Sari la conținut

Chopper


Klaus
 Share

Postări Recomandate

deci sa stii ca la primul desen care lai pus tipul de bascula deja a fost facut lam vazut eu intro revista

si al doilea desen la fel a fost deja realizata chestia cu doua roti pe spate exact in genul care leai desenat tu

scuze nu cumva ai copiat idea pt ca amidoua motoarele aduc mult mai bine zis 80 la suta cu ce am vazut eu in revista

te salut roby barcelona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi inventat io bascula fara ax la roata as fi avut bani acu sa trec strada. Sunt inspirate din realitate dar cu alte elemente de la mine, daca nu te inspiri nu gasesti solutii noi apropo, care ghiceste cum functioneaza sistemul de suspensii, prinderea rotzii si frana pe fatza la chopperul din imagine ii dau un 10. Sistemul n-a fost inca facut. :D :P :lol: . Hai ca e simplu.

Mai aruncati un ochi si pe pagina de desene din site-ul meu ca mai gasiti chestii interesante.

Click aici

post-24-1071484040_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numi trece prin cap cum e suspensia pe fata...... :P dar prinderea rotii este la fel cu cea din spate

hai pune si tu detalii si explicatii

este interesanta idea

nu ma lasa sami crap capu :D ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as fi inventat io bascula fara ax la roata as fi avut bani acu sa trec strada. Sunt inspirate din realitate dar cu alte elemente de la mine, daca nu te inspiri nu gasesti solutii noi apropo, care ghiceste cum functioneaza sistemul de suspensii, prinderea rotzii si frana pe fatza la chopperul din imagine ii dau un 10. Sistemul n-a fost inca facut. :P  :lol:  :lol: . Hai ca e simplu.

Mai aruncati un ochi si pe pagina de desene din site-ul meu ca mai gasiti chestii interesante.

Click aici

ai de gind sa dai niste detaliii ??????? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-mi dau si eu cu parerea. Banuiesc ca fixarea rotii este pe principiul rulmentilor sau cu a rotii de tren pe shina de cale ferata. Ideea este de a pune doua cercuri concentrice legate, una fiind fixa pe furca iar cealalta mobila pe roata. Am nimerit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul nu a mai fost facut deloc, sau nu a mai fost facut la motociclete?

Frana pe fata: placutele de frina calca pe marginea jentii (ca la biciclete).

Suspensia: o articulatie la mijloc, cu amortizor si arc asezate lingitudinal.

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, scuze c-am intarziat atat, n-am mai ajuns pe la net, da, se misca tot ca roata din spate, cu bile exterioare fara ax, dupa ce am facut schema suspensiei mi-am dat seama ca putea iesii mult mai simpla, de ex. capatul de sus al arcului ar fi putut sta foarte bine fix in furca,...... :D sper sa intelegeti ceva din schema ca e cam neclara. Erori sunt desttule prin schita da nu dati si voi cu paru. :P

post-24-1072088695_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da idea o are mina are dar sursa de bani o are???

problema chopperistilor in general

si daca mos crciun face cadou la fiecare niste bani de craciu ideile nu se sfirsesc

chopperisti tot lipsa de un sponsor duc in rominia

si daca fiecare scoate un motor la doi ani raminem cu mult in urma celor de afara si este mare pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar o data la doi ani da sa fie ceva tare ca pana acu n-am vazut nimic care sa se apropie de strainatate, iar acel ceva chiar daca va avea motor de Dnepr, Ural sau de Dacie , Oltcit ori VW boxer, adica sa aiba putere suficienta sa miste o roata de 250 pe spate, si va avea un cadru destul de tare realizat + celelalte elemente va ramane in "dosarele choperistilor". Cum au creat si rusii cateva Uraluri de exceptie, pe care le-au cunoscut si americanii cu siguranta. Au elemente care nu se gasesc la chopp. americane.

HAi ca aberez .

La multi ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salut domnilor ......sunt nou venit asa ca va salut pe toti si sper sa vin si eu cît mai poponeataînd cu unele desene

apropos.......sistemul acela de prindere al rotii a devenit realitate de mult si l-au adoptat chopper builders precum Sam Haine si sunt sigur ca daca veti arunca o privire la WWW.clubchopper.com veti fi satisfacuţi daca nu .....poate voi pune eu unele imagini :D

va salut inca o data cu respect......si desenele sunt superbe,extraordinare....dar cred ca stii asta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa bag mai incolo niste poze cu o nepra pe care o va termina cat de curand un prieten.De fapt este gata dar mai trebuie finisata.A, si cadrul e facut de la 0.Cu suspensii ascunse,alea alea.Sper sa bag pozele alea cat de curand.Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Nu a mai bagat nimeni desene pe aici?? din pacate pentru mine am pierdut absolut toate desenele pe care le aveam din cauza niste zile de alcolizare (motoare, portrete) erau vre-o suta intr-o mapa si in drum spre mare sau dus cu tot cu haine, noroc ca mi-am gasit cortu si izoprenu, mi-au furat pana si bautura pe care o aveam in sac. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...