Sari la conținut

Croatia 2009


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

1. Cei 1000 km sunt realizabili in 12-14h & pauze si cum vom pleca in jurul orei 4-5 din Bucuresti vom ajunge pe seara in Dubrovnik (~20). De altfel este bine ca poti face o selectie si poti descuraja multi de la o asemenea calatorie (aka motociclisti de duminica)

2. Insula respectiva este una din cele mai mari atractii din Croatia cat si insulitele de langa ea . Cand am scris 7 zile pe Hvar nu m-a referit la statul cu burta la soare in toate cele 7 zile . Din Hvar avem legaturi catre toate punctele importante pe care o sa le vizitam intr-un timp relativ scurt

3. La un total de 2890 km care sunt la prima strigare cu siguranta o sa ne intoarcem cu 4k+ km :yikes: . Pentru senzatii mai tari se poate folosi acceleratorul de particule:D

 

20) Foxdesert

 

Este imposibil sa ai o viteza medie mai mare de 40~50km/h [medie orara] cand treci prin zone ca acestea.

Cu o planificare atenta si grup bine inchegat, poate sa faceti in 2 zile, de tras tare.

post-1079-1232444848_thumb.jpgpost-1079-1232444873_thumb.jpgpost-1079-1232444896_thumb.jpgpost-1079-1232444940_thumb.jpgpost-1079-1232444946_thumb.jpgpost-1079-1232444953_thumb.jpgpost-1079-1232444959_thumb.jpgpost-1079-1232444966_thumb.jpgpost-1079-1232444973_thumb.jpgpost-1079-1232444980_thumb.jpgpost-1079-1232444987_thumb.jpg[

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt bine venite parerile celorlalti motiv ptr care o sa iau in calcul si alte variante la drumul de plecare .

 

thanx.

 

Singurul impediment pe care il vad la drumul de dus este ca este unul muntos thats all

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepem numaratoarea :yikes:

 

1) Zircon - Fazer

2) Eu & prietena - CBR 600

3) Robert Hayabusa

4) Alex - Bandit 1200

5) Capitain Busa - Hayabusa

6) Nilsus - Hornet

7) Bogdan - Hayabusa

8) Otto - 1000 RR

9) Boomer - R1

10) Daiana Bmw F 650

11) Dabixanu Biemvieu de 1100

12) Florin - R1

13) Mateih - RSV Tuono 1000 R

14) Florin BV - Bmw 1200

15) Prieten Florin BV ?

16 ) Prieten Florin BV 2 ?

17 Prieten Florin BV 3 ?

18) Dydy - CBR 600

19) Dragos Ilea 900 RR

Conservari de serviciu :

 

1 masina : Corina & prietena lui Boomer

 

 

 

Daca am omis pe cineva sau daca doriti sa faceti alte completari va rog sa-mi dati pm ptr a face un update listei

 

 

Ps: Dan George , ce parere ai despre itinerariul atasat.

 

10x & seara buna.

 

Pune-ma si pe mine la socoteala, solo cu Yamha FZ6.

Sunt si eu de acord cu ce s-a mai spus, mai mult de 500km pe zi e foarte greu si in orice caz neplacut. Am facut de mai multe ori Zurich-Milano prin Alpi, cam 300km si mi-a luat in jur de 5 ore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca se pot intampla multe in 1000 de km, eu unul sunt adeptul parcurgerii distantei in 1 zi, chiar daca am 1000RR.

ne vom astepta unul pe celalalt in vami si la destinatie,in rest pe grupuri.

 

asteptam si parerile brasovenilor.

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca se pot intampla multe in 1000 de km, eu unul sunt adeptul parcurgerii distantei in 1 zi, chiar daca am 1000RR.

ne vom astepta unul pe celalalt in vami si la destinatie,in rest pe grupuri.

 

asteptam si parerile brasovenilor.

 

Daca reusesti sa faci drumul asta, in maxim 24h, iti fac cinste cu benzina consumata intre buc si dubrovnic.

Pui benzina la plecare, pastrezi bonul de casa, si cand ajungi in dubrovnic pui iar benzina si pastrezi la fel si bonul de casa.

[evident ca vei pastra si bonurile de benzina de pe parcurs, pt un eventual decont.]

Daca intre data/ora celor doua bonuri sunt mai putin de 24 de ore, iti decontez benzina consumata.

[cu 1000RRul tau, mergand pe el, fara sa folosesti masina+platforma]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti sa faci drumul asta, in maxim 24h, iti fac cinste cu benzina consumata intre buc si dubrovnic.

Pui benzina la plecare, pastrezi bonul de casa, si cand ajungi in dubrovnic pui iar benzina si pastrezi la fel si bonul de casa.

[evident ca vei pastra si bonurile de benzina de pe parcurs, pt un eventual decont.]

Daca intre data/ora celor doua bonuri sunt mai putin de 24 de ore, iti decontez benzina consumata.

[cu 1000RRul tau, mergand pe el, fara sa folosesti masina+platforma]

 

iti multumesc pt oferta, dar cine ma cunoaste poate sa iti spuna ca ai pierdut pariul de pe acum. :yikes:

acum vorbind serios, e greu , dar se poate.

eu nu opresc decat sa alimentez, merg la WC odata la 6 ore si merg cu 50km/h media peste oricare motorist normal ,in conditii normale.

bine, nu asta e ideea, trebuie sa putem toti,altfel recalculam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se presupune ca vrem sa facem excursia aceasta de placere nu sa ne fortam limitele si norocul ,ce am rezolvat daca gonim ca nebunii prin atatea locuri frumoase fara sa avem timp sa ne bucuram de ele? Eu si cu sotia vrem sa ne bagam la excursia asta cu un fazer FZ1S daca se mai modifica putin programul in sensul unei nopti petrecute undeva pe la mijlocul primei distante de 1000 km si gasit si alte locatii frumoase de cazare nu numai pe insula aceea.

PS: cred ca ar trebui sa-l mai tragem un pic de limba pe domnul George ca-i foarte documentat in privinta acestiu traseu.

Anual fac aproape cate 20000 km pe mobra, nu-s novice ,dar sunt km facuti din si cu placere, nu gen "sac de cartofi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amatoru , ai dreptate in privinta "placerii" . Trebuie gandit drumul la plecare mai in amanunt cat si prima oprire . Momentan suntem la capitolul discutii :yikes:

 

O varianta rezonabila ca si nr de km pentru toata lumea ar fi asta

post-14862-1232460132_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc pt oferta, dar cine ma cunoaste poate sa iti spuna ca ai pierdut pariul de pe acum. :yikes:

acum vorbind serios, e greu , dar se poate.

eu nu opresc decat sa alimentez, merg la WC odata la 6 ore si merg cu 50km/h media peste oricare motorist normal ,in conditii normale.

bine, nu asta e ideea, trebuie sa putem toti,altfel recalculam.

 

Ai spus exact ce trebuia: Trebuie sa putem toti, altfel recalculam.

 

Bucuresti <> Dubrovnic, este drum de anduranta. ca sa mentii o medie de >50km/h, timp de 20 de ore, este greu. [se presupune ca restul de 4 ore pana la 24 reprezinta pauzele de alimentare_benzina/golire_vezica la benzinarii.

Daca spuneai ca faci buc <> sibiu in sub 3 ore, te sustineam.Am reusit si eu. Dar chiar si singur pe motor, >1000km in < 24h, ii faci doar pe autostrazi, nu pe drumuri de munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....se mai poate si cu......vaporul !!

din ce am vorbit in port am inteles ca vaporul asta ajunge la tulcea ( "Jadrolinja" se cheama compania ).:

erau destui cu motoare imbarcati pe el.....

 

daca vreti o sa pun si poza mai incolo...acuma nu ma mai lasa serveru...

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: cred ca ar trebui sa-l mai tragem un pic de limba pe domnul George ca-i foarte documentat in privinta acestiu traseu.

Pot cel mult sa va povestesc din experienta mea, si poate, eventual sa va dau un sfat despre drum. Traseul totusi il veti alege voi.

O parte din drumul Dubrovnic <> Buc, pe traseul vostru, l-am facut. pana la granita cu serbia. De acolo eu am facut dreapta si am intrat in Kosovo [sudul serbiei],prin KosovaMitrovska, Pristina, Skopje[macedonia].

 

Asa cum am fost [doar un motor, eu cu prietena, bagaje, inceput de octombrie], il pot considera unul dintre cele mai frumoase drumuri facute de mine. Foarte dur totusi, cu adrenalina la maxim.

Situatii dificile? pai...

prin muntenegru, drum de coasta, la 8 dimineata, imediat dupa ridicarea cetii, cu drum plin de mazga.

nu plouase de multa vreme iar praful de pe drum era inmuiat de ceata. asfaltul era de tip 'lucios'. La peste 50/h, incepeam sa pierd aderenta.

 

apoi drumul prin Kotor: am deviat de la drumul de coasta, pe care daca mai mergeam cu 50/h, pana la Podgorita faceam 3 ore [mai aveam cam 180km] si am ales un drum 'judetean' de munte. cel prin kotor~Cetinje. aveam doar 80km. scurtam 100km. dar.... primii 15~20 de km erau doar de urcare, pieptis, pe versantul muntelui. drum lat de o banda jumate, cu alveole din loc in loc ca sa poata trece 2 masini. Ajuns sus, am ajuns in sate devastate de razboi, cu indicatoare de circulatie ciuruite de gloante [vezi poze anterioare], si pe drum au aparut masini [in mare parte golf 2, cam toate sifonate], fara nr de circulatie, conduse de soferi cu barba si ochelari de soare, cu pielea ceva mai neagra.

 

in Nordul Muntenegrului. sate si populatie cam cum este satul Glod de la noi, dintre Targoviste si Sinaia [vezi Borat]

granita dintre muntenegru si serbia: este o poza cu un viaduct. este imediat dupa viaduct, in partea dreapta. Ma simteam in continuare ca in filmele cu Borat.

 

intram in Kosovo: drumul ocolea un pod imens, dinamitat. apoi am fost oprit la o intersectie, de politia sarba, ca nu am asteptat cuminte la intrarea in intersectie, in dreptul unui indicator de STOP, pana sa-mi faca politistul semn ca pot sa trec.

A vrut sa-mi dea amenda. sa o platesc 'cash, euro'. i-am explicat ca nu am cash euro, am doar VISA euro. dupa vre-o 20 de min m-a lasat sa plec fara amenda.

vama trupelor KFOR la intrare in Kosovo. ne-au facut permis special de intrare.

 

Pristina: un fel de Glod, la nivel de oras. Se mergea bara la bara, cu fix 50/h. pe margine indicatoare de circulatie pt tancuri si vehicole ale armatei.

 

in total, cam in vre-o 16 ore am reusit sa parcurgem cam 600km. fara pauza de masa, cu pauze de 5~10 min la fiecare 45 de min de mers, cand mancam doar Snikers si Mars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se va stabili sa facem cei 1000 km in 2 zile,adica daca asa va vrea majoritatea, voi fi de acord si eu.

ce e foarte important la mine - asfaltul sa fie de calitate, altfel imi rup poponeata..

Editat de otto.tun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunicu' avea o vorba... :yikes: Calul care-l gasesti la targ... nu-i la fel cu cel care il vrei acasa... asa ca trebuie sa fim flexibili... drumul e lung, grupul e mare... tre sa gasim opriri alternative care sa fie luate in considerare in caz ca vremea nu tine cu noi, o pana, accident sau unii se pierd pe drum... etc.

 

Intotdeauna e bine sa fie un "Back Up" macar niste puncte de regrupare ca sa se adune si cei mai inceti...

 

Otto nu are nevoie de ele si Nici Florin... :yikes:)

 

Cele bune si s-auzim de bine... Eu oficial maine plec pe mare... si vin cam pe 20Aprilie in tara...

 

Merg pe mana voastra.

 

God Speed.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti sa faci drumul asta, in maxim 24h, iti fac cinste cu benzina consumata intre buc si dubrovnic.

Pui benzina la plecare, pastrezi bonul de casa, si cand ajungi in dubrovnic pui iar benzina si pastrezi la fel si bonul de casa.

[evident ca vei pastra si bonurile de benzina de pe parcurs, pt un eventual decont.]

Daca intre data/ora celor doua bonuri sunt mai putin de 24 de ore, iti decontez benzina consumata.

[cu 1000RRul tau, mergand pe el, fara sa folosesti masina+platforma]

 

George,eu zic ca pierzi :yikes: Bun..Cu foarte mare parere de rau, va rog sa ma scoateti de pe lista,m-i s-au schimbat intre timp prioritatile :eek: :yikes: Daca totusi o sa vin,vin pe barba mea,ma descurc cumva.Daca nu,drum bun si oricum voi urmari evolutia acestui grup :kiss: va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de-abia astept sa va intoarceti din croatia; in primul rand sa aflu cum e drumul pe traseul pe care ati mers si in al doilea rand sa vad poze - pe undeva va cam invidiez.....eu oricum nu pot sa ma bag.... :yikes:

 

asfalt uscat si nu uitati sa va luati ap. foto !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, 1000km sunt putin la risc tinand cont de perioada si ruta aleasa. Poate sa fie vreme urata, caz in care mai greu cu asemenea distante in 14h.

Insa etapele sub 500km intra la capitolul bancul zilei ... nu isi ia nimeni 3 saptamani libere pentru excursia aceasta.

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este cineva interesat de asa ceva? . Adaptarea la moto se face elegant zic eu

 

Traseul FINAL!

 

01.05.2009 (690 km)- Bucuresti-Pitesti-Craiova-Calafat-Kula Zajecar-Izvor-Paracin-Cicevac-Krusevac-Trstenik-Podunavci-Kraljevo-Uzice-Nova Varosepolje-Bistrica-Prijepolje-Brodarevo-Bijelo Polje - (Linia rosie)

 

02.05.2009 426 km - Bijelo Polje-Mojkovac-Babljak- Moraca-Podgorica-Gornji Kokoti-Cetinje-Kotor-Risan-Kamenari-Kercegnovi-Gruda-Cavat-Dubrovnik - Slano - Zivogosce - Makarska - Dugi Rat - Split - Hvar (insula) (ferry catre Hvar) - linia albastra

 

03.05.2009 - Hvar & imprejurimi

 

04.05.2009 - Hvar & imprejurimi

 

05.05.2009 - Hvar & imprejurimi

 

06.05.2009 - (618 km) Optional Hvar - Split -Lozovac - Benkovac - D.Zemunik- Ravanjska - Licko Lesce - Lokva - Senj (prin munti ) - Senj (intoarcere pe coasta) - Sv Juraj - Jablanac - Kariobag - Lukovo Sugarje - Ravanjska- D . Zemunik Sukosan- Sv Filip Jakov- Pirovac - Sibenik - Split - linia portocalie pe harta

 

07.05.2009 - Hvar - & imprejurimi

 

08.05.2009 - Hvar - & imprejurimi

 

09.05.2009 - (510 km) Split - Sibenik - Zadar - Rijeka - Zagreb linia neagra

 

10.05.2009 - (530 km) Zagreb - Belgrad - Oravita - linia verde

 

 

Total 2890 km la care o sa mai punem extra trip-urile

 

Ca si cazari vom dormi asa :

 

1 noapte la Bijelo Polje sau imprejurimi

7 nopti pe insula Hvar

1 noapte la Zagreb sau imprejurimi

 

Pana pe 15 februarie sa facem un total de persoane care vor merge (si aici am rugamintea sa specificati fiecare daca veti veni insotiti sau nu)

 

 

1) Zircon - Fazer - (1 persoana)

2) Eu & prietena - CBR 600 (2 persoane)

3) Alex - Bandit 1200 (1 persoana)

4) Capitain Busa - Hayabusa (1persoana)

5) Nilsus - Hornet (1 persoana)

6) Otto - 1000 RR (1 persoana)

7) Boomer - R1 (1 persoana)

8) Daiana Bmw F 650 (1 persoana)

9) Dabixanu Biemvieu de 1100 (1 persoana)

10) Florin - R1 (2 persoane)

11) Mateih - RSV Tuono 1000 R (1 persoana)

12) Dydy - CBR 600 (2 persoane)

13) Dragos Ilea 900 RR (2 persoane)

14) Knight Yamaha Fazer FZ6 (1 persoana)

15) Foxdesert (1 persoana)

16) RUL + nevasta BMW 1200 GS (2 persoane)

Conservari de serviciu :

 

1 masina : Corina & Vio

 

Urmatorii vor afla pe parcurs daca vin sau nu

 

1) Robert - Hayabusa

2) Bogdan - Hayabusa

3) Florin BV - Bmw 1200

4) Eti_Radu - Africa Twin

5) Amatoru yamaha fz1s

6) Dorumaster

7) Preacuvinciosul_Mihail

8) Classic_vld BMW R1200 GS ADV

9)Yonatzu

10) Mosulik

post-14862-1232621914_thumb.jpg

Editat de mih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...