Sari la conținut

Yamaha Mt-03


renegatu'wannabe
 Share

Postări Recomandate

Ce parere aveti de noul motor de la Yamaha?Enervant la modelul asta care ca design arata beton e motorul care e monocilindru.Stie careva cum se aude motorul asta?E acelasi de pe XT

 

 

Technical Info

Engine

Engine type 4-stroke, single cylinder, 4 valves,SOHC

Engine cooling Liquid cooled

Displacement 660cc

Bore x stroke 100 x 84.0mm

Compression ratio 10.0:1

Maximum power 33.4kW (45 HP) @ 6,000rpm

Maximum torque 56.2Nm (5.73 kg-m) @ 5,250rpm

Lubrication system Dry sump

Carburettor/Fuel supply Fuel injection

Clutch type Wet, multiple-disc

Ignition system TCI

Starter system Electric

Transmission system Constant mesh, 5-speed

Final transmission Chain

Fuel tank capacity 15 litres

Oil tank capacity 3.4 litres

Chassis

Chassis: Steel tube truss diamond

Front suspension system Telescopic Fork

Front travel 130mm

Rear suspension system Swingarm

Rear travel 120mm

Front brake Dual discs, Ø 298 mm

Rear brake Single disc, Ø 245 mm

Front tyre 120/70-17

Rear tyre 160/60-17

Dimensions

Length 2,070mm

Width 860mm

Height 1,115mm

Seat height 805mm

Wheel base 1,420mm

Minimum ground clearance 200mm

Dry weight 174.5 kg

post-4926-1137117985.jpg

post-4926-1137118013.jpg

post-4926-1137118033.jpg

Editat de renegatu'wannabe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o aparut de mai de mult, cred ca e ideal pt incepatori si pt oras

o aparut si fratele mai are mt 01 cu motor de 1670 cc parca

si o mai aparut si mt - 0s (motorul meu preferat) care din fericire inca nu se fabrica, ii mai frumoasa asa unica...

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu... Mie-mi place mult mai mult MT-01 shi MT-02.... Imi place si designu' foarte mult, si mai ales cum suna... n-am auzit cum suna MT-03, dar nu cred sa sune la fel de fain ca si V-ul de la MT-01 si MT-02....

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e cam ciudatica motocicleta...sincer nu cred ca este facuta pentru clasa la care trebuie....e o stradala prea subtirica dupa parerea mea....ca un fotomodel..inalta si slaba,dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi si placa.motoru seamana cu un cbr125 necarenat parca.....acuma nu stiu cat de multa dreptate am da imi zic numai parerea :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mt 0s ii conceptul care posibil sa se scoata in prod in 2007

 

posibil sa o inlocuiasca 01-ul sau poate va fii o continuare a seriei, oricum arata super :finger:

 

posibil sa o inlocuiasca 01-ul sau poate va fii o continuare a seriei, oricum arata super ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este un all rounder genial... repartizarea aprope perfecta a greutatzilor pe cele 2 rotzi (51%fatza & 49%spatele) obtzinute prin mutarea monoamortizorului spate, a bateriei si a rezervorului de ulei in fatza motorului, pozitia de condus comoda ca la un super-moto, furca fatza preluatza de la fratele FZ6 impreuna cu discurile de frana, reglarea sistemului de injectie pt puterea in ture mici si medii (o imbunatatzire a lenesului motor de pe XT 660)...

 

ma rog... asta e parerea mea (dupa ce am studiat ici si colo materiale de pe net ;) ). sunt adeptul folosirii urbane a motocicletei, pt calatorii pe distantze mici si medii, si in mod general ca un fun-bike... fara incruntarea data de super-sport si MT-01 (cat credetzi ca putetzi sa rezistati pe acel imens vibrator :10: - vibratziile sunt date de tobe, nu de motorul V-twin) sau relaxarea chopperelor :10:

 

din cate stiu sunetul seamana cu cel al lu yamaha xt 600

 

motorul a fost preluat de la xt 660 dar i s-a rescris softul pt injectie. si oricum are alte tobe :finger: => alt sunet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

faina motocicleta.nici un posesor?inca nu stiu de care sa-mi iau deasta sau pegaso strada.am auzit ca astea italiene nu sunt splendide.am vazut ca in germani is pana in 5000 eur.se marite?am uitat sa spun ca sunt incepator cu capul pe umeri am avut 3 scutere dea la 10 ani deci am ceva km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...