Sari la conținut

intrebare


adiy
 Share

Postări Recomandate

salut,

m-am dat si eu vreo 2000 de km cu-n dr-z 400 sm si am inceput sa ma inclin in curbe din ce in ce mai mult.

genunchiul l-am pus jos si mi se parea ca ma pot inclina mai mult incat sa ating asfaltul cu cotul insa n-am avut curaj sa incerc pt ca nu era moto meu.

 

:) se poate sau nu se poate sa pui cotul jos (fara sa cazi evident)?

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

m-am dat si eu vreo 2000 de km cu-n dr-z 400 sm si am inceput sa ma inclin in curbe din ce in ce mai mult.

genunchiul l-am pus jos si mi se parea ca ma pot inclina mai mult incat sa ating asfaltul cu cotul insa n-am avut curaj sa incerc pt ca nu era moto meu.

 

:) se poate sau nu se poate sa pui cotul jos (fara sa cazi evident)?

ce cauti cu genunchiul pe jos la supermoto? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce cauti cu genunchiul pe jos la supermoto? :)

 

pai nu stiu sa merg prea bine acum invat si eu.

intrebarea mea nu se refera la performanta (daca intri mai tare sau nu in curba) e din pura curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu stiu sa merg prea bine acum invat si eu.

intrebarea mea nu se refera la performanta (daca intri mai tare sau nu in curba) e din pura curiozitate.

uite aici , dar asta nu cred ca o sa vezi in alta parte decat la moto gp,nu incerca ca sigur te imprastii.edwards a improvizat ptr ca pierduse un pic motoru.

http://www.youtube.com/watch?v=ulC8wRFMybU

cat despre supermoto cam asha ia baietzii curbele si in prostia mea krek asha trebe :)

http://www.youtube.com/watch?v=0ufMivhwAK0...feature=channel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu stiu sa merg prea bine acum invat si eu.

intrebarea mea nu se refera la performanta (daca intri mai tare sau nu in curba) e din pura curiozitate.

se poate pune si ghidonu jos.. era acea poza care probabil a mai fost.. evident, pe pista

lean-Angle.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu ghidonu dak il pui jos te duuuuci :) )

 

chiar crezi tu ca suprafata de contact a cauciucurilor mai atinge asfaltul daca pui ghidonul jos ? :D

Editat de dOctOr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam de raspuns si de poza. mai mult decat concludenta.... deci se poate :D!

asta ai inteles tu? se poate? esti dus.asta e un caz extrem si nici macar asta nu pune cotul sau ghidonul jos .............ce sa zic..incearca :) .

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai 1ntai punei niste cauciucuri... Dr-u vine din fabrica cu D208 Sm, care sunt niste jitii , o sa te pui 1n cap imediat. Baga niste caucioace soft gen Pilot Power Race , Pilot SM, Supercorsa ..., 1ncalzeste-le bine, du-te pe circuit si ai sanse sa scapi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i drept.. daca e sa te iei dupa imagine.. nu e concludent pentru problema pusa in discutie.

Se vede ca iese suficient fum din calcai.. semn ca destula greutate s-a sprijinit pe picior... si de-aia a reusit sa o scoata atunci.. altfel unghiul e imposibil ca sa mai ai destula aderenta.

Poate cineva ar putea face si asta daca si-ar pune mintea.. evident atarnand de bike. Oricum, desi am vazut si curse la care stilul de mers era cu genunchiul jos, e un fapt mai rar intalnit.. si acum din pacate nici nu gasesc pe youtube sau pe altele de video un exemplu.

Cum se merge in mod normal cu supermoto n-ai sa ajungi cu cotu de pamant.. nici macar cu genunchiu.. desi asta e posibil usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar nu exista o reteta....

var 1

var 2

alege... dar nu cred ca treaba cu cotu e valabila la supermoto

 

 

da insa vad ca ei nu prea dau cu scaritele de asfalt.... la dr-z aveam problema ca scaritele atingeau repede asfaltul si se pliau cred ca destul de mult iar guma pe spate mai avea inca 1-2 mm din banda de rulare neatinsa. astfel imi mai trebuiau in jur de 5 cm pana sa ating cu cotul. cred ca erau de vina si gumele pt ca de multe ori intram in derapaj cu ambele roti daca asfaltul nu era cald (era spre toamna).

in fine era o intrebare din curiozitate. cred insa ca, cu recuzita necesara se poate si nu vad un asa mare pericol daca incerci asta intr-un ac de par si cazi la 40 la ora....zgarii un handguard s-un plastic si-ti pui 2 petice la fas.

 

multumesc celor care mi-au aratat o poza s-un filmulet s-au dat ceva detalii tehnice in cunostinta de cauza.

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule cand faci incercarea da si tu un avertisment ca-s amator de poze :bounce:

+ ca e bine sa nu fi singur... uneori o cazutura se mai si complica.... io vb din exp proprie :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da insa vad ca ei nu prea dau cu scaritele de asfalt.... la dr-z aveam problema ca scaritele atingeau repede asfaltul si se pliau cred ca destul de mult iar guma pe spate mai avea inca 1-2 mm din banda de rulare neatinsa. astfel imi mai trebuiau in jur de 5 cm pana sa ating cu cotul. cred ca erau de vina si gumele pt ca de multe ori intram in derapaj cu ambele roti daca asfaltul nu era cald (era spre toamna).

in fine era o intrebare din curiozitate. cred insa ca, cu recuzita necesara se poate si nu vad un asa mare pericol daca incerci asta intr-un ac de par si cazi la 40 la ora....zgarii un handguard s-un plastic si-ti pui 2 petice la fas.

:friends:

 

La supermoto e alta distributie a greutatii. In primul rand centrul de greutate e mult mai sus si daca te inclini mult la viteza mica (40 la ora) sigur te duci taras. De aceea la unghiuri de inclinare foarte mari (si la viteza mica) se abordeaza curba "inclinand mobra sub tine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...