Sari la conținut

Cazatura usoara


THC
 Share

Postări Recomandate

Aseara am reusit sa fac si eu primul “Buf” pe asfalt.

 

S-a intamplat pe la miezul noptii pe strada Eminescu undeva in apropierea intersectiei cu Vasile Lascar.

Se pare ca niste muncitori necalificati de la electrica carau un cablu de diametru mare(5-7 cm), plin de noroi de pe o parte a trotuarului pe cealalalta , desigur traversand strada cu el.

Eu, fericit nevoie mare, mergeam cu vreo 60kmh in spatele unei dubite, incetinesc odata cu masina pana la vreo 10-15kmh, masina trece linistita peste cablu, iar eu …trosc!

 

Rezultate:

- eu sunt ok, cateva zgarieturi pe piciorul drept datorita unei intalniri cu scarita “enduro” cu profil zig-zag, in rest… foarte dezamagit de cat de idiot pot sa fiu sa nu observ cei 10 muncitori si mai ales un mare cablu care se intindea de pe un trotuar pe altul.

- Mobra e si ea relativ ok, maneta de ambreiaj s-a strambat insa nu s-a rupt, contragreutatea de la capatul ghidonului s-a zgariat destul de adanc, oglinda stanga s-a zgariat usor…

 

Concluzii:

Cascati ochii ca altfel beliti…….

Daca vezi ca exista o adunare de “Doreli” pe strada incetineste preventiv…..

Pastreaza o distanta de siguranta intre tine si autovehiculul din fata ( daca pastram macar 10-15m fata de duba din fata mea sunt sigur ca puteam sa observ cablul si sa opresc)

Lipsa de educatie face omul sa devina cam nesimtit …. Nici unul dintre cei aproximativ 10 muncitori nu s-a obosit sa ma intrebe daca am patit ceva sau daca am nevoie de ajutor sa ridic mobra….din punctul lor de vedere ..era vina mea ca nu m-am uitat pe jos.

Per total o experienta educativa….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine c-ai scapat finut :D Povestea ta imi aduce aminte de alta asemanatoare :)

 

Teoretic poti sa-i dai in judecata pe idioti. Ce cautau pe strada cu cablu intins??

TREBUIA SA AIBA SEMNALIZARI CA LA HOLLYWOOD in puii mei un astfel de

pericol :D

 

Nu mai zic nimic. Traim intr-o tara de retarzi.

 

Bine ca tu esti ok :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shinu a patit ceva mai grav, inra in parcare la ikea cand alti doreli au lasat sa atarne un cablu de pe acei stalpi. s'a infipt cu gatul in acel cablu. urmari: plasticele la motoreta distruse, el o rana pe la gat. il las pe el sa va expuna concret experienta.

 

oricum, per total bine ca esti u ok :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genuncherele nu le aveam :D a dracu lene...ca daca le aveam chiar nu aveam nici o julitura.

In rest...ce poti sa faci...bine ca a fost la viteza mica

 

:)

 

@ JhOn - salut mane, stiu de intamplarea lui shinu...la el chiar ca a fost aiurea..

@shin - frate de azi nu mai fac misto de tine... :lol: am avut o cazatura cam la fel de stupida ca tine... :D

@alexutza - si daca te sunam sa iti zic ce rezovam mai?...in afara de faptul ca mai speriam pe cineva degeaba..Apreciez oricum gandurile bune

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shinu a patit ceva mai grav, inra in parcare la ikea cand alti doreli au lasat sa atarne un cablu de pe acei stalpi. s'a infipt cu gatul in acel cablu. urmari: plasticele la motoreta distruse, el o rana pe la gat. il las pe el sa va expuna concret experienta.

la mine chiar o fo serios /index.php?showtopic=251575

poate nu am expus destul de clar. reparatiile m-au dus in 800 de euro pana acum si nu am pus inca carenele

iar viata mi-a fost salvata de o fitza de la castile arai (protectia de barbie prelungita) si de 10 kmh diferenta.

un pic mai repede si eram pa. aia de la iml m-au trimis urgent la biserica :D

 

Bai, ma bucur ca esti bine. Da-o-n ma-sa de mobra ca se facea daca o buseai tare. Genuncherele le aveai cu tine aseara? Bai si ce ok a fost pana atunci. Ai cazut si tu ca mine langa casa

statistic langa casa se cade DES, cel mai des.

 

@ JhOn - salut mane, stiu de intamplarea lui shinu...la el chiar ca a fost aiurea..

@shin - frate de azi nu mai fac misto de tine... am avut o cazatura cam la fel de stupida ca tine...

eu nu aveam muncitori sau ceva acre sa-mi atraga atentia. "atmosfera" parea normala...

ca am avut eu un "feeling" si am lasat-o de la 90-100 la 50-60 e altceva, dar asta a fost doar

asa un "gut feeling". poate de la orele de morala de la mobristi batrani

 

Alex, ce invatam din asta?!? eu, tu si tiganu, nu mai radem unul de altul ca ne-o luam toti in barba.

si nici de mine? :lol:

 

thc-ule, ia zi tati, ai vazut ceva cablu din timp? nu zic sa ma aflu in treaba, zic doar sa stie toti cum e cu cablurile si

sa fie mai atenti. plus ca al tau intra in raza farului inteleg eu? al meu era ... suuus, ca io stateam drept ouch ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genuncherele nu le aveam :lol: a dracu lene...ca daca le aveam chiar nu aveam nici o julitura.

In rest...ce poti sa faci...bine ca a fost la viteza mica

 

tii minte ca si eu asa am zis ca ce sens are sa-mi iau ghete in picioare (genuncherele oricum erau imprumutate) pt traversat un bulevard si mers cateva stradute si am stat 2 saptamani cu fasa elastica si fastum gel ca am cazut ca bou'

Editat de Symbolic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nici de mine? :lol:

Io nu mai rad...serios...

Karma is a biatch

 

thc-ule, ia zi tati, ai vazut ceva cablu din timp? nu zic sa ma aflu in treaba, zic doar sa stie toti cum e cu cablurile si

sa fie mai atenti. plus ca al tau intra in raza farului inteleg eu? al meu era ... suuus, ca io stateam drept ouch ..

 

N-am vazut absolut nimic...eram la cativa metri in spatele unei dube... strada cu sens unic si masini parcate pe ambele parti; doar loc cat sa treaca o masina printre masinile parcate...noaptea la 12... pana mea ...reteta pt cazut :D

Pur si simplu m-am trezit cu chisoarili in aer :)

Slava domnului ca aveam viteza mica...daca luam rahatul ala la 40-50 la ora sigur se lasa cu fracturi ....

Editat de THC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam vreo 50 si ora era... 12 si un sfert. Deci e reteta universala :D

 

Daca n-ai facut inca moto, da un PM si te ajut sa gasesti ce vrei tu.

Maniac fiind, am invatat deja ce/unde se gaseste cel mai repede.

 

LE: stiu ca nu te incalzeste enorm, da' e bine ca n-ai tu nimic. Ai scapat

lejer, mai mult cu sperietura. Mai multa bafta de acum, ca uneori e doar

o treaba de noroc :)

Editat de shin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam vreo 50 si ora era... 12 si un sfert. Deci e reteta universala :D

 

Daca n-ai facut inca moto, da un PM si te ajut sa gasesti ce vrei tu.

Maniac fiind, am invatat deja ce/unde se gaseste cel mai repede.

 

LE: stiu ca nu te incalzeste enorm, da' e bine ca n-ai tu nimic. Ai scapat

lejer, mai mult cu sperietura. Mai multa bafta de acum, ca uneori e doar

o treaba de noroc :D

Adica Bala rulz, vrei sa spui, nu ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta clar, el le face repede, da' ma refer la cele unde n-are piese, ca deja

am lista cu toti cu piese din tara :)

Editat de shin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta clar, el le face repede, da' ma refer la cele unde n-are piese, ca deja

am lista cu toti cu piese din tara :D

 

ba sinule am crezut ca iar ai cazut cand am fazut la topic last posted shin. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

shinu nu cade sezonu' asta, taci dni gura, nu mai cobi :D

tu d-asta nu cazi, ca nu te dai. cand iesi cu mobra?

 

saptamana asta o fac pana duminica o scot la plimbare :) ,tre sa mai iau filtru de ulei si ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nr meu.. .sau nu-l mai ai : 0746 159 159. da un tzarr si te scot la o tura, ca pe vremuri :D

 

PS: suorry de poluare THC-ule, ne carabanim imediat :D

 

Da ma normal ca-l mai am ! Iesim iesim :) ,hai gata cu off-topicu ca se supara oamenii pe noi. Vb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...