Sari la conținut

Mz. Etz 250


Debrando
 Share

Postări Recomandate

Vizitator moto_comuniste

Salut ,a-si vrea sa -mi spuneti parerea voastra despre ETZ.

Care sunt avantajele si dezavantajele iei??Este mai fiabila decat o jawa de 350?

Se gasesc piese noi de etz si sunt de calitate?

Mersi mult :finger:

 

Sunt pe fuga asa ca poate o sa detaliez alta data. Scurt si la obiect- Din ce am vazut eu pe la cunoscuti care au, ETZ-ul este cea mai fiabila dintre comuniste si implicit mai fiabila decat Jawa 350 (iubita mea motocicleta care pt ca-i a mea e mai buna ca toate :lol: :crack: )

Unul dintre putinele dezavantaje e felul in care arata. Dupa mine e una dintre cele mai urate moto.

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu o putea spune mai bine de-atat! Are dreptate moto_comuniste: e fiabila, rapida, motor durabil, are si 5 trepte de viteza, consum mic, merge cu 100 - 120 la drum lung fara probleme, piese se gasesc si sunt si bune (clar, pentru ca nu sunt rusesti). Dezavantaj este cadrul simplu-leagan deschis, destul de finutz, care la un impact mai puternic se stramba bine de tot sau chiar se rupe. Si aspectul estetic lasa de dorit, dar daca e putin customizata se poate trece si peste asta (ETZ 251 arata mai bine ca 250, e mai compact, rezervor mai frumos, roti un pic mai mici si mai groase).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai ETZ-ul e clar un motor reusit, cum a fost si Ijul. Etz-ul insa e cu 30 de ani mai tanar. E fiabil, doar Mz-urile au fost cele mai bune motoare in 2T .

Tot ce sper e sa iti gasesti insa un ETZ in stare buna, ca multe sunt cam calarite.Daca ai gasit unul bun, nu te zgarci la bani, ca merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta topicul ETZ , acolo gasesti multe informatii, si daca cauti bine intre topicurile de la coltul comunistelor gasesti cel putin 3 topicuri despre comparatii intre comuniste. si eu sustin ETZul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Stiu eu pe cineva care are de vanzare un ETZ in stare foarte buna . Din pacate vrea 1000 E pe el :finger: Daca vrei iti pot da nr. de telefon al tipului.

 

Uite si niste poze:

 

post-6260-1129483628_thumb.jpgpost-6260-1129483862_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult 1000 de euro pentru un ETZ... ca doar n-are aur pe el! Hai sa fim totusi realisti, daca ai 1000 de euro te gandesti la cum sa-i cheltui altfel... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

E mult 1000 de euro pentru un ETZ... ca doar n-are aur pe el! Hai sa fim totusi realisti, daca ai 1000 de euro te gandesti la cum sa-i cheltui altfel... :finger:

 

Da mai, e tare mult ... da omu' o tine pe a lui ... :crack: Io cu banii astia cred ca mi-as lua un Ural BUN

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar e foarte mult.. dar 700 merita... nu prea imi plac tentativele de modificari in motor sport dar ata ete.. tobele sunt ok, dar scaritele pt pasager sunt foarte incomode.. in rest motorul arata chiar bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

chiar e foarte mult.. dar 700 merita... nu prea imi plac tentativele de modificari in motor sport dar ata ete.. tobele sunt ok, dar scaritele pt pasager sunt foarte incomode.. in rest motorul arata chiar bine

 

Scarile pasagerului sunt amplasate undeva mai sus (explicatia lui -il incomodau picioarele pasagerului); e modificata aripa spate; ghidonul e intors (ca sa arate mai sport-mie nu-mi place); la sa e ceva modificat (arata mai bine decat aia originala). In rest motocicleta e tare ingrijita. Sta mai tot timpul in garajul de la serviciu (18 grade constant vara/iarna :finger:) )

 

P.S. si off topic- vrea sa-si ia un GSX R model 90'-93'

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avantajele unui ETZ: Fiabilitate, daca esti bun cu ea, si ea e buna cu tine, foarte manevrabila, consum acceptabil(daca nu sunt probleme cu carburatorul, sau mai in colo), poti merge cu 100-110 cu 2 persoane si bagaje, daca ai experienta, si drum bun, piesele se gasesc, orice piesa, si nu sunt foarte scumpe. POti pleca pe drum lung cu ea,

 

dezavantaj: este urat.. nu prea are forma, dar daca ai fantezie cu cateva modificari o poti face frumusica, dar nu estefacut sa fie frumos,

dezavantaj mare este cadrul slabut... si pe unele modele lipsa franei pe disc de la roata din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut ,a-si vrea sa -mi spuneti parerea voastra despre ETZ.

Care sunt avantajele si dezavantajele iei??Este mai fiabila decat o jawa de 350?

Se gasesc piese noi de etz si sunt de calitate?

Mersi mult :P

Asa cum a spus si moto_comuniste,ETZ-ul este mai fiabil decat o Jawa.

Desavantajele ETZ-ului sunt:are rotile pe 16, arata foarte urat,iar avantajele lui sunt:are racirea mai buna decat a Jawe-i, si un sprint mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...