Sari la conținut

Plimbarica de Luni


Postări Recomandate

Ma uitam zilele astea la meteo si ma intrebam cand prind o zi calda si insorita, fara mici picaturi de ploaie..si uite ca azi asa a fost. Asa ca m-am hotarat sa ies la o plimbarica scurta ca pentru prima zi din saptamana. Am pus in browser o portie de Google, un varf de “obiective turistice apropiere bucuresti” si un praf de “search”. E adevarat mi-a luat cam 2 ore sa gasesc ceva interesant in calea mea, insa cu un mic efort si un sprijin al hartii vechi rutiere primita de la tatal meu, am gasit ceva insemne de monumente si manastiri. Intr-un final am alas traseul:

post-7727-1236622125_thumb.jpg

 

Asa ca dupa ce am facut plinul la Hondita mea, am plecat la drum. Nimic incantator pe DN1, caci doar e cel mai uracios drum, parerea mea. Dar la Balotesti am facut dreapta si mi-am continuat drumul. La iesirea din acesta localitate, atentia mea era indreptata catre soarele ce parca se incapatana sa imi stea numai in fata, dar cu coada ochiului am vazut un semn ce indica un drum la stanga catre: "Zona de pescuit sportiv". Asa ca am facut cale intoarsa cativa metri si m-am indreptat catre acel loc. As zice eu foarte dragut:

post-7727-1236622130_thumb.jpgpost-7727-1236622135_thumb.jpgpost-7727-1236622139_thumb.jpg

 

M-am intors pe drumul principal si dupa nu foarte mult timp am dat de un alt semn. Acesta indica Manastirea Caldarusani, asa ca m-am abatut de la drumul principal si am mers pe cel ce ducea spre manastire, insa nu mica mi-a fost mirarea ca aveam ceva de strabatut iar asfaltul nu era tare incantat sa ne primeasca, gropi sau mai bine spus cratere imi zdruncinau micul dejun. Dupa cativa km, am ajuns la poarta imensa din lemn ce dadea spre curtea foarte mare a manastirii.Putina istorie acum. Manastirea a fost fondata de catre domnitorul Matei Basarab iar construirea sa a fost finalizata prin octombrie 1638, dupa cum arata vechile hrisoave. Se mai spune ca pe locul unde este acum manastirea au fost odata Codrii Vlasiei. Manastirea are si un muzeu in care se afla o bogata colectie de arta medievala, carti si icoane vechi. Nu l-am vizitat pentru ca am preferat peisajul si linistea din afara manastirii.Caldarusani este inconjurata de ape. In dreapta manastirii este o carare pe unde poti cobori chiar pe malul lacului. De acolo, printre salcii si stuf se vede malul celalalt al lacului si, din loc in loc, alti amatori de natura veniti sa pescuiasca sau sa faca un gratar.Linistea din aceasta zona te linisteste total, departe de aglomeratia din Bucuresti si zgomotul de zi cu zi. Calugarii te intampina cu zambetul pe buze, poti pasi oriunde fara nici cea mai mica problema, locul este deschis oricarui om.La plecare un calugar ma intreaba foarte senin de cat timp merg cu motorul, daca imi este greu. Dupa o scurta discutie, plec din nou spre drumul principal.

post-7727-1236622144_thumb.jpgpost-7727-1236622150_thumb.jpg

post-7727-1236622154_thumb.jpgpost-7727-1236622159_thumb.jpg

 

Mai departe nu am mai intalnit ceva ce sa apara si in carti pentru frumusetea sau istoricul lor, insa viata din sate mi-a trezit parca imaginatia, povestile lui creanga, numai ca intr-un secol nou.

Vreo 20 km, am mers din comuna in comuna, din sat in sat, din casute vechi in casute noi. Oamenii ori lucrau la camp ori dadeau pe gat cele 40 de pahare cu vin, ce se beau astazi de Sfintii 40 de Mucenici. Femeile in varsta sau mamaicile cum le spuneam cand eram mica, erau adunate la poarta si barfeau ultima stire din sat iar copii se jucau in iarba proaspat crescuta si se plimbau pe bicicletele acelea imense, a caror roata era aproape cat inaltimea lor. Cei din urma se uitau la motorul meu cu asa uimire, asemenea celei simtite de mine cand vedeam cum naste iapa bunicilor.

post-7727-1236622166_thumb.jpgpost-7727-1236622177_thumb.jpgpost-7727-1236622182_thumb.jpg

 

Inainte sa ajung in Ploiesti, cu vreo 13 km, am intalnit o zona foarte ciudata, cu cladiri ruinate, cu pamant rosiatic ce a facut si soseaua sa capete o culoare stranie, impanzita cu un gard din sarma gimpata ruginita. O zona, cred eu, industriala parasita.

post-7727-1236622188_thumb.jpgpost-7727-1236622193_thumb.jpg

post-7727-1236622197_thumb.jpgpost-7727-1236622202_thumb.jpg

 

Dupa ce am admirat aceasta zona, mi-am continuat drumul spre Ploiesti. Mai departe m-am intors pe DN1, ma repet: nimic interesant pe acest drum national.

In total 192 km, o plimbare scurta dar plina. Va recomand! Mai putin vitezanelor, caci sunt portiuni unde asfaltul lipseste, sau apare o piatra cubica de pe vremea lui Ceausescu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parte din drumul asta il fac si eu cand vreau sa testez ceva nou la mobra (in general suspensiile). Doar ca ai ratat autostrada care se construieste catre Ploiesti si care e destul de lunga, dar doar pietruita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parte din drumul asta il fac si eu cand vreau sa testez ceva nou la mobra (in general suspensiile). Doar ca ai ratat autostrada care se construieste catre Ploiesti si care e destul de lunga, dar doar pietruita.

Hmm, da cred ca mi-a scapat. Nu am vazut nici o constructie de genul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la noi ninge, si ploua, si e lapovita, si io stau cu otita si bronsita si citesc forumul.... fain de tine, RVN... bv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He,he... Si eu care credeam ca sunt singurul care face plimbari in timpul saptamanii... :D

 

Eu am facut un traseu mai lung azi: Ploiesti - Valenii de munte - Cislau - Nehoiu - Lacul Siriu, iar de acolo intoarcere prin Cislau - Vernesti (la 2 pasi de Buzau) - Sarata Monteoru - Ploiesti - DN1. Cred ca ceva peste 400 de km. Din pacate pe la munte a fost innorat si a cam picurat, asa ca nu am prea avut ce poza. Am doar cateva poze. Vad ca tu ai avut mult soare. :lol:

 

Ca sa iti dau o idee pt alta iesire, bucata Valenii de munte - Cislau e superba, doar ca ii mai trebuie ceva soare si cateva frunze verzi sau flori prin copaci. Cat despre asfalt, in afara de vreo 10 km pana la Cislau, restul sunt ok. Asta daca nu esti cu vitezana, ca atunci mai cresc pretentiile.

 

A, era sa uit... poza cu sarma ghimpata imi place la nebunie. :)

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He,he... Si eu care credeam ca sunt singurul care face plimbari in timpul saptamanii... :D

 

Eu am facut un traseu mai lung azi: Ploiesti - Valenii de munte - Cislau - Nehoiu - Lacul Siriu, iar de acolo intoarcere prin Cislau - Vernesti (la 2 pasi de Buzau) - Sarata Monteoru - Ploiesti - DN1. Cred ca ceva peste 400 de km. Din pacate pe la munte a fost innorat si a cam picurat, asa ca nu am prea avut ce poza. Am doar cateva poze. Vad ca tu ai avut mult soare. :D

 

Ca sa iti dau o idee pt alta iesire, bucata Valenii de munte - Cislau e superba, doar ca ii mai trebuie ceva soare si cateva frunze verzi sau flori prin copaci. Cat despre asfalt, in afara de vreo 10 km pana la Cislau, restul sunt ok. Asta daca nu esti cu vitezana, ca atunci mai cresc pretentiile.

 

A, era sa uit... poza cu sarma ghimpata imi place la nebunie. :kiss:

Nu ma deranjeaza daca pui poze aici, atata timp cat e vorba de calatorii ma incanta.

Din pacate drumul acela il stiu, l-am facut anul trecut. Iar pentru anul asta mi-am propus sa merg pe unde nu am fost niciodata.

Ma bucur ca iti place perspectiva acelei poze.

:)

 

si la noi ninge, si ploua, si e lapovita, si io stau cu otita si bronsita si citesc forumul.... fain de tine, RVN... bv...

Merci domnule RVN :lol: Lasa ca vremea buna o sa apara curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa vad si eu intreprinderea asta parasita! Ma atrag astfel de aventuri, chiar am in plan vizitarea forturilor din jurul Bucurestiului, primul va fi cel de langa A2! Daca le-a vazut cineva, mi-ar prinde bine niste detalii, de orice fel... Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa vad si eu intreprinderea asta parasita! Ma atrag astfel de aventuri, chiar am in plan vizitarea forturilor din jurul Bucurestiului, primul va fi cel de langa A2! Daca le-a vazut cineva, mi-ar prinde bine niste detalii, de orice fel... Multumesc!

Pai mergem odata acolo si iti voi arata. E foarte stranie si sper data viitoare sa aflu ceva detalii.

Pun imediat si un filmulet... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe PROtv, la "Romania Te Iubesc", un reportaj de la minele de uraniu de la Ciudanovitza, un oras care aduce un pic cu PRIPYAT-ul(mai are cativa locuitori), as vrea sa ajung si acolo dar am o retinere: mi-e frica ca o sa luminez ca o lanterna cand ma intorc, din cauza radiatiilor! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe PROtv, la "Romania Te Iubesc", un reportaj de la minele de uraniu de la Ciudanovitza, un oras care aduce un pic cu PRIPYAT-ul(mai are cativa locuitori), as vrea sa ajung si acolo dar am o retinere: mi-e frica ca o sa luminez ca o lanterna cand ma intorc, din cauza radiatiilor! :D

Relax, am fost eu pe acolo vara trecuta si, ca de obicei, sunt doar basme. In primul rand, cu vitezana aia nu te vad deloc bine. Pana in "santier", pentru ca asa se numeste prima parte a satului, e sosea de beton, insa mai departe devine piatra cubica si macadam. Apoi, zona are aspect de ghetou si atata tot. Poti sa te duci in Ferentari si e acelasi lucru. De asemenea, nu te abate prea mult de la drumul principal daca nu ai un Geiger-metru, sunt multe chestii dubioase pe acolo. Daca vrei sa vezi instalatiile de extractie a Uraniului, incearca sa ajungi pe seara. Daca la poarta minei dai de un paznic pe la vreo 40 de ani, fumator si fooooooooarte vorbaret, o sa te invite, contra unei plimbari cu mobra, sa vezi cum arata Uraniul. Sau poti sa iei trenul de la Oravita si te va duce fix prin mina :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mergem odata acolo si iti voi arata. E foarte stranie si sper data viitoare sa aflu ceva detalii.

Pun imediat si un filmulet... :lol:

Ai putea sa gasesti zona aia pe wikimapia ? Din ce directie ai venit spre Ploiesti ? Si eu as fi curios sa o vad.

 

Am vazut pe PROtv, la "Romania Te Iubesc", un reportaj de la minele de uraniu de la Ciudanovitza, un oras care aduce un pic cu PRIPYAT-ul(mai are cativa locuitori), as vrea sa ajung si acolo dar am o retinere: mi-e frica ca o sa luminez ca o lanterna cand ma intorc, din cauza radiatiilor! :)

Suna interesant, dar vad ca e f departe, undeva pe langa Resita... Daca ar fi pericol de iradiere nu te-ar lasa sa intri in zona. Cica si Cernobalul se viziteaza, totul e sa nu stai prea mult acolo. Asa ca ar trebui sa fie ok. Iti pui alarma sa sune dupa 10 minute, si cand suna o stergi. :D

 

 

Uite si 3 poze de la mine. Eu sunt mai mult cu peisajele. Cu compozitia mai am de invatat...

post-41145-1236629108_thumb.jpg

post-41145-1236629113_thumb.jpg

post-41145-1236629192_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow ce culori de cer...super!

De 1 ora ma chinui sa gasesc ceva informatii. Problema e ca nu toate satele/comunele apar pe harta care am avut-o eu la mine, si din cauza asta nu am putut retine toate denumirile. Insa ma interesez acum...poate aflu.

La un momentdat am crezut ca m-am ratacit, dar o luasem pe o scurtatura fara sa vreau...Bine ca nus genu sa ma panichez :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 1 ora ma chinui sa gasesc ceva informatii. Problema e ca nu toate satele/comunele apar pe harta care am avut-o eu la mine, si din cauza asta nu am putut retine toate denumirile. Insa ma interesez acum...poate aflu.

Seamana cu asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tura !!! Inceputul este PROMITATOR !! :D :lol: De acuma o sa inceapa lumea sa mai umble ca sa lenevit destul iarna asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tura !!! Inceputul este PROMITATOR !! :D :lol: De acuma o sa inceapa lumea sa mai umble ca sa lenevit destul iarna asta

abia astept sa plec cate 2 zile, prin locuri prin care nu am mai calcat si unde traficul este scazut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia astept sa plec cate 2 zile, prin locuri prin care nu am mai calcat si unde traficul este scazut...

Ai si idei ? Poate mai dai si la altii. :lol: Si mie imi place sa descopar locuri mai putin cunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si idei ? Poate mai dai si la altii. :D Si mie imi place sa descopar locuri mai putin cunoscute.

Da, dar nu zic la multi, intai sa ma conving eu si apoi dau de veste.

Ps: merci de ajutorul in a gasi denumirea acelui loc. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma bag si eu la plimbari din astea, dar numai in cursul saptamanii asa ca anuntati si voi cand mai mergeti. :lol:

poate ne ajuta vremea si mai plec o data saptamana asta, va anunt. Numa eu nu merg in grup mai mare de 4, maximum 5... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ne ajuta vremea si mai plec o data saptamana asta, va anunt. Numa eu nu merg in grup mai mare de 4, maximum 5... :lol:

Si eu m-as baga in timpul saptamanii, daca nu am alta treaba. Pe w-e imi place sa merg distante mai lungi. Da un PM sau baga un topic daca te hotarasti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos Elena. Stiam de plimbarea asta si asteptam cu interes impresiile.

La un moment dat o sa ma adaug si eu ca wingman la una dinre iesirile tale, mai ales daca o sa fie in weekend.

Mai intai hai la Dunare si apoi mai vedem :lol:

 

Si eu m-as baga in timpul saptamanii, daca nu am alta treaba. Pe w-e imi place sa merg distante mai lungi. Da un PM sau baga un topic daca te hotarasti.

Pai in timpul saptamanii imi convine si mie :D Numai ca saptamana asta cam ploua...Poate next week

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...