Sari la conținut

Croatia 2009


bubucaty
 Share

Postări Recomandate

Daca tot vine anul nou , sa-l intampinam cu o agenda plina de excursii frumoase !

 

Asadar, in urma discutiilor cu gasca s-a hotarat o calatorie de 10 zile in Croatia !! :)

 

Ruta spre Croatia : Bucuresti - Giurgiu - Russe - Pleven - Sofia - Nis - Pristina - Kolasin - Potgorica - Dubrovnik ( varianta la alegere prin munti sau pe coasta Montenegro ) cca 1100 km;

Ruta catre Romania: Plitvicki - Glina - Potok - Belgrad - Brodica - Kladovo - Drobeta-Turnu-Severin - Craiova ( sau Pitesti ) - Bucuresti. ( cca 1000 km )

 

Programul celor 10 zile :

Ziua 1/2 - Bucuresti - Dubrovnik ( cazare 1 noapte in Serbia sau Montenegro + 1 noapte langa Dubrovnik )

Ziua 3 - vizita Dubrovnik si imprejurimi ( cazare langa Dubrovnik )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slideshow/2/Dubrovnik.html

Ziua 4 - Dubrovnik - Split ( cazare pe langa Split )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slideshow/4/Split.html

Ziua 5 - Split si imprejurari ( cazare pe langa Split ).

Ziua 6 - Split - Zadar - Insula Rab ( Lopar ) - luat feery spre insula KRK ( cazare Baska )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slidesho...Insula-Krk.html

Ziua 7 - Baska - Omisalj - Plitvièki ( cazare langa Plitvicki )

Ziua 8 - Plitvicki ( cazare langa Plitvicki )

http://www.lazy.ro/articol/Top/75/slidesho...l-Plitvice.html

Ziua 9/10 - Plitvicki - Bucuresti

 

Buget aprox. 1 moto / 1 pers:

Cazare : 20 euro / noapte x 9 nopti = 180 euro

Mancare, bautura: 570 euro

Benzina : in jur de 3000 km = 150 euro

Ferry, intrari in zone turistice, autostrazi : 100 euro

Total: 1000 euro ( n-ar fi rau sa avem fiecare in plus o rezerva pt chelt. neprevazute)

 

Vom avea nevoie de pasaport valabil, CI si carte verde.

Cazarea propun s-o facem la fata locului in cadrul pensiunilor/vilelor. Din spusele celor ce au mai fost rezulta ca e o varianta mai aproape de mare, mai ieftina cu conditii f bune. Evident ca daca se va ivi vreo ocazie sa putem sta cu totii in acelasi loc, o s-o preferam.

 

Sper sa strangem din nou un grup la fel de nebun ,unit si frumos ca si cel din Grecia !

 

Sa inceapa inscrierile, doamnelor si domnilor ! :D

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Traseul este foarte tentant. Daca reusim sa ne rezolvam problema legata te timpul liber, nu voi rata excursia.

 

Si nu uita sa fii atent si la problema cu motocicleta, daaaaa??!!! Ca sa fim siguri de data asta ca daca zici ca vii cu noi o si poti face....... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, RCA/Cartea Verde trebuie sa contina tarile prin care treceti !

Majoritatea societatilor de la noi nu au "acoperire" in Muntenegru, Serbia, Macedonia, etc. si va treziti la granita ca trebuie sa platiti suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori sa platesti suplimentar ori sa-ti turezi motorul... Sarbii sunt innebuniti dupa cum se aude un motor turat... la granita sigur or sa va roage asta :laugh:

Editat de wolf4mwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu uita sa fii atent si la problema cu motocicleta, daaaaa??!!! Ca sa fim siguri de data asta ca daca zici ca vii cu noi o si poti face....... :laugh:

Am 2 motoare, in caz ca nu stii. :laugh:

cel putin una va fi disponibila atunci.

PS: Ai mai spalat mobra?

 

Atentie, RCA/Cartea Verde trebuie sa contina tarile prin care treceti !

Majoritatea societatilor de la noi nu au "acoperire" in Muntenegru, Serbia, Macedonia, etc. si va treziti la granita ca trebuie sa platiti suplimentar.

Informatie foarte utila. merci thomas .

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul acesta am vizitat bosnia -croatia-muntenegru-serbia

carte verde si asigurare medicala trebuie doar la bosnieci

eu am stat in autocampuri la cort, dar majoritatea aveau si casute la preturi acceptabile

daca doriti si alte inf si va pot ajuta cu cea mai mare placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut Pristina pe lista...

Cartea verde NU acopera zonele care nu sunt sub controlul guvernului de la Belgrad.

Deci pentru Kosovo trebuie facuta la granitza... 50 euro pentru o "gluma" de hartie. Nu prea merita, nu prea ai ce vedea in Kosovo iar la Kosovopolije la monument nu prea au acces turistii, decat daca ii convingeti pe cei din plutonul de paza de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut Pristina pe lista...

Cartea verde NU acopera zonele care nu sunt sub controlul guvernului de la Belgrad.

Deci pentru Kosovo trebuie facuta la granitza... 50 euro pentru o "gluma" de hartie. Nu prea merita, nu prea ai ce vedea in Kosovo iar la Kosovopolije la monument nu prea au acces turistii, decat daca ii convingeti pe cei din plutonul de paza de acolo.

Ai dreptate si-ti multumesc pentru interventia foarte pertinenta. Avand in vedere ca Romania nu recunoaste provincia Kosovo, ca in Kosovska Mitrovica sunt campati vreo cateva mii de soldati, orasul fiind divizat in doua cu baricade intre partile albaneza si cea sarba, cred ca am putea schimba ruta de ducere in :

 

Bucuresti - Drobeta-Turnu-Severin - Miloseva Kula - Cacak - Uzice - Bijelo Polje - Potgorica - Dubrovnik

 

 

Astept pareri pro si contra pentru aceasta ruta.

 

Atentie, RCA/Cartea Verde trebuie sa contina tarile prin care treceti !

Majoritatea societatilor de la noi nu au "acoperire" in Muntenegru, Serbia, Macedonia, etc. si va treziti la granita ca trebuie sa platiti suplimentar.

Da, o sa ne interesam din timp Thomas, multumim !

Inca o problema de rezolvat pentru cei ce au nu au motoarele pe numele lor: va fi nevoie de procura valabila pe perioada excursiei.

 

Ori sa platesti suplimentar ori sa-ti turezi motorul... Sarbii sunt innebuniti dupa cum se aude un motor turat... la granita sigur or sa va roage asta :P

Intr-adevar, am citit despre cat de mult iubesc sarbii motoarele si motociclistii. Deci vesti bune ! :laugh:

 

 

anul acesta am vizitat bosnia -croatia-muntenegru-serbia

carte verde si asigurare medicala trebuie doar la bosnieci

eu am stat in autocampuri la cort, dar majoritatea aveau si casute la preturi acceptabile

daca doriti si alte inf si va pot ajuta cu cea mai mare placere

Multumim de sprijin, cu siguranta ca pana va veni startul vor fi multe de lamurit.

Vom apela cu placere la sfaturile tale ! :laugh:

 

Tuturor celor care deja s-au inscris pe lista : BINE ATI RE / VENIT !!!!!! :)

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc Kosovo,dar in partea de nord pana la jumatatea orasului Mitrovica,nu prea este nimic de vazut iar in partea de sud cu Pristina,in partea albaneza,nu recomand.Asa ca sunt de acord cu traseul ocolitor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

si noi am fost in vara prin multe dintre locurile mentionate de voi .

noi am mers un pic altfel: in mare Ungaria , Croatia , serbia, Croatia , Serbia , Croatia :laugh:) ca asa sunt granitele p'acolo , din croatia pana in Dubrovnik si de acolo inapoi pana in Slovenia , Italia , Cortina d'amprezzo, Austria , Ungaria si acasa.

 

In fine , in Serbia nu prea ai ce vedea decat o tara in care te crezi pe vremea lui Ceausescu.

In restt vezi inca ruinele de la bombardamente prin Novi Sad de exemplu.

 

Va uram drum bun si taxe mici la autostrazi. Va mai sugerez sa luati cam 200 de euroi pentru autostrada numai in Croatia . Is scumpe de lesini.

 

cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I`m in me too....este ce vroiam sa fac la anul de ziua mea...si amatori sint greu de gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...