Sari la conținut

Confectionarea unei piese din aluminiu de 11 mm grosime


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Deoarece incercarea mea de-a indrepta o piesa dintr-un crashpad faultat s-a soldat cu ruperea piesei, ma gindeam ca poate merge confectionata minunatia la o freza CNC. Am vorbit cu cineva care are ceva experienta cu treburi din astea si mi-a zis ca nu am nici o sansa sa gasesc duraluminiu de 11 mm grosime. Piesa are aproximativ 10 cm lungime, orientativ, si, asa cum spuneam mai sus, e din dural de 11 mm grosime. Atasez si un sablon cu forma piesei, orientativ. O pereche de crashpaduri costa 5 milioane... Poate-poate :crack:

post-24366-1235074748_thumb.jpg

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a intra in UE,majoritatea utilajelor din industria alimentara erau fabricate din duraluminiu si unele componente ale avestora erau destul de masive.Daca stii pe cineva care lucreaza in asemenea fabrici ar putea sa iti gaseasca pe acolo o bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece incercarea mea de-a indrepta o piesa dintr-un crashpad faultat s-a soldat cu ruperea piesei, ma gindeam ca poate merge confectionata minunatia la o freza CNC. Am vorbit cu cineva care are ceva experienta cu treburi din astea si mi-a zis ca nu am nici o sansa sa gasesc duraluminiu de 11 mm grosime. Piesa are aproximativ 10 cm lungime, orientativ, si, asa cum spuneam mai sus, e din dural de 11 mm grosime. Atasez si un sablon cu forma piesei, orientativ. O pereche de crashpaduri costa 5 milioane... Poate-poate :crack:

 

in Bucuresti se pot face piese din dural de exemplu la Service Caprita la Piata Domenii, au ei si placi de diferite dimensiuni si grosimi, mare atentie insa la bani, am vrut sa-mi fac si eu la ei doua piese din dural de 20-25 mm grosime, aveau si material, puteau face dupa desenul meu, dar pretul mi s-a parut exagerat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na aici si cauta

http://www.emachineshop.com/

ptr mine a fost nirvana cand am descoperit site-ul

Interesant site-ul, pentru o firma mai mica e genial un serviciu de genul asta, mai ales ca softul (btw, foarte bine facut) calculeaza si pretul. Am facut o schita a piesei cu pricina si-am calculat cit costa. Costa multisor, asa cum era de asteptat. Am selectat cel mai ieftin material si cea mai ieftina metoda de fabricatie (frezare). Pentru sa zicem 10 bucati ar fi convenabil (200 si ceva de dolari cu tot cu transport), dar nu stiu ce-as putea face cu atitea :crack:

Probabil o sa cumpar crashpaduri noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...