpgvarianta pentru a nu patii ca mine bagati banii ca se merita

eu am avut ghinion dar imi revit :) pacat ca am ratat ultima etapa de enduro...asta e mai e si la anu

numa bine glod in ciubota

 

 

imi pare rau pt deget, dar imi pare bine pt deshtu cu marime variabila :) . Baietzi, trimitetzi toate clujencele bune pe care le stiti sa-l consoleze pe camaradul nostru si sa aiba grija de degetele si nevoile lui

 

Buey solo...ai naiba grija. Esti la cluj sau la campulung??

 

vrei s-o sun pe "stii-tu-cine" ca ai patit ceva si nu are cine sa aiba grija de Gheorghe a ei? :D :P

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare ghionion! Eu iti urez recuperare TOTALA in primul rand. Si in al doilea rand RAPIDA.

Asa se intampla cacaturile astea la enduro - intr-o secunda.

 

Insa fara handguards nu merge - fix din motivul pe care l-a expus Dan - cand intri in padure crengile o sa-ti apese pe frana si o sa vii in nas. Eventual poti sa folosesti manetele tale + handguards de motocros, tip aripioara. Siz daysu meu a venit cu niste handguards-uri de-astea, insa eu le-am dat jos si am pus de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare ghionion! Eu iti urez recuperare TOTALA in primul rand. Si in al doilea rand RAPIDA.

Asa se intampla cacaturile astea la enduro - intr-o secunda.

 

Insa fara handguards nu merge - fix din motivul pe care l-a expus Dan - cand intri in padure crengile o sa-ti apese pe frana si o sa vii in nas. Eventual poti sa folosesti manetele tale + handguards de motocros, tip aripioara. Siz daysu meu a venit cu niste handguards-uri de-astea, insa eu le-am dat jos si am pus de aluminiu.

da normal ca trebuie aripioare din alea ca daca nu te trozneste si peste degete crengile :)

sunt pe la cj si am parte de un tratament cu femei;))

multumesc la toti :) si tie recuperare rapida ionut sa ne vedem la cursa urmatoare sa speram ca am nevoie de cheia ta de 24 :D

acum am vazut pe frm ca eram pe 1 loc la clasa C dupa 2 etape ...imi este ciuda olecutza dar cred ca de la anul ne vedem la B :)

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da normal ca trebuie aripioare din alea ca daca nu te trozneste si peste degete crengile :rusinica:

sunt pe la cj si am parte de un tratament cu femei;))

multumesc la toti :D si tie recuperare rapida ionut sa ne vedem la cursa urmatoare sa speram ca am nevoie de cheia ta de 24 :blink:

acum am vazut pe frm ca eram pe 1 loc la clasa C dupa 2 etape ...imi este ciuda olecutza dar cred ca de la anul ne vedem la B :blink:

handguard-urile erau de aluminiu (cu insertie de al) banuiesc !! :| probabil cele de plastic nu produc asa multe pagube:| .. insanatosire grabnica !

Editat de Borosescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat moment..ghinior pur asta e clar. Sunt de parere ca fandguardurile sunt foarte utile, dar tu ai avut ghinios ca cazi si sa vina motorul peste tine...recuperare rapida la deget...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
handguard-urile erau de aluminiu (cu insertie de al) banuiesc !! :| probabil cele de plastic nu produc asa multe pagube:| .. insanatosire grabnica !

nu era din cauza alumiuniului ca plasticul mi a zdrobit ..ci din cauza ca era drept capatul care se prinde in ghidon

post-6919-1226323859_thumb.jpgasa am eu

post-6919-1226323982_thumb.jpgasta e o varianta care nu mai prinde degetele are tija de aluminiu cu o bucla(partea de inainte de prindere in ghidon)

post-6919-1226324149_thumb.jpg sau astea aripioare ca la motocross

 

adevarul despre patania mea

:rolleyes:

gata sunt 99% ready to race

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am pus la africana acerbis. pe ele scrie clar: protejaza numai de vant si nu in caz de accident.

dar cine citeste scrisul mic:D ..

oricum, sanatate si bafta multa..

cred ca in viitor pun si eu nite handguard cu aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci e protectie !!!! :friends:

OOOOOOO, ce amuzant! :drink: Sa intelegem ca tie iti place genul asta de "protectie"? :P Ia vezi, poate mai jos are o "protectie" mult mai solida, care te va amuza si mai tare :moto: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu-mi zici ca lasi si tu pisica si in pantaloni..... auzi vere, era o gluma, mie si panterei chiar ne pare rau de mana aluia, dar de acolo pana la a ne spune ce ai tu in pantaloni e cale lunga, hai pa.

ahh, si vinde mobra, nu te reprezinta.

Editat de dopeman1979
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OOOOOOO, ce amuzant! :drink: Sa intelegem ca tie iti place genul asta de "protectie"? :P Ia vezi, poate mai jos are o "protectie" mult mai solida, care te va amuza si mai tare :moto: .

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu-mi zici ca lasi si tu pisica si in pantaloni..... auzi vere, era o gluma, mie si panterei chiar ne pare rau de mana aluia, dar de acolo pana la a ne spune ce ai tu in pantaloni e cale lunga, hai pa.

ahh, si vinde mobra, nu te reprezinta.

dintre voi doi, doar tie ti-a iesit gluma. remarca Panterei a fost total deplasata si de prost gust. nu se face.

nu despre mine era vorba, invata sa citesti!

iar faza cu "vinde mobra, nu te reprezinta" :friends: ... sa mori tu ca stii ce ma reprezinta pe mine sau pe oricare de aici? daca stii, esti tare, ce pot sa zic. hai pa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ne pare rau de mana aluia"...... unde am gresit?

chiar nu cred ca am gresit, faza cu "vinde mobra, nu te reprezinta", n-o lua personal, si eu si pantera avem 954, si eram pus pe glume, pe cand tu pe carcoteli. poate nu ne reprezinta pe noi mobra, cine stie. oricum, era o gluma, mi s-a intamplat si mie sa cad si nu am avut handguard si am ramas fara ambreiaj pana acasa, pe vremuri, cand aveam si enduro. am avut si situatii cand cel care a venit cu noi a ramas fara un deget de la picior, pentru ca nu avea cizma, deci accidentarile de la enduro, pot fi si ele destul de serioane, insanatosire grabnica, nu tie, aluia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...