Sari la conținut

Accident In Toronto Duminica Trecuta


Tsunami
 Share

Postări Recomandate

accident in toronto duminica

 

masina a venit din dreapta motocicletei (drumul motocicletei este marcat cu sageata rosie). se presupune ca pentru ca stopul tine prea mult, conservarul (19 ani), a facut dreapta (e voie sa faci dreapta pe rosu), pentru ca apoi sa se intoarca pana pe partea cealalta.

motociclistul (cu pasager) l-a izbit dupa cum se vede.

viteza motocicletei in timpul impactului a fost estimata la 160km/h. corpul pasagerului a fost percutat la 75 de metrii.

au murit toti trei

post-5820-1128537610_thumb.jpg

post-5820-1128537742_thumb.jpg

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parere mea este ca daca motociclistu mergea normal specific cu 50km/h su macar cu o videza decenta pt oras ( hai un 80 km/h ) avand in vedere ca eraub linii drepte si presupunem ca era tentazia mare sa o calce

dar zic eu ca 160 km/h este totusi o viteza mare :cheers: mai ales pt oras

conservari care fac tampenii sunt multzi dar daca motociclistul mergea normal putea evita prostia unui conservar fara nici o problema. sa fim seriosi catzi nu ne-au sarit pana acum in fatza pe strazile patriei ? daca vi cu 50 - 80 mai ai sanse dar la 160 totusi ... si rossi sa fi si tot o mierlesti zic eu

parerea mea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste precizari:

1. politia a "apreciat" ca viteza in momentul impactului a fost de 160.

de unde-o fi scos asta, nu stiu. stiu ca-ti trebuie multe calcule, teste si fotografii din baza de date, aproximari, in asa fel incat sa poti aproxima

daca-i adevarat, viteza INAINTE de impact a fost mai mare. sincer eu cred ca la 160 impulsul era suficient de mare incat sa rastoarne masina. cred ca e o politica dusa de politie prin care se demonstreaza ca viteza ucide.

 

2. inca nu se stie daca motociclistul nu era urmarit de politie. se fac inca investigatii de o comisie speciala

 

3. conserva a intors intr-un loc nepermis

 

4. pustiul de la volan, CHIAR DACA S-A UITAT IN OGLINDA, nu a putut fizic aproxima viteza torpilei care se indreapta catre el.

 

5. daca in locul pustiului cu masina, trecea un biciclist, copil, o masina de interventie, rezultatul avea o magnitudine superioara

 

referitor la ce-ai spus, viteza in zona parca e de 60 (nu sunt sigur daca e 50 sau 60). politia "inchide ochisorii" daca ai cu pana la 20km/h mai mult decat limita. peste, te arde de-ti merg fulgii. am mai dat cifre aici. eu de ex. de la o asigurare de $720 pe an, as "sari" la peste $5000, doar pentru ca m-a prins cu 80 in zone de 50.

 

as spune doar atat: "saracul pasager"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...as spune doar atat: "saracul pasager"...

Nu numai pasagerul! Greu poti spune ca unul e mai vinovat decat celalat.

Inafara cazului ca e vorba de un copil fara discernamant, pasagerul care se urca pe un speed isi asuma cam acelasi risc ca si cel ce trage de gaz. Ori il cunoaste pe pilot si stie ca-i vitezist, deci is asuma cu buna stinta un risc, ori nu-l cunoaste si-si asuma un risc si mai mare. Dar, desi toti trei sunt vinovati, e o mare drama decesul tuturor, in egala masura!

Doamne fereste! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu va mai luatzi de conservar aiurea pentru ca dementul ala innainta cu 44.5 m/s asha ca nu avea cum sa il vada shi nu este de vina direct ala pentru ca dementul mergea asha... daca se facea roshu atunci pe cine mai dadeam vina???? Pe semafor ca a facut conservarul blat cu el sa se faca roshu???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A... shi poate mai invatza shi aia pe care i-am vazut eu ieri la tv ca se dadeau pe o roata pe drum sa demonstreze celor din spatele camerelor cat de shmecheri "este" ei....

 

PACAT DE EFORTURILE PE CARE LE DEPUN UNII DOMNILOR( daca imi permitetzi sa va spun asha) [ma refer la acei domni... sa nu se intzeleaga alt ceva] :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord si cu gogu si cu bronto.

 

nu m-am luat de conservar ca nu ar fi dat prioritate motociclistului (nici n-ar fi putut, asa cum si eu si tu ai aratat), ci pentru faptul c-a intors intr-un loc nepermis. cu 100 de metrii mai in fata putea intoarce in dreptul unei strazi, dupa ce se angaja pe partea stanga a culoarului benzii a 2-a. nu degeaba e interzis ca in apropierea intersectiilor sa faci manevre de-astea. in general oamenii se grabesc cand verdele e pe cale sa se duca, iar aici se "fortzeaza" galbenul intr-o veselie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Inca un exemplu real si trist ca tineretea duce la decizi mortale.

Acum cine e de vina nu mai conteaza ca sunt toti morti.

Si totusi ce ar putea cineva sa invete din aceasta tragedie?

Problema principala cred ca este ca fiecare a condus ca si cum ar fi drumul lui, fara sa se gandeasca la alte vehicole. Cel din masina a intors ca la el in curte si cel pe motor zbura ca si cum e pe aeroportul propriu. Asa functioneaza creierul la tinerete?

Cum poate fi maturizat cu sacrifici minime?

Vb cu motociclisti de langa voi.

Fara jena spuneti-le daca isi asuma riscuri inutile.

E mai buna o cearta amicala decat un motociclist mai putin.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un exemplu real si trist ca tineretea duce la decizi mortale.

Acum cine e de vina nu mai conteaza ca sunt toti morti.

Si totusi ce ar putea cineva sa invete din aceasta tragedie?

Problema principala cred ca este ca fiecare a condus ca si cum ar fi drumul lui, fara sa se gandeasca la alte vehicole. Cel din masina a intors ca la el in curte si cel pe motor zbura ca si cum e pe aeroportul propriu. Asa functioneaza creierul la tinerete?

Cum poate fi maturizat cu sacrifici minime?

Vb cu motociclisti de langa voi.

Fara jena spuneti-le daca isi asuma riscuri inutile.

E mai buna o cearta amicala decat un motociclist mai putin.

:cheers:

 

 

de acord, cu specificatia ca intoarcerea masinii acolo, e o chestie frecventa. si nu numai de tineri. politia a luat un mic interviu unui vecin in apropiere. "manevra" era uzuala pentru ca rosu' "tine prea mult".

 

si-nc-o chestie andrei. sfaturile-s bune. tu crezi ca un pusti te-asculta? tu ai fi ascultat la varsta aia? eu nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ingrozitor....................totusi ceea ce ma sperie pe mine si ma ingrijoreaza este faptul ca poti muri la 160km.h..............pt multi vitezisti 160km/h este un fel de relantiu........asta este de speriat, faptul ca o mierlesti la o viteza nu foarte mare :cheers: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi ceea ce ma sperie pe mine si ma ingrijoreaza este faptul ca poti muri la 160km.h

 

Une e viteza de 160 Km/h in afara orasului, pe un drum bun, fara intersectii s.a.m.d, alta e 160 Km/h in oras pe un drum destul de circulat si cu multe intersectii, cel putin asa imi pare mie din poza.

 

RIP :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ei cica se dau amenzi drastice pt limita de viteza ... la noi daca merg cu 80 prin oras si ma ia radaru cam cat imi da amenda 300 sau 500 mii ?? :D

 

bine ca in romania exista gropi si canale fara capac si mai limitezi viteza :cheers: :) :banana:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

La 160 este OBLIGAT politistul sa te aresteze si la 200 iti poate CONFISCA jucaria.

La 150 ma costat $350 si 7 ani imi sta in record.

Si era o zi asa frumoasa si doua fete intr-un decapotabil....

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...