Sari la conținut

Rezervor ruginit Suzuki RF 400 1994


Postări Recomandate

Salutare,

 

Am un prieten care are un Suzuki RF de 400cmc, an de fabricatie 1994. Rezervorul este ruginit pe dinauntru, a fost curatat de 4 ori, de fiecare data dupa ce este curatat, nu mai curge mizerie din el, dar peste o saptamana maxim doua, iaras... aceeasi problema. Curge mizerie (rugina) din el. Problema este ca motorul nu merge cum trebuie, i-a fost schimbata si bateria (acumulatorul), au fost schimbate si bujiile, au fost curatate si sincronizate si recuratate si resincronizate carburatoarele, a mers FOARTE bine o perioada de timp, dupa care iarasi aceeasi problema -> rezervor ruginit, infundat carb, nu trage motorul, etc. Deci dupa ce i s-a schimbat si bujiile si bateria (acumulatorul) si i-au fost curatate carburatoarele si reglate carburatoarele, mergea bine, tragea de rupea, acuma dupa 2 saptaman IARASI aceeasi problema... Eu cred ca rezervorul este de vina, pentru ca a fot curatat de o gramada de ori si de fiecare data a curs mizerie (rugina) din el si atunci este logic ca infunda carburatoarele si nu mai trage motorul.

Intrebare, ce sa fac ? Cel mai bine ar fi ca prietenul meu sa-si schimbe motorul, ca oricum e mai vechi asa... dar nu usnt bani. Rezervor nou, costa cam 800 euro, dupa cate am inteles si am intrebat in stanga si'n dreapta. Unul sh, intre 100 si 200 euro. Cam mult, ma gandesc eventual la o solutie de reparare a rezervorului, sa zicem galvanizare pe interior, se poate ? Daca da, UNDE? SI cat costa ? Ar mai fi o idee sa bag un kil de cuie in el, si sa-l zgudui bine juma de ora, dar nu cred ca e o solutie foarte buna.

 

So... any hints that I should know about ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Em am incercat cu multe chimicale, cuie, pietre etc dar problema revenea .......rugina se refacea.......

In ultima instanta am captusit rezervorul cu rasina epoxidica ( pt fibra de sticla, bicomponenta), in 3 straturi cu uscare prealabila....

Turnam cate 100g in rez si agitam pe toate partile rezervorul pt raspandirea uniforma.

Dupa reparatia asta, 6 luni cat am mai tinut motorul, nu au aparut fisuri sau alte semne ca ar ceda rasina.

Trebuie avut grija mare cu vaporii toxici ai rasinii si mascat cu banda, ceva, tubulatura robinetului sau cele 2 tubulete de tranfer al benzine dintre cele 2 sunci ale rezerv (depinde de model).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mersi pentru raspuns.

 

http://www.sonerg.ro/rasini_epoxidice/rasi...xidice_uni.html

 

Rezistenta la acizi, baze si alte substante chimice;

Asigura impermeabilitatea suprafetei;

Rezista la temperaturi intre 3 si 75 grade C.

Duritate si rezistenta la uzura - zgariere.

A nu se folosi in medii permanent umede, utilizare in spatii acoperite.

 

Daca tu spui ca tine, atunci te cred, astia totusi recomanda ca rasina epoxidica sa nu fie folosita in medii permanent umede.

 

Alte sugestii mai sunt ?

 

Ah, my bad... asta e alt tip de rasina epoxidica, acum m-am prins. :D

Editat de knight_rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simpla si ieftina solutie e sa aibe grija sa puna mereu benzina astfel incat sa nu treaca niciodata pe rezerva. Mizeriile sunt trase in carb doar pe rezerva, cealalta intrare fiind mai sus.

 

Ma rog, nu stiu daca are rezerva rezervorul ala... poate nu se aplica, trebuie verificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mersi pentru raspuns.

 

http://www.sonerg.ro/rasini_epoxidice/rasi...xidice_uni.html

 

Rezistenta la acizi, baze si alte substante chimice;

Asigura impermeabilitatea suprafetei;

Rezista la temperaturi intre 3 si 75 grade C.

Duritate si rezistenta la uzura - zgariere.

A nu se folosi in medii permanent umede, utilizare in spatii acoperite.

 

Daca tu spui ca tine, atunci te cred, astia totusi recomanda ca rasina epoxidica sa nu fie folosita in medii permanent umede.

 

Alte sugestii mai sunt ?

 

Ah, my bad... asta e alt tip de rasina epoxidica, acum m-am prins. :D

 

 

Eu am facut rost pur si simplu de o rasina de culoare albastra de la un atelier care realiza panouri si alte reparatii cu fibra de sticla, nu stiu exact cum se numeste.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurgerea "normala" e mai sus decat aia de rezerva. Mizeriile in general se duc pe fund.

 

Da, are... acel rezervor are rezerva.

 

Pai da' si daca nu e pus pe rezerva, nu mai trage mizeriile ? Cealalta intrare avand un filtru sau cum ? Care'i treaba ? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...