Sari la conținut

Rezerva Combustibil


revo
 Share

Postări Recomandate

Am la beleaua asta de scuter rezervor de 8 litri DIN care 1,6 litri rezerva de combustibil.Cum se trece pe rezerva sau cum se manifesta consumarea celor aprox.6,4 litri, tinand cont ca NU ARE robinet mecanic ci vacuumatic(pe care n-ai cum sa-l comuti).Adica dupa ce se consuma cei 6 litri se va opri motorul sau el trece automat pe rezerva?Datele cu capacitatile rezervorului sunt luate din carte, eu nemergand cu el asa de mult incat sa constat raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o tampenie sa pui robinet vacuumetric la rezerva si sa-l semnalizezi printr-o dunga pe ceasul de benzina.

Rezerva este facuta ca sa stii SIGUR cand intrii pe ea. Altfel nu are valoare, puteau sa nu faca robinet de rezerva, ci sa deseneze doar linia.

 

Totusi ma indoiesc ca e asa. Ai citit manualul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robinetul vacuumetric are doar un furtun prin care benzine intra in carburator iar prin alt furtun care intra in robinet se transmite vacuumul de la galerie ,acest vacuum deschizand robinetul cu jet variabil de benzina.La acest robinet nu se poate umbla,el avand doar rolul sa se inchida si sa se deschida functie de vacuumul creat de piston.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe motoare au ATAT supapa vacuumetrica la rezervor (adica lasa benzina sa curga doar cand merge motorul, pe baza vacuumului din admisie) CAT SI robinet manual cu trei pozitii: normal, rezerva si inchis.

 

Probabil ca tu ai doar supapa vacuumetrica (care nu are legatura cu rezerva), iar rezerva este pur si simplu marcata printr-o dunga pe scala de benzina. Deci nu trebuie sa faci nimic ca sa intrii pe rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...