Sari la conținut

Gpz 550


DanielM
 Share

Postări Recomandate

Primul meu motor. Kawasaki GPZ550

 

L-am luat dupa un test drive de 1 Kilometru. A fost prima motocicleta pe care am mers, si zgomotul motorului, acceleratia si senzatia pe care am avut-o mergand razant printre masini, mi-au taiat efectiv respiratia.

 

Ma citez singur de pe pagina web www.kawasaki.go.ro, pe care am facut-o special pentru aceasta motocicleta:

 

"Intotdeauna am fost atras de viteza, si stiu sigur ca nu sunt singurul.

Prima mea intalnire cu monstrii pe roti am avut-o in copilarie in drum spre mare. Dupa cum stiti in drumul spre litoral toti se opreau la complexul Privighetoarea de langa Slobozia, pentru a manca ceva si a bea un Pepsi...Remember?...

 

Acolo obisnuiau sa opreasca si motociclistii straini mai ales cei italieni in drumul lor spre litoral nostru insorit :P). Ei bine, intr-unul din anii aceia, un grup de motociclisti au trecut pe acolo... asa cum vazusem numai in putinele filme pe care TVR le difuza. Am ramas profund impresionat de motocicletele lor....si de stilul lor de viata, de felul in care se comportau ....de libertatea pe care o afisau. A fost ceva inexplicabil.

 

De atunci au trecut multi ani pana am reusit sa-mi cumpar prima motocicleta.

 

Prima mea motocicleta a fost un MZ de 250 cmc Am gasit-o prin ziar si am dat pe ea un telefon mobil Nokia :D. Nu prea am avut parte de ea, dar am invatat sa merg pe motociclete. Inainte de ea am avut vreo patru modele de scutere.

 

In sfarsit in anul 2001 am reusit sa-mi cumpar prima motocicleta mai apropiata de adevar: Kawasaki GPZ 550, aproape 70 de cai putere."

 

Inceputul drumului care mi-a schimbat viata: Motocicleta.

post-49-1071069685_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte fain kawa-ul insa am o intrebare;Un prieten de-al meu a avut un kawa care semana cu el si unde scrie pe al tau "GPZ 550", scria 550GT si vreau sa stiu daca cumva era si ala GPZ...senchiu :P

P.S.:sunt n00b, aveti rabdare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oho .. pai gepezetu' era din 84 sau cam asa ceva. Aia a fost prima motoreta a mea.

 

Exista si modelul GT550 dar e mai custom. Adica are furca mai inalta si transmisie pe cardan.

 

Acum se poate ca pretenul tau sa fi avut un gpz cu acte de gt, cine stie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...