Sari la conținut

enduro-maniaco-depresiv sibiu ed.IV(29-31mai)


atillas
 Share

Postări Recomandate

deci pana acum au confirmat piloti din:bucuresti,galati,braila,arad,brasov,cluj,gheorgieni,pitesti,bistrita-nasaud,tg jiu,brasov,buzau,timisoara,campulung,+muscel..

 

inteleg ca sibienii nu vor sa se dea :-p

Editat de ADV75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

inteleg ca sibienii nu vor sa se dea :-p

 

se vor da,se vor da..in calitate arbitri de traseu sau maturatori(ptr cine nu stie INCA termenul este vorba de cei care inchid traseul si aduna piloti rataciti,recupereaza motoare defecte din traseu..etc..)un fel de maturat traseul..

 

@lewa..anul trecut si-a facut debutul la EMD,Bobo-mic care a mers foarte bine, a intrat si a facut inclusiv speciala..si cred ca avea doar vreo 13 ani..asa ca poate recidivati voi(oricum in traseu va intra obligatoriu cu unul din voi)

 

http://www.youtube.com/watch?v=hc19rFPwuKg...ptr cine nu a vazut filmul lui nitescu de pe tvr 2 aveti aici o scurta prezentare..restul la paltinis sambata noaptea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vor da,se vor da..in calitate arbitri de traseu sau maturatori(ptr cine nu stie INCA termenul este vorba de cei care inchid traseul si aduna piloti rataciti,recupereaza motoare defecte din traseu..etc..)un fel de maturat traseul..

 

@lewa..anul trecut si-a facut debutul la EMD,Bobo-mic care a mers foarte bine, a intrat si a facut inclusiv speciala..si cred ca avea doar vreo 13 ani..asa ca poate recidivati voi(oricum in traseu va intra obligatoriu cu unul din voi)

 

http://www.youtube.com/watch?v=hc19rFPwuKg...ptr cine nu a vazut filmul lui nitescu de pe tvr 2 aveti aici o scurta prezentare..restul la paltinis sambata noaptea

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil se vor da dintre cei care nu sint in clubul organizator si nu stiu traseul

io-s unu dintre aia :D

ca nu apara probleme de genul asta vom afisa o lista cu toti membrii celor 2 cluburi organizatoare si se poate verifica clasamentul..de arbitraj se va ocupa o firma de profil,toate hartiile originale cu timpii sunt la dispozitia concurentilor 2-3 ore dupa afisare pana in festivitatea de premiere..contestatiile ca la orice concurs serios se vor plati:10 halbe de bere..

 

traseul a fost gandit si facut de foarte putini si va fi secret pana la sedinta tehnica a organizatorilor in saptamana concursului..am ales varianta asta fiindca vor fi destui din sibiu care vor veni sa se dea si nu vrem sa fie discutii ca au iesit in primele locuri sibieni fiindca au avut timp sa se antreneze pe traseu,iar zona are asa de multe trasee incat e imposibil ca cineva sa banuiasca in afara marcatorilor traseul complet(marcajele se vor planta in teren din aceleasi motive foarte aproape de data cursei)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate hartiile originale cu timpii sunt la dispozitia concurentilor 2-3 ore dupa afisare pana in festivitatea de premiere

 

stii foarte bine ca nu asta e problema. Daca stii traseul si ocolesti 2 zone nasoale esti campion!

Acum tine de fair play-ul fiecaruia.

Oricum, daca pe podium vor fi valceni sau sibieni pe care nu prea i-a mai vazut nimeni pe podiumuri pe la alte curse cu greu o sa creada cineva ca fix acum si fix acolo au inceput sa se afirme noi campioni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zona in care o sa fie concursul este f putin frecventata de enduristi ptr ca e prea departe de sb cind sint tot ce vrei mult mai aproape

am auzit de la organizatori ca or sa faca traseu cu poteci nebatute vreodata de motoare

si nam auzit vreodata ca un motorist sa fure din traseu ptr a cistiga..nu mai are nici un farmec si te mai si umpli de kakao daca esti prins...de alea pe la concursurile de atv-uri poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ionut, iti dai seama ca nu pot interzice nimanui sa se dea,tot ce pot garanta este ca nu va sti nimeni din concurenti traseul inainte de sedinta tehnica..consider ca marcajele cu banda te fac sa mergi constant pe traseu,iar intr-o zona cu zeci de poteci te ratacesti si pana iesi iar la traseu pierzi timp serios,in plus de asta avem o gaselnita prin care marcam in cateva puncte diferite din traseu motoarele,metoda pe care toata lumea o va putea vedea in timpul cursei si verifica la sfarsitul ei.marcaje care se vor face in "zone nasoale"..

 

ps nu ne incanta ideea sa iasa discutii inainte de premiere pe tema favoritismelor..pe mine personal nu ma intereseaza absolut deloc cine va castiga,pana in momentul in care arbitrii nu imi dau actele oficiale..m-am muncit sa obtin o gramada de premii pe praful asta,mi-a fost foarte,foarte greu sa le obtin si sa fac ceea ce veti vedea la sibiu si nu sunt dispus sa dau cu piciorul la toata munca asta ptr o situatie jenanta de favorizarea "infractorului" :) :bigstar:,

 

pana la noi amanunte sa auzim de bine si nu uitati ca mai sunt curse la arges si deva cu 2 saptamani inainte de emd..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NEWS NEWS

 

traseul s-a finalizat,si pot sa va anunt ca sunt in fiecare zi aprox de 80 de km de parcurs ptr amadoua categoriile de piloti..va fi un traseu de anduranta ptr profi cu tot ce trebuie,iar hobby vor avea poteca si linie de creasta cu belvedere superba la greu..trasele se intersecteaza in cateva puncte dar in acelasi sens de mers ptr ambele categorii..(va rog sa imi scrieti daca va ajunge un plin si eventual un bidon de 2 litri ptr 2T)sau organizam un punct de alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii foarte bine ca nu asta e problema. Daca stii traseul si ocolesti 2 zone nasoale esti campion!

Acum tine de fair play-ul fiecaruia.

Oricum, daca pe podium vor fi valceni sau sibieni pe care nu prea i-a mai vazut nimeni pe podiumuri pe la alte curse cu greu o sa creada cineva ca fix acum si fix acolo au inceput sa se afirme noi campioni.

 

 

SALUTARE D-L IONUT.

 

DUPA CUM AM VORBIT SA STII CA SI CURSA DE LA BACAU ARE TRASEUL FINALIZAT.

 

O SA FIE TREABA GREA , DAR O SA FIE UN TRASEU SMECHER.

 

MERCI PENTRU TOT SPRIJINUL.

 

DUPA SIBIU , TOATA LUMEA ANTRENATA ESTE ASTEPTATA LA BACAU

 

22-24 MAI CURSA ENDURO TARE

 

WWW.ENDUROTOTAL.RO

 

MARE STIMA.

 

BOGDAN ANDRIES 0744547655

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru motoarele in 2timpi, un rezervor + 2l sunt la limita pentru 80km. Daca traseul e greu si o mai si dai pe jos sigur nu ajung.

Puneti punct de realimentare, dati-le si cateva baxuri de apa. E mai bine asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punct de alimentare!! :D

ok..aproximativ la jumatarea traseului se traverseaza un drum forestier pe o lungime de vreo 100 m..acolo va fi punct de alimentare,asa ca pregatiti bidoane sau ce aveti cu numele scrise pe ele..o sa fie apa acolo..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Sunt Claudiu, presedintele clubului AMC din Sibiu.

Duminica trecuta am inceput sa facem traseele pentru concurs.

Am citit discutiile voastre anterioare si vad ca este multa lume care isi face tot felul de probleme.

Am sa incerc sa lamuresc pe cat posibil, si anume:

Referitor la traseu.

Traseul va avea aprox. 70 de km la profi si ceva mai putin la hobby. Eu personal am facut traseul cu motor in 2 timpi (EXC 200) si mi-a ajuns benzina. Ba mai mult, a fost si Amidon din Valcea cu EXC 300, tot 2 timpi, si lui i-a ajuns benzina.

Am vazut ca unii dintre voi isi fac probleme ca nu le va ajunge un plin. Parerea mea este ca le va ajunge, dar ca sa evitam orice neplacere vom face un punct de alimentare undeva la mijlocul traseului. Asta inseamna ca oricare dintre voi care considera ca are nevoie de benzina in plus, sa faca bine sa lase la organizator un bidon cu benzina, pe care sa-si scrie numele, iar noi il vom duce in acel punct de alimentare.

Traseul este frumos, de anduranta, foarte variat. Startul se va da din acelasi loc pentru toata lumea, iar traseele de profi si hobby se vor desparti si intersecta de cateva ori (in acelasi sens de mers).

Referitor la discutia cu sibienii care stiu traseele.

Va asigur pe toti ca nu incape in discutie asa ceva. Nici unul din participanti nu va sti traseul inainte de start. Traseul este nou si pentru mine care ma dau prin zona de cativa ani buni. Clubul AMC Sibiu are peste 30 de membrii, dintre care nici unul nu va concura. Normal ca mai sunt si alti enduristi in Sibiu, dar va garantez ca nici unul nu va sti traseul dinainte.

Spunea cineva mai devreme ca daca ocolesti 2 zone nasoale esti campion. Ei bine, in fiecare zona "nasoala" va fi cate un chek-point, iar cine ocoleste un check-point va fi penalizat suficient incat sa nu fie "campion".

Aceste titluri se obtin in campionatele nationale si internationale, nu la acest concurs. La Sibiu dorim ca toata lumea sa se simta bine, sa facem un chef mare si sa-l condimentam cu o endureala pe cinste.

Va asteptam cu drag la Sibiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca nu prea imi place sa sucesc datele,sau detaliile a intervenit o situatie in ceea ce priveste asigurarea aceea pe care trebuie sa o aibe fiecare pilot la cursa.asigurarea va intra in vigoare la 48 de ore din momentul semnarii contractului de asigurare,deci nu este valabila pe perioada cursei daca se incheie vineri sau sambata dimineata..asa ca dupa ce ne-am consultat am ajuns la urmatoarea concluzie:ASIGURAREA NU MAI ESTE OBLIGATORIE,CINE DORESTE ISI FACE(si noi va sfatuim sa o faceti-adica sa veniti cu ea facuta),cine nu o sa semneze o declaratie pe proprie raspundere prin care degreveaza organizatorii de orice incident in care respectivul este implicat pe perioada cursei.

 

PS din cate am inteles orice societate de asigurari are acest segment ..trebuie mers doar si spus ce si cum vrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceste titluri se obtin in campionatele nationale si internationale, nu la acest concurs. La Sibiu dorim ca toata lumea sa se simta bine, sa facem un chef mare si sa-l condimentam cu o endureala pe cinste.

Gand la gand cu bucurie !!! Tocmai pt. cele scrise mai sus unii prefera 'intrunirile prietenesti' in detrimentul campionatului.

ABIA ASTEPT sfarsitul lu' mai !!!

SPOR la marcat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incet,incet strangem iar toata tara.. :baldy:

 

ontopic..s-a definitivat traseul si va fi nevoie de benzina ptr 2T,asa ca bidoane sau canistre sa aveti la voi,o sa asiguram transportul lor si ceva apa in traseu..

LUATI BENZINA LA VOI PTR AMBELE ZILE (traseu profi sambata+duminica aprox 150 km in total,traseu hobby sambata+duminica aprox 130 km in total).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

tabara de baza(ce include parcul rece,secretariatul,etc)se afla in santa,dupa intrarea in statiunea paltinis exista indicatoare (Santa 4 km)si se intra pe un drum forestier pana in tabara..pe indicatoarele rutiere vom pune niste banda KTM sa sara in ochi..

 

Ca sa stam cat mai mult timp la un loc pe toata durata intalnirii am adus o firma de catering care face mancare la cerere,va avea permanent gratar incins, bere si racoritoare la frigider..

 

inscrieri: vineri 14,00-24,00

sambata 7,30-9,00

briefing sambata 9,30

duminica 9,30

 

start sambata 10,00

duminica 10,00

Tabara se deschide de vineri dimineata cu orele 9

 

Ptr relatii de ultim moment 0745/798927 stef sau 0741/563393 ade...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...