Sari la conținut

problema aprindere


tiptil1
 Share

Postări Recomandate

bobinajul se mai si intrerupe din cauza trepidatiilor si conditiilor aspre de lucru ,cand se arde inseamna ca se pun spirele in scurt , dar foarte bine se poate sa se fi ars treptat (adica daca se pun doua spire in scurt diferenta de rezistenta este mica si se incadreaza in parametrii, deci are o mica toleranta) , dar cand sau pus mai multe spire in scurt (din cauza desprinderii emailului de pe firul de cupru )a ajuns in pragul limita de lucru.

o intrebare, asa, mai de femeie:

cum e posibil sa se arda un generator de tensiune care este solicitat la nici 10% din capacitatea lui?!?

cum este posibil sa se desprinda emailul de pe un conductor care este incastrat intr-o capsula plina de rasina?

imi cer scuze, am pus doua intrebari si am zis numai de una.

baieti, nu va mai dati aiurea cu parerea daca habar nu aveti ce este acolo. sincer, acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intrebam si eu mai devreme, plus ca dracia aia lucreaza in impulsuri, da cate un varfulet de tensiune odata la o rotatie de arbore.. (sau cati cilindri o avea motorul respectiv).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare, asa, mai de femeie:

cum e posibil sa se arda un generator de tensiune care este solicitat la nici 10% din capacitatea lui?!?

cum este posibil sa se desprinda emailul de pe un conductor care este incastrat intr-o capsula plina de rasina?

imi cer scuze, am pus doua intrebari si am zis numai de una.

baieti, nu va mai dati aiurea cu parerea daca habar nu aveti ce este acolo. sincer, acum.

 

atunci daca este o piesa indestructibila de ce in manualul de service scrie "replace if broken" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stress-ule, de ce "senzor" vorbesti tu?

 

Bobinuta se poate defecta mecanic, se desprinde un magnet de pe volanta si loveste in ea, se desprinde si vibreaza, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci daca este o piesa indestructibila de ce in manualul de service scrie "replace if broken" ?

si cum traduci tu, "broken"?

to brake, broke, broken

Editat de kheratha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Daca te referi la cititor : nu este generator de tensiune ci de impulsuri si este solicitat la cum a fost proiectat (cu marja de siguranta )

 

2) intradevar capsulat dar asta nu inseamna ca contractarile , dilatarile(din cauza temperaturii motorului) si trepidatiile la care este supus nu influenteaza in timp piesa in cauza. si sa nu mi spui ca acel cititor care sta in uleiul care lucreaza la temperaturi destul de mari nu se contracta si nu se dilata .

 

Ars inseamna ceva intrerupt sau shuntat este alceva , iar noi aici ne referim la intrerupt sau shuntat(scurt-circuit) . nu am vazut niciodata un cititor ars

 

 

 

 

 

nu ma refeream la apa

si impuls ce este, mestere?

nu e tot o tensiune?

o diferenta de potential?

in plus, ala nu genereaza impulsuri ci niste semialternante pozitive. impulsul are, in teorie, forma dreptunghiulara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (guy.til @ Jan 31 2009, 10:02 AM) *

Mao-san cred ca s-a intamplat asa cum ai explicat tu. Eu nu am umblat deloc la senzor, iar umezeala nu prea vad cum putea sa intre ca e pitit destul de bine, iar firele au garnitura de cauciuc.

 

nu ma refeream la apa

dar la ce te refereai?

la distributie?

iar au sarit dinti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am pus senzor tot de fzr, exact acelasi model cu cel defect, dezmembrat de pe alt motor; m-a costat 100 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...