Sari la conținut

Italienii Fac Motoare De Viteza...de Ce Sunt Date La O Parte?


Alexgsx
 Share

Postări Recomandate

Si italienii fac moto de viteza si totusi nimeni nu prea vb de ele.

Rar vezi cate o bijuterie de MV Augusta fie ea "chiar si din tipul cu motorizare de GSXR 750 sau 1000"...in rest o ducati ici colo si rar o aprilia dar nu de 125........

 

Nu sunt accesibile la pret????Nu arata destul de "agresiv"???Nu sunt destul de competitive cu Japonezele????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nene daca DOCTORII nu stiu ca MV Augusta a lucrat si cu Yamaha si cu Suzie la capitolul motorizari e grav...

Ce sa mai vb atunci de motocicleta italieneasca care e drept destul de rara si care o singura data am vazut-o in targ pe numele ei Bimota care a fost tot cu motorizare de provenienta japoneza...poate cu Honda ( pt cine stie ) :finger:

 

PS: era si in 2 timpi

post-7426-1129491376_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bimota foloseste Suzuki

Aprilia foloseste Rotax

MV Agusta este prohibitiv de scumpa si nu oricine poate sa mearga pe ea.

Ducati face o motocicleta buna, dar orice japoeza de 1000 o prajeste la liniuta.

 

La fiabilitate italienii sunt destul de slabi (in special Aprilia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bimota folosea suzuki si apoi honda...model care era si in cursele de la clasa regina

 

Cat despre rotax...cine il face si ce face ca asta nu mai stiu...cert e ca in catalogul heine-gerricke din 1995 daca am scris eu bine ca nu ma pricep la scrisuri "povesteste" clar cu cine lucra Bimota si MV Augusta...

 

Cat despre pret... :lol: :finger: da mi-ar placea sa ma prajeasca orice Suzuki Yamaha Honda sau Kawa si eu sa am Augusta :crack:

 

123Kid ...poate imi trimiti si mie ceva materiale cu rotax si augusta te rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi wannabe pe speed... la capitolul fiabilitate vrei sa zivi ca motoarele italiene stau mai prost, sau la design... desi depinde de gust, dar designerii de motoare din europa sunt cei mai apreciati! Ca sa aveti o parere obiectiva totusi trebuie sa se ajunga intr-un final la completarea profilului cu partile: motocicleta, si nr moto.. orice.. dupa aceea poti vorbi.. pana atunci ai o parere imprumutate, si nu o spun din rautate, ci din experiente.. stiu ca sunt multi care se cred destepti, dar o sa va da-ti seama, ca am dreptate! Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind constient ca nu pot avea o MV Augusta...ca e fff scumpa tot la R raman ca p-aia o pot gasi chiar si la second sau 3rd hand cu mult mai ieftin decat o augusta tot la 2nd sau 3rd hand...

 

 

Da' cu Augusta eu zic k cam rupi gura targului... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi wannabe pe speed... la capitolul fiabilitate vrei sa zivi ca motoarele italiene stau mai prost, sau la design... desi depinde de gust, dar designerii de motoare din europa sunt cei mai apreciati! Ca sa aveti o parere obiectiva totusi trebuie sa se ajunga intr-un final la completarea profilului cu partile: motocicleta, si nr moto.. orice.. dupa aceea poti vorbi.. pana atunci ai o parere imprumutate, si nu o spun din rautate, ci din experiente.. stiu ca sunt multi care se cred destepti, dar o sa va da-ti seama, ca am dreptate! Succes

 

saru'na! adevarul e ca incepator fiind probabil trebuie sa fii mai rezervat, insa nu cred ca e cazul.

era vorba de opiniile fiecaruia (exprimate liber) vis-a-vis de topic.

 

apropo, ai condus cumva o augusta? (simpla curiozitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motor supra turat nu are viata unui motor mai putin supra turat...cat despre design...Augusta nu ca o laud sau ca imi place ca nici nu o laud si nici nu imi place...a fost cam printre primele care a pus tobele sub sa...si trebuie recunoscut ca arata bine ...oricum sincer mie imi place Yamaha ca design...si se poate spune si se poate verifica ca modelul R si Genesis a reorientat designul ce a urmat ...vezi fata si spatele ridicat...pt Honda CBR RR fata + spate si Suzuki si Kawa pt spate :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa sariti pe mine.. dupa cum am spus nu a spus din rautate.. putina ironie vine din fiorea mea... te rog Precious nu te supara, dar incepator esti cand ai motor, si ai facut cateva mii de kilometri..

pana la vreo 20 000 tot incepator esti(chiar daca nu recunosti).

nu MV Augusta Brutale nu am condus de exemplu, ca imi era frica... dar e superba, si foarte comoda, dar in schimb am condus Ducati multistrada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sare nimeni pe tine :crack: e doar o discutie amicala dar oricum numai cand stai pe o augusta te trec fiorii pt ca 1 esti privit de toti mai rau k pe o japan si 2 stii ca te cam poti bate cu un japan chiar daca nu il invingi dar il sperii...iar la fiabilitate si tot cred ca Honda e mama tuturor moto... :finger:

 

 

By the way...imi place cum arata multistrada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am sarit (chiar asa tare :crack: ) pur si simplu mi-am sustinut punctul de vedere.

stiu ce spui si inteleg perfect, insa asta nu inseamna ca trebuie sa ma supun daca nu am la activ tzshpe mii de kilometrii.

:finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa continuati discutia asta interesanta si in curand veti avea 100 de postari.

poate atunci va linistiti.

ps. -unii ar trebui sa-si cumpere maibah!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti stelist?????Nu am nevoie de cele 100 de postari k sa imi zic parerea.Cat despre "MAIBAH" eu zic ca ar merge chiar daca acum nu ne mai putem lua ca deja are Jiji una si daca o sa avem si noi nu o sa mai putem fi la fel de jmecheri.Alta era ideea dar vad ca aici nu se pricepe esentialu'...oricum o sa rog pe admini sa stearga topicul asta pt ca vad ca deja lumea o da in alte alea......Pacat ca nu avem orizonturi.. :finger:

 

 

PS:Pe alt topic pe care l-am creat fiecare si-a dat cu parerea si referitor la topic au incercat sa ma lamureasca, chiar daca eu nu am ajuns la stadiul de "doctor"...k unii care se dau cocosi si care au la activ mii de cazaturi si isi spun "pro"( de la profestionist ...asta pt cei ce nu intelege ).Doctor e cel care reuseste sa cada sau cel care merge de o gramada de timp si nu cade??????????????????????????????? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu pe cineva care a avut MV Augusta si .... se plangea doar de consum. In rest: super multumit.

 

 

Intr-adevar: chiar arata bine. Desi conteaza mai mult cum merge o motocicleta (ciclistica, aerodinamica, fiabilitate ...etc) decat "cum" arata.

 

De exemplu RC30 e urata cu spume, dar putini stiu ce face motorasul acela.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia face parte din grupul Piaggio alaturi de Gilera, Vespa, Derbi, Moto Guzzi si mai stiu eu ce oi fi uitat.

Fiabilitate mare. Motoarele sunt facute de Bombardier, Rotax V-Due. Sunt insa comune, singurul producator european ce acopera toate segmentele de piata.

Poza cu Tuono 2006 care promite mult.

 

Benelli

 

Poate cel mai revolutionar prin solutia de racire aleasa. Design extrem si componente de varf. Din pacate management si suport after sales execrabil. A apartinut lui Andrea Merloni care n-a stiut s-o conduca asa ca i-a luat-o tata din mana (indesit & Co) si era sa ajunga pe mana altui baiat de bani gata, Smolenski care are deja TVR (cei care au idee de masini britanice stiu despre ce e vorba). Pentru ca acesta vroia sa mute productia in UK, sindicatele s-au opus si afacerea a cazut. Va fi cumparata de Zunghou (scuzati chineza mea, to litttle practice) care lucreaza deja in colaborare cu Aprilia.

 

Putini stiu dar Benelli a facut in anii 70 motoare de 6 cil - Tornado Sei.

 

In poza un Tre LE, sculptura moderna :crack:

 

BIMOTA = Bianchi, Morri si Tamburini

 

Nascuta in anii 70, a fost inchisa in 2000 datorita in principal problemelor cauzate de singurul motor dezvoltat si produs de ei - VDue de 500 cmc. Jalnic, toate motoarele au fost chemate inapoi.

Altfel au montat Kawasaki, Honda, Yamaha, Suzuki, BMW si Ducati pe cadrurile lor. Productie anuala de sute de bucati, normal ca au devenit exclusive, ciclistica de exceptie, din pacate after sales ucigator de scump, ele nefiind neaparat motociclete ieftine nici la cumparare. O poza cu o Mantra era pusa la "Motociclete mai rare la noi" Mai jos un Tesi 2D.

 

Laverda

 

Intr-adevar rara. Cineva se poate intreba cum dracu de ajung fabrici de tractoare sa faca super sport, vezi Laverda si Lamborghini. Oricum Laverda este acum doar o umbra a ceea ce obisnuia sa fie.

 

Ducati

 

Aproape uitasem. De, e asa de cunoscuta ca a devenit banala :finger:

Pentru cine nu stia, celebra 916 e desenata de guru Tamburini

 

MV Agusta

 

Deasemenea poarta semnatura Tamburini. Singura care se apropie de Benelli ca design, F4 750 slaba ca si performante, problema rezolvata cu introducerea F4 1000. In poza LE Tamburini.

post-6531-1129536682_thumb.jpg

post-6531-1129537710_thumb.jpg

post-6531-1129538756_thumb.jpg

post-6531-1129539133_thumb.jpg

post-6531-1129539859_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu faptul ca MV Agusta e cea mai frumoasa motocicleta. Am o cunostinta care are una. Are un sunet bestial. Cand se plimba in grup, Agusta iti sare in ochi imediat. Pun si o poza sa vedeti despre ce este vorba.

 

mvagustaf47505oe.th.jpg

Editat de Sc0OTeR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bimota foloseste Suzuki

Aprilia foloseste Rotax

MV Agusta este prohibitiv de scumpa si nu oricine poate sa mearga pe ea.

Ducati face o motocicleta buna, dar orice japoeza de 1000 o prajeste la liniuta.

 

La fiabilitate italienii sunt destul de slabi (in special Aprilia).

 

Cate motociclete Aprilia ai condus si cati km ?

Putini sunt cei care vorbesc din experienta posesiei de moto italiene; cei mai multi preiau o eticheta mai veche pusa motocicletelor italiene si de aici vorba romanului: "motocicletele italiene nu sunt fiabile". Cine tine o motocicleta 50.000 km sau mai mult ca eu unul am vazut motoare cu cel mult 35.000 km ?

Daca vreau fiabilitate pe un vehicul cumpar autoturism nu motocicleta...si merg 300.000 km !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...