Sari la conținut

spite de 5


Niku Chopper
 Share

Postări Recomandate

trebuie sa scurtez spitele la nipru si sa le refiletez,insa nu le pot refileta pt capurile de 5 deoarece spita este de 4,3-4,5 , doar portiunea filetata e de 5

 

iar sa le refiletez de 4 nu m-asi increde...

 

deci are cineva ceva spite de 5?, facute sau stiu eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa scurtez spitele la nipru si sa le refiletez,insa nu le pot refileta pt capurile de 5 deoarece spita este de 4,3-4,5 , doar portiunea filetata e de 5

 

iar sa le refiletez de 4 nu m-asi increde...

 

deci are cineva ceva spite de 5?, facute sau stiu eu...

sunt cuie de 5 si lungi de 100 sau 120, desi daca ai janata de 16" nu-ti trebuie asa lungi,mai iei si o filiera de 5 si te-ai rezolat

ps

asai la mine pe roata de 18"spate:P doar ca nu am centrat-o eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt cuie de 5 si lungi de 100 sau 120, desi daca ai janata de 16" nu-ti trebuie asa lungi,mai iei si o filiera de 5 si te-ai rezolat

ps

asai la mine pe roata de 18"spate:P doar ca nu am centrat-o eu!

 

 

foarte buna idea, ma gandeam sa fac cu rabdare din tija de 5 dar trebuie batute capurile de te saturi de ele + k trebuie ceva dispozitiv pt indoit si batut care inca inca nu a fost de gasit...

 

oricum f buna idea,la cuie ar fii gata rezolvata problema capurilor din butuc

 

o chestie, nu o fii materialul din cuie prea moale pt spite?unii faceau din electrozi...

Ms oyama!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte buna idea, ma gandeam sa fac cu rabdare din tija de 5 dar trebuie batute capurile de te saturi de ele + k trebuie ceva dispozitiv pt indoit si batut care inca inca nu a fost de gasit...

 

oricum f buna idea,la cuie ar fii gata rezolvata problema capurilor din butuc

 

o chestie, nu o fii materialul din cuie prea moale pt spite?unii faceau din electrozi...

Ms oyama!

daca e moale preia sarcinile mai bine fiind mai elastic. elctrozii sunt acelasi material.

a rulat 1200km si nu s-a miscat o spita,si a circulat si pe coclauri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e moale preia sarcinile mai bine fiind mai elastic. elctrozii sunt acelasi material.

a rulat 1200km si nu s-a miscat o spita,si a circulat si pe coclauri.

 

 

tineam minte k ziceai de roata ta la nipru k trebuie sa strangi spitele mereu, dar imi dau seama aku k era vorba de roata pe 16....

 

atunci mai mult k sigur k asa voi face, totusi mai e o chestie.am 40 de capete de spite facute din alama si vreo 90 de capete originale de nipru, care sa fie mai rezistente?pe rotile mele la nipru de cand l-am luat joaca cate o spita ramasa fara filet(cate 2-3 pe roata)

 

deci? alama sau otel(originale)?

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dispozitiv pentru capuri de spita iti spun si ala cum sa- faci daca te tin nervi si rabdarea :laugh:

doua bucati de corniere de 25 sau 30 pe ambele laturi.le prinzi in menghina sa fie latura pe latura indiferent, daca vrei sa faci cap pentru spita de 5 , vei baga in masina de gaurit un burghiu de 4 si dai gaura perpendicular pe corniere care sunt prinse in menghina in crestarura dintre imbinari...

lungimea cornierelor sa fie de lungimea "buzelor" de prindere a menghinei sa prinda, stringa mai bine viitoarea spita

asa ca.. find gaura de patru ramine un mm diferenta suficient cit sa stringa spita sau viitoarea spita in menghina, dupa care apuci si dai cu rabdare si nervi cu colopaciu!

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am facut pentru simson Spite din bara de inox, si daca ai o lampa cu gaz sa le inrosesti un pic se bat destul de usor.

iar rezultatul final e cel mai satisfacator. Arata super spitele si nici nu ruginesc. A durat cam 1 ora sa la bat si sa le dau filet (pt o roatA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tineam minte k ziceai de roata ta la nipru k trebuie sa strangi spitele mereu, dar imi dau seama aku k era vorba de roata pe 16....

 

atunci mai mult k sigur k asa voi face, totusi mai e o chestie.am 40 de capete de spite facute din alama si vreo 90 de capete originale de nipru, care sa fie mai rezistente?pe rotile mele la nipru de cand l-am luat joaca cate o spita ramasa fara filet(cate 2-3 pe roata)

 

deci? alama sau otel(originale)?

alama bronz tot una e! sunt prea moi sa tina daca se duce filetul pe cele de otel atunci cele de alama posibil sa nu tina nici la montare daca nu sunt puse cu atentie.

de care iti spune-am era de 17" nu se destringeau,mai rau era dus butucu si din cauza oscilatiior haotice descentra roata rapid.

grija mare la butuc!

verifica-l bine inainte sa bagi munca in el, sa nu ai joc la cota rulment, rulmentul nui bai ca se schimba, sa nu ai joc intre rulment si perete butuc, rulment care vine bagat fortat(indicat) chiar implicare unui ciocan si o teava de diametru rulmentului

 

Io am facut pentru simson Spite din bara de inox, si daca ai o lampa cu gaz sa le inrosesti un pic se bat destul de usor.

iar rezultatul final e cel mai satisfacator. Arata super spitele si nici nu ruginesc. A durat cam 1 ora sa la bat si sa le dau filet (pt o roatA)

bara sau tija?

incalzita merge mai usor desigur!

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am luat 10 cuie sa vad ce si cum, de filetat se fileteaza ok... doar k este exagerat de moale materialul?sa tina? sa nu tina?

 

exista si ceva procedeu mai special la filetat?sa fac totul k la carte daca e...

 

cu asa ceva eu chiar nu am prea lucrat, dadeam 1 tura,apoi putin inapoi filiera, inca 1 tura si asa mai departe, e ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asa am avut si eu cuie la Nipru MT 10-36, de pupat se pupa la locul lor dar niciodata nu vor tine loc de spite. Nu e otelul potrivit

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am luat 10 cuie sa vad ce si cum, de filetat se fileteaza ok... doar k este exagerat de moale materialul?sa tina? sa nu tina?

 

exista si ceva procedeu mai special la filetat?sa fac totul k la carte daca e...

 

cu asa ceva eu chiar nu am prea lucrat, dadeam 1 tura,apoi putin inapoi filiera, inca 1 tura si asa mai departe, e ok?

Nu da inapoi nu are sens unge putin cuiul cu slanina si va merge mai usor daca se incalzeste filiera stai sa se raceasca. Cuiul este prea tare pt. spite electrodul si mai tare si de aceea se rup. Spita trebuie sa fie elastica . Am facut din electrod de crom insa le-am decalit Inrosit si bagat in apa rece si au tinut mai mult la o roata trebuia o filiera. Dovada ca spitele trebuie sa fie elastice sunt cele facute di aluminiu. Dupa ce ai filetat incearca in surub vezi daca nu misca ( daca potriveste filetul ) ca majoritatea nu au pas metric.

Spor la lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MS! deci imi recomanzi sa continui cu confectionarea lor?

ma gandeam k totusi sa fie prea slab materialul din cuie cum zice @Aleko si sa cedeze in timp, sa se intinda...k n-asi vrea sa fiu zilnic cu cheia pe ele...

 

am facut vreo 4, iar dupa cum le-am indoit si filetat mi s-a parut foarte moale materialul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MS! deci imi recomanzi sa continui cu confectionarea lor?

ma gandeam k totusi sa fie prea slab materialul din cuie cum zice @Aleko si sa cedeze in timp, sa se intinda...k n-asi vrea sa fiu zilnic cu cheia pe ele...

 

am facut vreo 4, iar dupa cum le-am indoit si filetat mi s-a parut foarte moale materialul...

De intins nu cred mai degraba se rup. Cuiele sunt din otel, si ai grosimea foarte mare continua linistit

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...