Sari la conținut

4 Aprilie


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

Merge careva intr-o tura nitel mai lunga Dum viitoare tot pe la Bulgari? Eu prefer Bulgaria din cauza traficului redus si al lipsei de stress cu politia. Ar fi bine sa mearga cei care pot sustine pe sosea macar 120/h, astfel incat sa plecam pe zi sa ne intoarcem pe zi. Drumul ala spre Buc ultimii cca 30Km sunt f greu de facut noaptea. Variantele sunt in titlu. Am fost de cate 2 ori pe ambele rute, e OK. Toata treaba este sa se mearga hotarat.

 

Buc - Varna - Nessebar - 720 Km timp mers efectiv cca 7h

Buc - Varna - Balcik - Mangalia - A2 - Buc - cca 650 Km timp mers efectiv cca 6h 38 min

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact, la ce traseu te gandesti?

 

O varianta ar mai fi: Bucuresti - A2 - Calarasi - Silistra - Dobrici - Balcik - Varna - Nesebar. L-am facut cu masina anul trecut si a fost ok (daca nu ai ghinionul sa astepti dupa bac prea mult si pierzi toata alergatura de pe A2). Dar oricum am lua-o, daca ajungem la Nesebar acolo nu avem mai mult de o ora - doua la dispozitie.

 

Plecarea ar trebui sa fie la maxim 9 din Bucuresti, s-a incalzit suficient de mult.

 

A doua problema ar fi vremea, poate fi capricioasa in perioada asta si mai ales in zonele alea. Asa ca nu pot confirma decat cu 2-3 zile inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buc - Varna - Nessebar - 720 Km timp mers efectiv cca 7h

Am mers anul trecut cu mașina, fără opriri dese ca la motocicletă (o singură alimentare per sens) și cu viteză medie bună (120-130 în afara satelor, 170 pe autostradă, 60 în sate că am dat de vreo 3-4 radare) și am făcut vreo 5 ore pe sens. Cu motocicleta și pauzele aferente nu aș putea scoate mai puțin de atât, am mai făcut câteva drumuri lungi și știu ce pot și ce nu pot: Nessebar la începutul lunii aprilie (12 ore de la răsărit la apus) nu îmi sunt suficiente. Destinația îmi place, dacă se stă și peste noapte sună mai bine.

 

PS. Am făcut București-Burgas-retur acum 7 ani în delegație, plecat la 6 dimineața din București și întors la 1 noaptea, mers cu 180 pe autostradă și cu 160 restul Bulgariei (pe vremea aia cu 10 leva se rezolva orice), iar Burgas e aproape de Nessebar și drumul e comun. Nu l-aș mai face decât dacă mă fugăresc hunii și tătarii combinat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nessebar este cam departe, intr-o zi se poate face insa iti cam rupi oasele cu mersul. Acolo nu ai la dispozitie foarte mult de stat, daca, repet, ne intoarcem in aceeasi zi. Daca e de stat peste noapte atunci locatia este perfecta. Distanta pana la Balcik este tot pe acolo cu Nessebar, deci tot cu stat peste noapte. Nu spun ca nu se pot face intr-o zi, dus si intors, insa ar fi cam pe fuga si dispare relaxarea si apare stresul sa fii acasa pana pe inserat.

Doru, hotaraste tu care este varianta pe care o preferi, topicul fiind al tau si vedem atunci, eu as fi pentru amandoua cu o singura dorinta sa stam peste noapte, in acest fel ne intoarcem odihniti si linistiti a doua zi.

Editat de phantom21042003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti incredere ca se poate face fara rupere de oase, v-am spus am facut ambele variante de cate 2 ori, motor sa aveti sa va duca, atata tot. mergem, mancam 1-2h si ne intoarcem tot pe zi. o sa vedeti. duminica nu e trafic si bagam viteza 120-160. la varianta balcik la intoarcere rupem autostrada, la 5-6 putem fi inapoi.

post-818-1238435317_thumb.jpg

post-818-1238435344_thumb.jpg

post-818-1238435366_thumb.jpg

post-818-1238435389_thumb.jpg

post-818-1238435418_thumb.jpg

post-818-1238435444_thumb.jpg

post-818-1238435504_thumb.jpg

post-818-1238435535_thumb.jpg

post-818-1238435559_thumb.jpg

post-818-1238435592_thumb.jpg

post-818-1238435615_thumb.jpg

post-818-1238435645_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti incredere ca se poate face fara rupere de oase, v-am spus am facut ambele variante de cate 2 ori, motor sa aveti sa va duca, atata tot. mergem, mancam 1-2h si ne intoarcem tot pe zi. o sa vedeti. duminica nu e trafic si bagam viteza 120-160. la varianta balcik la intoarcere rupem autostrada, la 5-6 putem fi inapoi.

 

eu am fost sambata trecuta 410km dus-intors si drept sa spun a fost cam nasol pt mine si pasager ca am vitezana :bounce:... mi-ar place sa ma alatur voua dar cand ma gandesc la 700km eu cred ca o sa ne apuce intunericul pe drum ca nu o sa reusim sa mergem cu 120-130 constant si o sa ma rupa la oase :cheers: ... cam cati bani s-ar cheltui dus-intors si cam cat costa cazarea in bulgaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu cu GT-ul tau mergi si 1000 km si tot nu simti. Eu insa ma cam resimt dupa 500 km si imi trebuie pauze de dezmortire. In fine, in principiu vin, dar pana atunci mai sunt cateva zile.

Editat de phantom21042003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primele 6 poze sunt balcik, ultimele 6 nessebar. regret nu pot in perioada asta sa raman nicaieri peste noapte. cu un naked se poate merge 120-150. cu vitezane depinde de cat de adaptat va e corpul, unii merg altii nu. fiecare isi stie limitele si nu e bine sa incerci sa le depasesti. si de la balcik ne putem intoarce pe acelasi drum. indiferent de varianta trebuie sa ajungem la varna si vedem acolo ce facem in functie de cat de bine am mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta ar fi o varianta, varna - balcik - mangalia - a2. 660 km , cca 10 ore de mers mai la pas sau 7 daca ii dam in goarna. cum am zis, vedem la varna cat e ceasul si incotro o luam.

post-818-1238438172_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta asta sigur se poate face intr-o zi. Dar de la Varna la Nesebar incep curbele, nu cred ca sari cu viteza medie de 80 - 100km/h (l-am facut doar cu masina). Oricum, solutia cu decizia in Varna cred ca e cea mai buna, la intoarcere traseul va fi mai usor (coasta + A2, fara Gr - Buc). Nesebar ar fi frumos de vazut, dar daca stai doar o jumatate de ora in el ca te grabesti ... mai bine il lasi pe alta data si faci opriri mai relaxante la nord de Varna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-au stricat duminica niste indivizi, am o sedinta la 11. ramane pe sambata cum a aparut in titlu initial daca sunt amatori, daca nu poate inventam altceva. vremea dupa accuweather e senina si 19c sambata. macar pana la varna sa mergem.

l.e. am verificat si varna, senin, soare plin 14c sambata

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze ca ma bag si eu in discutie, insa noi mergem de sambata, oprim noaptea in Varna (SF Constantin si Elena) si apoi duminica ne intoarcem.

 

Daca va place ideea de a sta in apa calda cu bere multa si nu numai.... poate ne vedem ...

 

Ajungem sambata ( maine :D ) la ora 10.00 la Petromul de la Vama Giurgiu. Acolo ar cam fi punctul de intalnire. De acolo se pleaca mai departe cam pe la 10.30....

 

Pe traseu se merge repede sau incet, in principiu cum avem chef si cu opriri de poze sau tufis....

 

La varna, stam la hotel Europa, aproximativ 30 euro camera. E chiar pe plaja, langa baile termale.

 

Cred ca la destinatie ajungem pe la 15-16.00

 

Poate ne vedem, daca nu la Petrom, poate pe drum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost unul din cei care au fost anul trecut de doua ori la Sf Constantin si Elena, cu stat la hotelul renumit Europa, cu baie pana la 2 noaptea in bazin la 40 grd cu vizitat la intoarcere a nu-stiu-cata oara Balcikul cu frumusetea aia de castel. In final a fost foarte frumos, dar acum sa mai fac inca o data acelasi lucru...parca m-as mai gandi. Vom vedea, oricum iti multumim pentru invitatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge careva intr-o tura nitel mai lunga Dum viitoare tot pe la Bulgari? Eu prefer Bulgaria din cauza traficului redus si al lipsei de stress cu politia. Ar fi bine sa mearga cei care pot sustine pe sosea macar 120/h, astfel incat sa plecam pe zi sa ne intoarcem pe zi. Drumul ala spre Buc ultimii cca 30Km sunt f greu de facut noaptea. Variantele sunt in titlu. Am fost de cate 2 ori pe ambele rute, e OK. Toata treaba este sa se mearga hotarat.

 

Buc - Varna - Nessebar - 720 Km timp mers efectiv cca 7h

Buc - Varna - Balcik - Mangalia - A2 - Buc - cca 650 Km timp mers efectiv cca 6h 38 min

 

salutare om bun nu teai saturat de bulgari hai sa mai fim si patrioti mai mergem si la noi poate te hotarasti

si mergem impreuna te salut Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...